Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja filmem

09.09.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

„Chce się żyć” Marka Pieprzycy i „Pozwól kochać, pozwól marzyć” Moniki Nawrot i Dominika Górskiego, „Kaczka dziwaczka” autorstwa Zespołu „Akcja-Animacja” ze Szczecinka i film estońskiego reżysera Ilmara Raaga „Kertu – miłość jest ślepa” - to zdobywcy statuetek Motyl 2014 - głównych nagród kolejnej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który odbywał się w Koszalinie w dniach 2-6 września 2014 r.

Pierwszego z nagrodzonych filmow nie trzeba przedstawiać – historia dotkniętego porażeniem mózgowym Mateusza to film dobrze znany, który zdobył serca widzów i przychylność krytyków, a także najbardziej prestiżowe polskie nagrody filmowe.

O filmie przeczytaj więcej w naszym artykule.

Z kolei „Pozwól kochać, pozwól marzyć” to dokument opowiadający historie muzyków z zespołu Tolerancja założonego w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Świętochłowicach. Grający w nim muzycy z niepełnosprawnością intelektualną do tej pory zagrali dwieście koncertów, nagrali trzy autorskie płyty i, jak sami mówią, nie wyobrażają sobie życia bez muzyki.

Obejrzyj zwiastun filmu „Pozwól kochać, pozwól marzyć”:

Estoński przebój

Prawdziwym zaskoczeniem festiwalu był z kolei estoński obraz „Kertu – miłość jest ślepa”. Jego bohaterka, trzydziestoletnia Kertu, jest uznawana przez swych bliskich za osobę z niepełnosprawnością intelektualną i jako taka jest izolowana od świata. W pewnym momencie kobieta zakochuje się w miejscowym zawadiace Villu i choć całe otoczenie jest temu przeciwne, Kertu podejmuje walkę o swoje prawo do kochania i bycia kochaną. Film podbił serca widzów festiwalu i zdobył nagrodę publiczności.

- Film przepiękny, urzekający, o narracji zupełnie odmiennej od tej, jaką widzimy w kinie zachodnim, pełen cudownych pejzaży, z wolno toczącą się fabułą - opisuje estoński obraz Paulina Malinowska-Kowalczyk, dziennikarka, która prowadziła Festiwal.

Obejrzyj zwiastun filmu „Kertu – miłość jest ślepa”:

Jak podkreślał przed ogłoszeniem decyzji przewodniczący Jury Mikołaj Jazdon, poziom konkursu był wysoki, wiele filmów zasługiwało na uwagę, stąd spora liczba przyznanych wyróżnień. Jednak, jak zdradzili jurorzy, ostateczny werdykt był jednogłośny.

Festiwal otwiera głowy

Podczas jedenastej już edycji Festiwalu, którego głównym celem jest promowanie idei integracji społecznej osób z niepełnosprawnością, wyświetlono 35 filmów – 19 dokumentów, 10 fabuł i 6 filmów amatorskich z całego świata, m.in. z Armenii, Iranu, Holandii i ze Szwecji. Hasłem tegorocznego Festiwalu było „Film - podróż bez barier” i tradycyjnie towarzyszyły mu liczne imprezy towarzyszące.

- Jak zawsze proponowaliśmy widzom wydarzenia z różnych dziedzin: od spektakli, happeningów, przez koncerty, po wystawy. Fantastycznie wypadły spotkania w szkołach z młodzieżą i w zakładzie Karnym oraz w miasteczku festiwalowym z niepełnosprawnymi podróżnikami, pod hasłem „Przed siebie bez barier”, a także z filmowcami po projekcjach – mówi Anna Makochonik, rzeczniczka prasowa Festiwalu.

W niemal trzydziestu miejscowościach kraju miały miejsce Małe Festiwale Ty i Ja, również pełne wydarzeń, oraz pokazy filmów w 15 kinach studyjnych.

- Nasi goście nieodmiennie są zaskoczeni atmosferą festiwalu, a najczęściej po prostu sobą, swoimi reakcjami, emocjami; mówią, że pobyt w Koszalinie ich uwrażliwia, zmienia, otwiera im głowy. Myślę, że to chyba największa nas, organizatorów, zdobycz – komentuje tegoroczną edycję Makochonik.

Patronem medialnym Festiwalu był portal Niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas