Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Superbohater z autyzmem

05.09.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: themighty.com, truthatlas.com, nbcnews.com

Świat komiksowych superbohaterów to świat wielkich wyczynów, nadludzkich umiejętności i niesamowitych przygód. Czy w tym świecie jest miejsce na niepełnosprawność? Okazuje się, że tak! Dowodem na to jest Michael, pierwszy superbohater z autyzmem!

Face Value Comics to seria komiksowych przygód Michaela, którego supermocą jest... autyzm. Bohater posiada analityczny umysł i liczne talenty, a także potrafi patrzeć na otaczającą go rzeczywistość w sposób inny niż większość ludzi. Chłopak musi, jak przystało na superbohatera, ratować świat przed różnymi zagrożeniami, np. kosmitami i robotami, ale też zmagać się z brakiem zrozumienia i problemami w komunikacji z innymi ludźmi.

Komiks z misją

Twórcą komiksu jest Dave Kot z Pensylwanii, sam będący osobą z autyzmem. Jak sam przyznaje, stworzył ten komiks, by pokazać innym ludziom świat osób ze spektrum autyzmu.

- Najbardziej dumny jestem z części jednego z komiksów, w której przedstawiony jest Michael podczas swojego pierwszego dnia w szkole. Rysunek jest do góry nogami. Nie jest to błąd drukarski, ale jak najbardziej zamierzony zabieg. Czytając go, trzeba zmienić perspektywę patrzenia. Tak samo czytelnik musi spojrzeć na autyzm - w sposób zupełnie inny, niż się tego spodziewał. O to właśnie chodziło nam przy tworzeniu tego komiksu - mówił autor w wywiadzie dla portalu TruthAtlas.

Obejrzyj wywiad z Davem Kotem:

Komiks ma też pomagać osobom z autyzmem w samoakceptacji. „Mam autyzm, a nie trzy głowy” – mówi w pewnym momencie Michael. O samoakceptacji mówił też w wywiadzie dla telewizji NBC nastoletni fan komiksu, Brian Rasmuson.

– Sądzę, że te komiksy pomogą ludziom uświadomić sobie, że autyzm to nie tylko niepełnosprawność. Nie jest wszystkim, czym jesteśmy, ale specjalną częścią nas – powiedział Brian.

Nauka mimiki

Drugim ważnym celem jest edukowanie samych osób z różnym stanami ze spektrum autyzmu. Te osoby mają duże problemy z odczytywaniem pozawerbalnych sygnałow, np. mimiki i nawiązywaniem kontaktu wzrokowego. Dlatego też twarze postaci komiksowych są narysowane tak, by dobrze pokazywały rożnego rodzaje stany emocjonalne, które są odpowiednio opisane w tekstowej części komiksu. Dzięki temu czytelnicy w prosty i przyjemny sposób mogą uczyć się, co znaczą konkretne miny i wyrazy twarzy.

Komiks spotkał się z dużym zainteresowaniem i wciągu kilku dni po opublikowaniu jego pierwszej części sprzedał się cały nakład. W tej chwili można nabyć jedynie jego wersję elektroniczną. Trwają prace nad kontynuacją przygód Micheala.

Więcej na stronie internetowej projektu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Autyzm to skrajny egoizm
    Atom
    17.02.2015, 15:30
    Zaburzenia ze spektrum autyzmu widziane są zupełnie inaczej z zewnątrz niż od tzw. "kuchni". W konkretnym przypadku twórczości artystów autystycznych - komiksowe rysunki są najczęściej chaotyczne i pełne emocji negatywnych jak mózgi ich twórców. Mam również do czynienia z taka twórczością...zupełnie oderwaną od rzeczywistości. Być może nasz autystyczny bohater stara się być dobrze odczytanym ale czy odbiór będzie jednoznaczny - nie wiadomo.... życzę mu tego
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas