Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znak „Dotyczy także niepełnosprawnych”. Jakim prawem?

03.09.2014
Autor: Beata Rędziak

W Krakowie, podczas imprezy na Starym Rynku, zamknięto jedną z ulic dla ruchu, ustawiając zakaz wraz z tabliczką „Dotyczy także niepełnosprawnych”. Tymczasem zasadność takiego znaku została zakwestionowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) już w marcu tego roku.

Osoby z niepełnosprawnością, które posiadają karty parkingowe, mogą niestosować się do niektórych znaków drogowych z uzasadnionych przyczyn i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Jednym z nich jest znak zakazu ruchu. Do jakich znaków jeszcze mogą się nie stosować posiadacze kart parkingowych, przeczytaj w naszym artykule.

Znak zakazu ruchu z tabliczką obok
Kontrowersyjna tabliczka przy znaku na krakowskiej ulicy, fot.: Krzysztof Mikulski, trzykrotny laureat konkursu Warszawa bez barier

19 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzone przez ministra infrastruktury, które ograniczają przywilej niestosowania się do niektórych znaków zakazu ruchu lub postoju przez posiadaczy karty parkingowej. Według prof. Ireny Lipowicz są one niezgodne z konstytucją i ustawą Prawo o ruchu drogowym. Szerzej pisaliśmy o tym w naszym artykule.

Trybunał nie rozpatrzył

Rzecz w tym, że do zawieszenia tabliczki „Dotyczy także niepełnosprawnych” uprawnia załącznik do rozporządzenia ministra infrastruktury, mówiący o tym, że na użycie takiej tabliczki pozwalają niekiedy warunki lokalne. Według RPO jest to niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny nie wydał jeszcze wyroku w tej sprawie (sygnatura U 4/14).

- Minister Infrastruktury i Rozwoju poinformował Trybunał, że przygotował projekt zmiany rozporządzenia ws. znaków i sygnałów drogowych – mówi nam Katarzyna Łakoma, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Propozycja zmiany dotyczy paragrafu, w którym wymienione są znaki, do których osoba z niepełnosprawnością może się nie stosować: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39, ale z zastrzeżeniem, że jeśli jest pod nimi umieszczona tabliczka „Dotyczy także niepełnosprawnych” oznacza to, że znaki te obowiązują również kierowców o obniżonej sprawności ruchowej lub przewożących takie osoby.

Katarzyna Łakoma podkreśla, że minister infrastruktury w pismach do Trybunału nie przedstawił jednoznacznego stanowiska zaskarżonych przez Rzecznika przepisów odnośnie do ich konstytucyjności. Pozostaje więc czekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z nadzieją, że zarządcy dróg nie będą nadużywać tabliczek „Dotyczy także niepełnosprawnych”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Rawicz ul 17 stycznia
  08.09.2014, 10:16
  Taki bzdurny przepis wymyślił ktoś też i w Rawiczu na ulicy 17 stycznia gdzie pod znakiem zakazującym ruchu wszelkich pojazdów umieszczono tabliczkę z napisem : dotyczy też inwalidów - umieszczając wzmiankę że to ograniczenie wprowadza się mocą Uchwały Rady Miasta Rawicza. Komentarz do takiej Uchwały nasuwa się sam : radny na zagrodzie - równy (o nie! nie! on jest ważniejszy nawet od przepisów w zawartych w Konstytucji III RP .
  odpowiedz na komentarz
 • władza Dyrektorka jest posłam PO
  orzeszek
  06.09.2014, 00:18
  Od 1 lipca tego roku weszło prawo i może nie każdy o tym wie, które mówi, że niepełnosprawny musi mieć zapewnione miejsce parkingowe. Przelicza się to w proporcjach 1 na 10. Natomiast nie równa się to bezpłatnemu miejscu do parkowania, taką sobie władzę wybraliśmy Czytaj więcej na http://info.elblag.pl/19,37376,Niepelnosprawni-beda-u-nas-placic-poniewaz-niep elnosprawny-nie-rowna-sie-biedny.html#ixzz3CTxYibtg
  odpowiedz na komentarz
 • Opole
  opolanin
  05.09.2014, 12:42
  W Opolu spotkałem miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, jest wymalowana koperta, stosowny znak i pod spodem tabliczka "do 15 minut". To chyba dla tych szybko biegających niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Są i takie znaki na stałe
  paraprawo
  04.09.2014, 18:35
  http://paraprawo.pl/moje-miejsca-na-ziemi/#jp-carousel-4133
  odpowiedz na komentarz
 • brak dyskryminacji
  Paweł II grupa
  04.09.2014, 11:07
  A ja uważam, że jak jest jakis znak to dotyczy on wszystkich: i sprawnych i niepełnosprawnych.I to się nazywa równouprawnienie. Jeśli ON podnoszą zakaz ich dyskryminowania to nich nie dają sobie jednoczesnie przywilejów ponad sprawnymi.
  odpowiedz na komentarz
 • W Toruniu jest dziwnie
  gość
  03.09.2014, 19:18
  Jeżeli chodzi o kwestię znaków drogowych, porządku na ulicach i poszanowania praw kierowców niepełnosprawnych, to Toruń należy do miast, w których stosuje się dziwne, delikatnie rzecz ujmując, zasady. Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych - jak wszędzie, można je policzyć na palcach jednej ręki - są bezpłatne. Pozostałe natomiast wymagają uiszczenia opłaty, mimo zastosowania karty parkingowej dla inwalidy. Za to każe się nawet przyjezdnych. Natomiast ludzie zastawiający miejsca inwalidzkie mimo braku uprawnień, nie otrzymują mandatów. Ciekawe to, prawda?
  odpowiedz na komentarz
 • Co w końcu z tymi kartami ?
  zainteresowana
  03.09.2014, 18:58
  Czy to prawda ,że obecne obowiązują do pierwszego kwartału następnego roku ? Czy ktoś coś wie na ten temat ? - pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas