MŚ w parakolarstwie: Polacy z siedmioma medalami!

02.09.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: Tylkoigrzyska.pl

Siedem medali, w tym dwa złote, wywalczyli polscy kolarze na zakończonych w poniedziałek 1 września 2014 r. Mistrzostwach Świata w Parakolarstwie rozgrywanych w amerykańskim Greenville. Na najwyższym stopniu podium w czempionacie globu stanęli Renata Kałuża w wyścigu ze startu wspólnego (kat. H3) oraz Rafał Wilk (H4) w jeździe indywidualnej na czas.

Renata Kałuża do końca walczyła o złoto ze starszą od siebie o 12 lat Amerykanką Alice Daną. Ostatecznie Polka przed amerykańską publicznością pokonała na finiszu reprezentantkę gospodarzy o "błysk szprychy" i sięgnęła po złoty medal MŚ! Brąz zdobyła ze znaczną stratą Karen Darke z Wielkiej Brytanii. Polka zdobyła także brązowy medal w "czasówce", w której uległa dwóm wspomnianym zawodniczkom. W obu zmaganiach startowało trzynaście pań, z czego jedna nie ukończyła wyścigu szosowego.

Mistrzem świata w handbikach (H4) został także Rafał Wilk. Nasz kolarz wygrał w jeździe indywidualnej na czas z Francuzem Joelem Jeannotem oraz Austriakiem Thomasem Fruehwirthem. Polak tym samym obronił tytuł z poprzednich MŚ.

Rafał Wilk leżący na ręcznym rowerze
Rafał Wilk na mecie, fot. archiwum

Odwieczna rywalka

Wicemistrzynią świata w jeździe na czas została Anna Harkowska w kat. C5. 34-letnia Polka przegrała jedynie z Sarah Storey, odwieczną rywalką z Wielkiej Brytanii. Podium uzupełniła Samantha Heinrich z USA. W konkurencji udział wzięło dziewięć zawodniczek.

W wyścigu ze startu wspólnego nasza zawodniczka zdobyła drugie srebro. Tym razem Sarah Storey pokonała Harkowską o zaledwie setną sekundy. Taki sam czas jak Polka miały przekraczając metę Mariela Delgado z Argentyny oraz Heinrich. Ostatecznie brąz zdobyła jednak 28-letnia Delgado.

Anna Harkowska macha ręką do kibiców po wyścigu
Anna Harkowska podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, fot.: London2012.com

Niestety czasówki nie ukończyły Aleksandra Wnuczek i Iwona Podkościelna. W tandemach B najlepsze były Japonki Mai Tanaka oraz Yurie Kanuma. O wiele lepiej spisały się nasze zawodniczki w wyścigu szosowym, w którym zajęły siódme miejsce w gronie trzynastu tandemów (jeden nie ukończył).

Dwa brązy panów

W wyścigu ze startu wspólnego brąz wywalczył Arkadiusz Skrzypiński, który wjechał w tym samym czasie na metę, co Joel Jeannot z Francji oraz Niemiec Vico Merklein. Tuż za podium znalazł się Wilk ze stratą dwóch setnych sekundy.

Arkadiusz Skrzypiński na trasie na rowerze ręcznym
Arkadiusz Skrzypiński na trasie odbywającego się niedawno wyścigu na 300 km, fot. Team Sopur/IZO-BLOK Start Szczecin

Na najniższym stopniu podium mistrzostw świata uplasował się w czasówce nasz tandem Michał Ładosz oraz Marcin Polak. Triumfowali Włosi Luca Pizzi i Ivano Pizzi, przed Timo Fransenem i Vincentem ter Schure z Holandii. Miejsce jedenaste zajął tandem Piotr Czopek i Przemysław Wegner. Rywalizowały 22 duety, z czego dwa nie ukończyły wyścigu.

W wyścigu ze startu wspólnego Ładosz i Polak zajęli szóste miejsce, brązowy medal przegrali na finiszu z grupy. Za nimi z takim samym czasem sklasyfikowani byli Artur Korc i Piotr Kołodziejczuk. Na 16. miejscu w stawce 19 par, które ukończyły, był tandem Czopek /Wegner. Aż pięć par duetów nie przyjechało do mety.

Ostatni w kat. H3 był Rafał Szumiec. Stracił on prawie siedem minut do zwycięskiego Heinza Freia ze Szwajcarii. Niestety, Polak nie ukończył wyścigu ze startu wspólnego. Wygrał Vittotio Podesta z Włoch.

W MŚ rozegrano również rywalizację sztafet, do której przystąpiło jedenaście ekip, w tym Polska. Biało-Czerwoni w składzie: Rafał Wilk, Rafał Szumiec i Renata Kałuża zajęli  piąte miejsce. Wygrali Włosi w składzie: Vittorio Podesta, Luca Mazzone i Alessandro Zanardi, przed Amerykanami Williamem Groulxem, Williamem Lachenauerem oraz Danielem Cnossenem oraz Szwajcarami Jeanem-Markiem Bersetsem, Tobiasem Fankhauserem oraz Heinzem Freiem.