Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stare karty parkingowe mogą być ważne dłużej!

27.08.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

- Prawdopodobnie już we wrześniu br. ruszą sejmowe prace nad rozważaną obecnie nowelizacją przepisów o karcie parkingowej, których celem będzie wydłużenie ważności obowiązujących dziś kart do pierwszego kwartału przyszłego roku – mówi w rozmowie z nami poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 lipca br., stare karty parkingowe miały obowiązywać tylko do 30 listopada 2014 r.

- Rozporządzenia do ustawy weszły w życie późno (30 czerwca br. najważniejsze rozporządzenie dotyczące nowych przepisów – red.). Innym ważnym argumentem jest to, że w okresie wakacyjnym do powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności zgłosiło się niewiele osób, kumulacja nastąpi pewnie w listopadzie. Obecne karty mają ważność do 30 listopada, więc przedłużymy ich ważność do pierwszego kwartału 2015 r., żeby wydawać je na spokojnie – mówi poseł Piechota.

Nowelizacja wydłużająca ważność aktualnych kart musiałaby wejść w życie przed 30 listopada br.

Więcej środków na orzekanie

Przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że wciąż nie wiadomo, ile osób zgłosi się po nowe karty parkingowe.

- Według mnie, z posiadaczy tych 650 tys. kart, które teraz są w obiegu, znaczna część nie przyjdzie po ich odnowienie, gdyż wielu ludzi odeszło – mówi poseł Piechota.

Istotne jest także zyskanie na czasie, jeśli chodzi o wydawanie nowych orzeczeń o niepełnosprawności, na co obecnie powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie mają pieniędzy.

- Nowelizacja jest konieczna ze względu na nie dającą się dziś precyzyjnie określić liczbę osób, które zgłoszą się po nowe orzeczenia w powiatowych zespołach. Dopiero w przyszłorocznym budżecie będziemy mieli pewność dodatkowych środków na nowe orzeczenia wydawane przez powiatowe Zespoły – mówi poseł Piechota. – Mówimy tutaj o ok. 11-14 mln zł, które będą zagwarantowane dla zespołów w przyszłorocznym budżecie – konkluduje.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Karta parkingowa
  Edward
  20.06.2015, 19:07
  Czy Pan poseł Piechota zastanowil sie nad tym,ze sejm nie moze podjac uchwaly uniewazniajacej waznosci wydanych na Trwale kart parkingowych osoba niepelnosrawnym,bo to jest niezgodne z nasza Konstytucja a argumentowanie tym ze z tych kart korzystaja osoby bez uprawnien,to nie jest powod do uniewazniania prawnie wydanych dokumentow ,natomiast osoby korzystajace bez uprawnien winne byc odpowiednio karane
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  pucio, pucio
  26.03.2015, 21:39
  Niech szlag trafi posłów głosujących za zmianami, tak powiedziałem w Orzecznictwie, dziewczyny niewinne, takie przepisy.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  pucio
  26.03.2015, 21:32
  Ludzie!, oni wcale nie czytają naszych wpisów, to tylko wentyl bezpieczeństwa. Aby nie było nas pod sejmem, urzędami, mają szczęście, że pozwolenia na broń nie ma jak w Ameryce, bo było by jak mówiono w kabarecie, ofiary byłyby ale konieczne!!!!!, panie prezesie Integracji gdzie pan jest!. Bzdurne przepisy gonią inne bzdury, a nam niepełnosprawnym żyje się gorzej. Jesteśmy w UE, nie obawiacie się skarg w trybunale bo tam Tusk!,
  odpowiedz na komentarz
 • Dbają tylko o swoją prywatę..............
  niewidoczny inwalida
  06.09.2014, 00:33
  Piechota i Plura stworzyli ustawę pod siebie.Oni na wózku pojadą ,a ja po zawale ,radio i chemioterapii - pojadę , ale na tamten świat Jestem nie tylko inwalidą ,ale WRAKIEM !!!!!..................PARANOJA POSŁOWIE !!! ......dbacie tylko o swoją prywatę!!!!!!!!!!!Wstyd mi za Was,,,,,,,,,,, Nawet nie chce Wam się wnieść poprawek do ustawy.Tylu internautów zabiera tu głos ,a Wy nawet nie potraficie ludziom odpisać,co rączki bolą? Ach no tak to też narząd ruchu.......Takie bzdury potrafią ustalić tylko tacy jak Wy ,zrobiliście to pod siebie...............życie się lubi mścić ,pewnie to kiedyś "wyrzygacie" - za nas cierpiących .
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa.
  janusz
  31.08.2014, 10:47
  W głowie się nie mieści,żeby niepełnosprawny w stopniu znacznym, niezdolny do samodzielnej egzystencji ,spełniający przesłanki do wydania karty parkingowej,na stałe, musiał ponownie stawać na komisji w celu otrzymania nowej karty.Takie rzeczy to chyba tylko w Polsce się dzieją.
  odpowiedz na komentarz
 • karta
  Kaszubka
  30.08.2014, 15:01
  Mam stałe orzeczenie umiarkowanego stopnia od dzieciństwa z symbolami 04-0:05-R: 10-N, każą w PCPR od nowa stawać na komisję,przecież to jest chore! Od nowa mam składać wniosek, chodzić po lekarzach i specjalistach, którzy wypiszą mi wniosek lekarski, by Panu orzecznikowi udowodnić,że należy mi się karta parkingowa.Ludzie proszę zjednoczmy się i spróbujmy tę absurdalna ustawę zmienić w jedności SIŁA !! Panie Piechota, a Pan niech zejdzie z tego stanowiska Protestuję !!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • stare karty parkingowe mogą byc ważne dłużej
  bert
  30.08.2014, 12:00
  Pozdrawiam P.Piechotę nareście ktoś to ruszył tą patologię fałszywych kart PARKINGOWYCH dla osbób niepełnosprawnych-tylko co do języków obcych na niej to żaden broblem wpisać było po Angielsku?czy Niemiecku?łapać oszustów którzy z nich korzystają i kontrole przez Policję -ostro kary ,kary,i jeszcze raz kary!obowiązkowo mieć legitymację uprawniającą z nr.np;05-R ze zdjęciem,jeszcze raz pozdrawiam P.Piechotę to wspaniały człowiek-z szacunkiem Lech
  odpowiedz na komentarz
 • komentarz
  xyz
  30.08.2014, 10:05
  wszyscy dorabiają się tylko na osobach niepełnosprawnych, tylko nit nie zastanowi się z jakich pieniędzy one muszą życ, nie stac ich nawet na leczenie, za karty tez znowu trzeba płacic, pomimo ze niektórzy mają na stałe, uważam ze znowu ktos się dorabia kosztem ON
  odpowiedz na komentarz
 • parking
  Kasia
  29.08.2014, 15:34
  Może najpierw niech zwiększą ilość miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, które można policzyć na palcach bo jest ich tak mało
  odpowiedz na komentarz
 • Karta
  kosa
  29.08.2014, 12:45
  Lepiej przeznaczyć te 12mln na chore dzieci, a nie napychać kabzę lekarzom i urzędnikom z PCPR....a ja mam kartę na stałe i jak nie dostanę pisma z PCPR-u o jej zwrot, to będę na nią śmigał do oporu i udawał że nic nie wiem o zmianie kart...u nas na wsi za 5 lat się skapnie Straż Miejska...he..he.
  odpowiedz na komentarz
 • popieram
  Barbara
  29.08.2014, 11:11
  Popieram, dziwne jest to dla mnie że w ZDIKU niema takich problemów tylko co roku odnawia się kartę parkingową a nie zmienia się grupy.Popieram ten protest oby więcej było nas osób.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Irena Cudzich
  29.08.2014, 09:53
  Irena Tylko w Polsce "prawo ma działać wstecz" Panie pośle Piechota jak można coś takiego robić z ludźmi niepełnosprawnymi? Przy stałym orzeczeniu o niepełnosprawności z wiekiem nie odrosną nogi i stan zdrowia się nie poprawia. Jakie macie komisje lekarskie, że trzeba nagle weryfikować ich poprzednie decyzje? Wyrażam pełny protest !!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wiecie jak utrudniliście życie niepełnosprawnym !
  wściekły
  28.08.2014, 23:58
  Tą beznadziejną ustawą spowodowaliście że w Wielkiej Brytanii straż miejska i policja nie chcą honorować kart parkingowych z polski. Tłumacząc że nie mają nowych wzorów polskiej karty i że nie jest po angielsku. Wszędzie was jako polityków lekceważą a my niepełnosprawni za was i wasze brakoróbstwo cierpimy. Czy na pewno zadbaliście o wszystko uchwalając tą ustawę? Może zweryfikować ją po konsultacji z zainteresowanymi.
  odpowiedz na komentarz
 • Tomasz 40
  Tomasz 40
  28.08.2014, 19:43
  witam, to jest jakas masakra jestem swiezo po wizycie w urzedzie i zostalem odrzucony pomimo ze spelniam wszystkie kategorie do wydania karty parkingowej jestem inwalida 2 grupy i mam w orzeczeniu n/r czyli narzad ruchu ale pani powiedziala ze to jest nie wazne po w orzeczeniu brakuje 8 pkt. o ruchu drogowym i musze sie stawic poraz kolejny na komisje. nadmienie ze jestem inwalida od urodzenia i mi sie raczej nie po lepszy. co za kretyn wymysla takie bzdurne przepisy. zycze powodzenia panu ministrowi wymyslania dalszych glupot a my szaraki bedziemy niestety na nich łozyc. O TO POLSKA WŁASNIE
  odpowiedz na komentarz
 • totalny bałagan
  Maria
  28.08.2014, 19:16
  Kartę parkingową mam od 11 lat. W Kalisz złożyłam wniosek na nową kartę i okazało się, że na orzeczeniu nie mam literki P(kiedyś tego nie robiono). Musiałam stanąć na komisji, która w swoim orzeczeniu napisała, że nie mam prawa do karty parkingowej. Od 2003 r. mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji i wymagam pomocy innych osób. 2008 roku dostałam wózek inwalidzki i posiadam samochód dofinansowany z PFRON. Nie wiem dlaczego dofinansowanym samochodem nie mogę parkować na kopertach. Szkoda tylko, że orzecznik nie uzdrowiła mnie na tyle, żebym mogła swobodnie chodzić.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziadostwo lgislacyjne i organizacyjne
  Aleksander Pyrz
  28.08.2014, 17:58
  Dziadostwo że ręce opadają, to po to mnie gonili po 14 latach posiadania na stałe znacznego stopnia niepełnosprawności od nowa na komisję żeby teraz powiedziec że nic sie nie stało i że stara karta którą mam wydaną bezterminowo jest nadal ważna. Nic nie umią sprawnie przeprowadzić. Rozwalić coś co w miare sprawnie działało, napsuć ludziom krwi i nerwów a potem się wycować jak nigdy nic. Chory jest ten kraj.
  odpowiedz na komentarz
 • posłowie niepełnosprawni
  28.08.2014, 16:15
  O to chodzi, że WSTYD !!! przynosicie na skali międzynarodowej śmieją się z Polski, że mając w Sejmie posłów niepełnosprawnych nie umieją porządnie załatwić spraw dla środowiska chorych: było za nami składki dla rencista dorabiający -efekt niskie zatrudnienie ON, było za nami jest drogie leki, było ale przed nami PRAWIDŁOWA USTAWA o kartach parkingowych. Sami macie ponad 30000zł wypłaty. To dlatego rozum panowie wam odebrało?
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  Grzegorz
  28.08.2014, 15:55
  Przy okazji tej zmiany ,która jest kosztowna dla osób naprawdę potrzebujących karty parkingowej, proszę o solidne potraktowanie tej sprawy i spowodowanie wydawania kart dla osób, które naprawdę tego potrzebują.
  odpowiedz na komentarz
 • O jej
  Adam
  28.08.2014, 15:44
  Najpierw zdiełali a potem dumali..Nic nie jest przemyślane bałagan. Czy jest jakaś osoba co powie zawaliłem :) sprawę...a może nie zapłacili za pomysła jak mówi Ferdynald Kiepski ...
  odpowiedz na komentarz
 • Życie i karty parkingowe
  q
  28.08.2014, 12:27
  Wydłuża się procedura wydawania kart parkingowych bo zespoły nie mają wytycznych z ministerstwa. Zamiast przyjmować wnioski od osób zainteresowanych ciągle przekładane są termin uruchomienia procedur. Poseł Piechota. chyba żyje w świecie oderwanym od rzeczywistości. On nie ma pojęcia jak usprawnić cały system dot. spraw osób niepełnosprawnych. Uważam że jako przedstawiciel środowiska osób niepełnosprawnych nie potrafi unieść się nad poziom zupy pomidorowej tylko w niej tonie – jest bez nadziejmy.
  odpowiedz na komentarz
 • do poprawki
  inwalida
  28.08.2014, 11:40
  dokładnie tak, przy okazji zmiany w ustawie, jeśli ktoś z niepełnosprawnych znaczny/Igrupa, siedzi na wózku już ponad 15 lat to automatyczne jest że niego nie wstanie, powinien mieć wydaną kartę bezterminowo. W orzeczeniu dawnym jest miejsce :"wskazania- wózek inwalidzki" tym samy wiadomo że kto od kiedy.
  odpowiedz na komentarz
 • ehhh
  andrut
  28.08.2014, 09:09
  Wydłużają termin bo zespoły nie mają na czym wydawać kart. Nadal nie ma blankietów i jakiś hologramów. Nigdzie nie można uzyskać informacji kiedy karty będą wydawane.
  odpowiedz na komentarz
 • Przy okazji nowelizacji...
  R
  27.08.2014, 22:35
  Mam nadzieję, że przy okazji tej nowelizacji uda się poprawić wadliwą nowelizację z 23 października 2013 dotyczącą działania prawa wstecz -> ustawa unieważniła prawomocne decyzje przyznające karty parkingowe na okres dłuższy niż 30 listopada 2014. Wymiana kart tak, ale nie kosztem unieważnienia prawomocnych decyzji. Przy okazji robi się szansa na tą ważną poprawkę. Mam nadzieję, że poseł Piechota tej szansy nie zmarnuje.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Duśka
  27.08.2014, 20:54
  Karty parkingowe wydane beterminowo powinny być WAŻNE ! wciąż robicie tylko bałagan i okradacie biednych niepełnosprawnych, którzy żyją z najniższych rent i rent socjalnych. Jakie to Prawo co działa wstecz ! Co za kraj? Obudźcie się wreszcie i zejdźcie z tych ciepłych stołków
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas