Lekkoatletyczne ME: Lepiato z rekordem świata!

25.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: Tylkoigrzyska.pl

Świetnie spisał się Maciej Lepiato podczas piątkowej (22 sierpnia 2014 r.) rywalizacji w Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w lekkoatletyce, odbywających się w walijskim Swansea. Nasz skoczek wzwyż sięgnął po złoto, które okrasił nowym rekordem świata. W piątek medale wywalczyli również: Lucyna Kornobys i Mariusz Sobczak (srebro) oraz Marcin Mielczarek i Łukasz Wietecki (brąz).

Godnego przeciwnika doczekał się Maciej Lepiato. Polski skoczek wzwyż ustanowił rekord świata w swojej kat. T44. wynikiem 2,17 m. Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards uzyskał wynik o 2 cm słabszy. Podium uzupełnił grek Christos Kapellas z rezultatem 1,65 m.

Dwóch Polaków na jednym podium

Srebro w rzucie oszczepem (F34) zdobyła Lucyna Kornobys. Polka w najlepszej próbie uzyskała 16,32 m. Wygrała Niemka Birgit Kober z rezultatem 19,56 m. Brąz wywalczyła Marjaana Heikkinen z Finlandii.

Dziewiąty w gronie piętnastu zawodników w pchnięciu kulą (F12) był Mirosław Madzia. Nasz kulomiot uzyskał w najlepszej próbie 10,88 m. Drugi z naszych Marek Wietecki był trzynasty (10,24 m). Złoto wywalczył Kim Lopez Gonzalez (15,55 m), przed Władimirem Andriuszczenką (15,18 m) oraz Ukraińcem Andrijem Holibetsem (14,48 m).

Trójkę Polaków oglądaliśmy w skoku w dal kategorii T36. Najlepszy okazał się mistrz świata z Lyonu Roman Pavlyk. Za Ukraińcem uplasowali się Mariusz Sobczak (5,20 m) oraz Marcin Mielczarek (5,15 m). Sześcioosobową stawkę z rezultatem 4,00 m zamknął Paweł Piotrowski.

Rekord świata Rosjanina

Brązowy medal w biegu na 1500 m wywalczył Łukasz Wietecki w kat. T13. Złoto zdobył Mehmet Nesim Oner (4.08,02). Do Turka 0,88 s stracił Rosjanin Michaił Osipow, zaś czas Polaka to 4.09,41.

Tuż za podium uplasowała się Natalia Jasińska w biegu na 400 m kat. T37. Nasza zawodniczka uzyskała czas 1.12,37. Mistrzynią Europy została Jewgienija Trusznikowa z czasem 1.06,35. Na podium stanęły również Francuzka Mandy Francois-Elie (1.08,16) oraz Bethany Woodward z Wielkiej Brytanii (1.08,57). Startowało osiem zawodniczek.

Piąty w gronie siedmiu zawodników był Kamil Gołębski w biegu na 400 m (T37). Nasz reprezentant uzyskał czas 58,45. Rekord świata ustanowił Rosjanin Andriej Wdowin. Wynosi on teraz 50,91. Srebro wywalczył jego rodak z czasem 51,23. Co ciekawe, rezultat Chermena Kobesowa, jest lepszy od poprzedniego rekordu świata Wdowina. Brąz zdobył Andrij Onugrijenko z Ukrainy (54,82).