Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Monitoring to jednak praca przy pilnowaniu? Ministerstwo odpowiada

22.09.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Wciąż nie jest do końca jasne, czy praca przy monitoringu jest pracą przy pilnowaniu i jak należy rozumieć sam termin „praca przy pilnowaniu”, którym operuje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Kwestię tę poruszaliśmy już dwukrotnie. O jej wyjaśnienie poprosiliśmy także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Resort przypomina, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jednakże osoba ze znacznym i z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracuje maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Przepisy te weszły w życie 10 lipca br. jako realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego o czasie pracy osób z niepełnosprawnością.

Na mocy art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji, osoba z niepełnosprawnością nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak tych norm, jak przypomina MPiPS, nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, lub w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę.

„Ze względu na brak precyzyjnego lub chociażby przykładowego wskazania przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (...) przedmiotu „pilnowania” należy przyjąć (zgodnie z art. 66 ustawy o rehabilitacji (...), za ustawą Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), że dotyczy ono mienia. Wydaje się więc, że zatrudnienie w charakterze dozorcy (z pominięciem dozoru urządzeń) spełnia warunki konieczne do tego, by uznać je za pilnowanie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (...)” – wyjaśnia resort pracy.

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych podkreśliło jednocześnie, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest uprawnione do wydawania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów.

„Poglądy prawne Biura nie są zatem wiążące dla stron stosunku pracy, sądów i organów administracji publicznej” – podkreśliło biuro prasowe MPiPS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zapytanie
    Kamil Kozlowski
    26.09.2014, 23:03
    I jak ma pracodawca czy niepełnosprawny rozumieć ten przepis o monitorowaniu jako pilnowaniu?? Jestem po studiach i mimo10lat naszej obecności wEU jeszcze nie jesteśmy wRP "TACY SAMI", PRL upadł przecież25lat temu, a duch dyskryminacji ZSRR nie cichnie!!! Sam jestem osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu na narząd ruchu i wzrok i nikt nie chce mnie zatrudnić, czemu w Polsce wciąż tylu pracodawców ma awersję do zatrudniania kalek, mimo że PFRON zwracałby koszty poniesione na mnie w 150% i wolą pracodawcy płacić kary?
    odpowiedz na komentarz
  • niepełnosprawny
    niepełnosprawny
    24.09.2014, 08:01
    I znów ktoś się wypowiada nie uprawniony do interpretacji przepisów odnośnie niepełnosprawnych a Państwo to cytujecie i robicie tylko tym zamieszanie. Piszcie fakty a nie gdybanie. W ten sposób robimy tylko zamieszanie i nie pomagamy niepełnosprawnym tylko szkodzimy im.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas