Bilet to nie wszystko...
Gdy jesteśmy na etapie działań na rzecz udanego wyjazdu i realizujemy punkt po punkcie swój plan, to warto pamiętać o osobistych potrzebach, np. wcześniejszej odprawie lub dostosowanym hotelu.
Bilet taniej linii już w garści? Pamiętajmy, że linie lotnicze szczegółowo przestrzegają czasów odpraw. Zbyt późne przybycie na lotnisko skończy się niewpuszczeniem pasażera na pokład. Osoby z niepełnosprawnością, które wymagają asysty, muszą zaznaczyć to podczas kupowania biletu i zazwyczaj zgłosić się do odprawy znaczenie wcześniej – najpóźniej 2 godziny przed odlotem. Jeśli chcemy mieć lot łączony, trzeba to uwzględnić. Szczegółowe informacje sprawdzimy na stronach przewoźnika.
Warto pamiętać, że służby lotniskowe są po to, by nam pomóc,
fot. Piotr Stanisławski
Podczas kupowania biletu możemy także zaznaczyć, że będziemy potrzebować dodatkowych usług, np. butli z tlenem. Niestety, zapłacimy wtedy więcej. Można się także zastanowić, czy nie potrzebujemy nieco więcej komfortu, na przykład więcej miejsca na nogi – dla niektórych osób może to być wręcz niezbędne! Takie miejsce jest dostępne za dodatkową (niewielką zazwyczaj 5–10 euro) dopłatą. Podobnie możemy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład.
Bagaż
Przed kupieniem biletu sprawdźmy, jaki bagaż możemy zabrać – przy płaceniu za bilet zawsze można dokupić większy, ale wcześniej musimy wiedzieć, jaki chcemy zabrać. Nie liczmy na to, że uda się wziąć nieco więcej (niż w regulaminie lotu) – przy odprawie będziemy musieli zapłacić znacznie więcej – linie lotnicze po prostu na tym zarabiają.
Jeśli musimy mieć pod ręką jakieś szczególne lekarstwa, więcej płynów czy jakieś specjalistyczne urządzenia, to lepiej będzie, jeśli wcześniej skontaktujemy się z linią lotniczą. Na pokład samolotu nie można zabierać rzeczy, które mogą zostać uznane za niebezpieczne.
Odprawa
Nie zapomnijmy odprawić się na lot samodzielnie przez internet – brak wydrukowanych kart pokładowych wraz z biletem powiększy nasze wydatki – linia lotnicza wydrukuje nam karty na miejscu i skasuje wysoką opłatę. Jeśli zdarzy się podróżować z cudzoziemcem niemającym paszportu Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to pamiętajmy, że niektóre linie wymagają sprawdzenia paszportu i wizy takiej osoby na lotnisku – przy check-in lub przy wydzielonym okienku.
Połączenia
Jeśli zamierzamy przemieszczać się po kraju, do którego wybieramy się na urlop, warto jeszcze w domu z dużym wyprzedzeniem sprawdzić, jaki przewoźnik oferuje najlepsze połączenia. Wielu przewoźników stosuje te same metody określania cen biletów jak linie lotnicze, na przykład prywatne szybkie koleje włoskie (italotreno.it). Można tam znaleźć naprawdę tanie bilety na komfortowy przejazd pociągiem. Pod koniec roku także PKP Intercity w Polsce będzie w ten sposób sprzedawać bilety.
Przed wyjazdem za granicę warto z wyprzedzeniem sprawdzić
ofertę lokalnych przewoźników, fot. archiwum
Gdzie spać
Zazwyczaj wygodniej jest szukać noclegu, gdy mamy już bilet.
Znacznie trudniej znaleźć tani bilet niż tani hotel. Nie warto
przeszukiwać bezpośrednio stron hoteli. Strasznie to nużące i
bezcelowe, jeśli chcemy wpaść na cenową okazję. O wiele wygodniej
jest skorzystać z wyspecjalizowanych wyszukiwarek i serwisów. Jedną
z najpopularniejszych
jest booking.com. Określamy
kryteria: miasto, daty, jak komfortowy ma być hotel, odległość od
centrum itd. W odpowiedzi błyskawicznie otrzymamy propozycje
hoteli, które spełniają nasze kryteria. Zazwyczaj będą to specjalne
oferty dedykowane klientom tych wyszukiwarek lub serwisów.
Dlaczego ceny u pośredników będą niższe niż bezpośrednio w hotelu? Istnieją różne modele biznesowe, ale generalnie chodzi o to, by hotel nie „bawił się” z pojedynczym klientem i nie zajmował się docieraniem ze swoim adresem w internecie do wszystkich miejsc. O wiele taniej jest być obecnym w miejscu, do którego potencjalni podróżni zaglądają sami, nawet jeśli hotel musi dać jakiś upust (czasami naprawdę duży!), by móc w takiej wyszukiwarce zaistnieć.
Wyszukiwarki zazwyczaj sprawdzają ceny hoteli i hosteli. Z
cenami bywa różnie. Czasami można znaleźć interesującą ofertę w
ostatniej chwili, a czasami na wiele miesięcy przed
pobytem. Generalnie warto spędzić trochę czasu i po prostu „pobawić
się” tymi wyszukiwarkami.
Warto wiedzieć, że w różnych krajach dostępność hoteli może być
rozumiana bardzo różnie..., fot. Maria Chwierut
Taryfy
Pamiętajmy, że podobnie jak linie lotnicze, także hotele mają swoje taryfy. Pokój za bardzo okazyjną cenę może nie mieć wliczonych śniadań, a odwołanie rezerwacji będzie niemożliwe (opłata i tak zostanie ściągnięta). Przed zaakceptowaniem transakcji trzeba koniecznie zapoznać się ze wszystkimi uwagami i ewentualnymi ograniczeniami.
Osoby z niepełnosprawnością powinny wcześniej upewnić się, że hotel będzie dla nich dostępny, szczególnie jeśli nie jest najwyższej kategorii. Swoje specjalne potrzeby można zawsze przekazać mejlowo lub podczas rezerwacji na odpowiednim formularzu.
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?