Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kolejny dzień testów egzoszkieletu. Jacek Czech: czuję się fantastycznie

13.08.2014
Autor: Agnieszka Fiedorowicz
Źródło: inf. własna

Trwają współorganizowane przez Integrację warszawskie testy egzoszkieletu. We wtorek dołączył do nich Jacek Czech, paraolimpijczyk z Londynu i multimedalista mistrzostw świata i Europy w pływaniu. Bardzo spokojnie podszedł do tego doświadczenia, nie obiecując sobie zbyt wiele. Ale gdy wstał i zrobił pierwsze kroki, na jego twarzy malowało się zaskoczenie i radość.

- Myślałem, że obejdzie się bez wielkich emocji, ale czuję się fantastycznie. Ja nie szedłem, ale wręcz biegłem. Jestem zaskoczony, jak lekko się chodzi w tym urządzeniu. W porównaniu do chodzenia w poręczach ortopedycznych, egzoszkielet daje o wiele większą swobodę; chodzenie nie wymaga wysiłku, a jedynie dobrej koordynacji pod kątem balansu ciała. Znika też blokada psychiczna, lęk, jaki odczuwałem np. podczas pionizacji na łóżku pionizującym - mówi Jacek Czech, który w wieku 17 lat uległ wypadkowi i od tego czasu porusza się na wózku.

Jacek Czech w egzoszkielecie
Na zdjęciu: Jacek Czech (w egzoszkielecie) w towarzystwie rehabilitantów, fot.: Agnieszka Fiedorowicz

- Gdybym miał takie urządzenie w domu, chciałbym korzystać z niego codziennie. Żadne ćwiczenie nie daje takiego komfortu jak chodzenie, a egzoszkielet jest bliski naturalnemu chodzeniu, wzmacnia mięśnie, strukturę kostną - wylicza Jacek Czech.

Pytam paraolimpijczyka, czy da się doświadczenie chodzenia w egzoszkielecie porównać do zdobycia olimpijskiego medalu. - Cóż, medal cieszy, a w tym można żyć.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Reklama i fikcja a życie pokaże
    sandokan
    15.08.2014, 15:53
    Jestem po wypadku złamania kręgosłupa. Od 5 lat zamknięty w czterech ścianach mieszkania Zaliczyłem operację kręgosłupa , 2 turnusy rehabilitacji po 14 dni i kilka dni masażysty . Od 3 lat oczekuję na swoją kolejkę na turnus rehabilitacji. Jak myślicie - kto otrzyma taki sprzęt ??? Myślę że to bajery tylko dla wybrańców i to bardzo boli. Widzieć świat tylko zza okna lub z telewizora to smutne. I to jest rzeczywistość
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas