Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bilet to nie wszystko...

28.08.2014
Autor: Art, fot. sxc.hu, P. Stanisławski, M. Chwierut, archiwum
Źródło: Integracja 3/2014

Gdy jesteśmy na etapie działań na rzecz udanego wyjazdu i realizujemy punkt po punkcie swój plan, to warto pamiętać o osobistych potrzebach, np. wcześniejszej odprawie lub dostosowanym hotelu.

Bilet taniej linii już w garści? Pamiętajmy, że linie lotnicze szczegółowo przestrzegają czasów odpraw. Zbyt późne przybycie na lotnisko skończy się niewpuszczeniem pasażera na pokład. Osoby z niepełnosprawnością, które wymagają asysty, muszą zaznaczyć to podczas kupowania biletu i zazwyczaj zgłosić się do odprawy znaczenie wcześniej – najpóźniej 2 godziny przed odlotem. Jeśli chcemy mieć lot łączony, trzeba to uwzględnić. Szczegółowe informacje sprawdzimy na stronach przewoźnika.

Mężczyzna na wózku na lotnisku przy stoisku z napisem
Warto pamiętać, że służby lotniskowe są po to, by nam pomóc, fot. Piotr Stanisławski

Podczas kupowania biletu możemy także zaznaczyć, że będziemy potrzebować dodatkowych usług, np. butli z tlenem. Niestety, zapłacimy wtedy więcej. Można się także zastanowić, czy nie potrzebujemy nieco więcej komfortu, na przykład więcej miejsca na nogi – dla niektórych osób może to być wręcz niezbędne! Takie miejsce jest dostępne za dodatkową (niewielką zazwyczaj 5–10 euro) dopłatą. Podobnie możemy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Bagaż

Przed kupieniem biletu sprawdźmy, jaki bagaż możemy zabrać – przy płaceniu za bilet zawsze można dokupić większy, ale wcześniej musimy wiedzieć, jaki chcemy zabrać. Nie liczmy na to, że uda się wziąć nieco więcej (niż w regulaminie lotu) – przy odprawie będziemy musieli zapłacić znacznie więcej – linie lotnicze po prostu na tym zarabiają.

Jeśli musimy mieć pod ręką jakieś szczególne lekarstwa, więcej płynów czy jakieś specjalistyczne urządzenia, to lepiej będzie, jeśli wcześniej skontaktujemy się z linią lotniczą. Na pokład samolotu nie można zabierać rzeczy, które mogą zostać uznane za niebezpieczne.

Odprawa

Nie zapomnijmy odprawić się na lot samodzielnie przez internet – brak wydrukowanych kart pokładowych wraz z biletem powiększy nasze wydatki – linia lotnicza wydrukuje nam karty na miejscu i skasuje wysoką opłatę. Jeśli zdarzy się podróżować z cudzoziemcem niemającym paszportu Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to pamiętajmy, że niektóre linie wymagają sprawdzenia paszportu i wizy takiej osoby na lotnisku – przy check-in lub przy wydzielonym okienku.

Połączenia

Jeśli zamierzamy przemieszczać się po kraju, do którego wybieramy się na urlop, warto jeszcze w domu z dużym wyprzedzeniem sprawdzić, jaki przewoźnik oferuje najlepsze połączenia. Wielu przewoźników stosuje te same metody określania cen biletów jak linie lotnicze, na przykład prywatne szybkie koleje włoskie (italotreno.it). Można tam znaleźć naprawdę tanie bilety na komfortowy przejazd pociągiem. Pod koniec roku także PKP Intercity w Polsce będzie w ten sposób sprzedawać bilety.

Mężczyzna na wózku na peronie dworca. Przed nim - wagon pociągu
Przed wyjazdem za granicę warto z wyprzedzeniem sprawdzić ofertę lokalnych przewoźników, fot. archiwum

Gdzie spać

Zazwyczaj wygodniej jest szukać noclegu, gdy mamy już bilet. Znacznie trudniej znaleźć tani bilet niż tani hotel. Nie warto przeszukiwać bezpośrednio stron hoteli. Strasznie to nużące i bezcelowe, jeśli chcemy wpaść na cenową okazję. O wiele wygodniej jest skorzystać z wyspecjalizowanych wyszukiwarek i serwisów. Jedną z najpopularniejszych
jest booking.com. Określamy kryteria: miasto, daty, jak komfortowy ma być hotel, odległość od centrum itd. W odpowiedzi błyskawicznie otrzymamy propozycje hoteli, które spełniają nasze kryteria. Zazwyczaj będą to specjalne oferty dedykowane klientom tych wyszukiwarek lub serwisów.

Dlaczego ceny u pośredników będą niższe niż bezpośrednio w hotelu? Istnieją różne modele biznesowe, ale generalnie chodzi o to, by hotel nie „bawił się” z pojedynczym klientem i nie zajmował się docieraniem ze swoim adresem w internecie do wszystkich miejsc. O wiele taniej jest być obecnym w miejscu, do którego potencjalni podróżni zaglądają sami, nawet jeśli hotel musi dać jakiś upust (czasami naprawdę duży!), by móc w takiej wyszukiwarce zaistnieć.

Wyszukiwarki zazwyczaj sprawdzają ceny hoteli i hosteli. Z cenami bywa różnie. Czasami można znaleźć interesującą ofertę w ostatniej chwili, a czasami na wiele miesięcy przed
pobytem. Generalnie warto spędzić trochę czasu i po prostu „pobawić się” tymi wyszukiwarkami.

Prysznic w hotelowym pokoju z plastikowym krzesełkiem stojącym na środku
Warto wiedzieć, że w różnych krajach dostępność hoteli może być rozumiana bardzo różnie..., fot. Maria Chwierut

Taryfy

Pamiętajmy, że podobnie jak linie lotnicze, także hotele mają swoje taryfy. Pokój za bardzo okazyjną cenę może nie mieć wliczonych śniadań, a odwołanie rezerwacji będzie niemożliwe (opłata i tak zostanie ściągnięta). Przed zaakceptowaniem transakcji trzeba koniecznie zapoznać się ze wszystkimi uwagami i ewentualnymi ograniczeniami.

Osoby z niepełnosprawnością powinny wcześniej upewnić się, że hotel będzie dla nich dostępny, szczególnie jeśli nie jest najwyższej kategorii. Swoje specjalne potrzeby można zawsze przekazać mejlowo lub podczas rezerwacji na odpowiednim formularzu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • niepelnosprawnyturysta.pl - warto zerknąć.
    ŁH
    01.09.2014, 12:12
    Zapraszam na portal dotyczący podróżowania przez osoby niepełnosprawne - opisy wycieczek i ciekawych miejsc, gdzie warto wyruszyć by czuć się pewnie. Na portalu także praktyczne porady itp. Zapraszam. Portal ma na celu jedynie propagowanie podróży, nie ma żadnych reklam.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas