Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Siatkówka i język migowy w programie „Misja Integracja”

26.09.2014
Autor: Monika Kamińska

W najbliższy weekend, 27-28 września 2014 r., na antenie TVP Regionalna zapraszamy do obejrzenia kolejnych dwóch premierowych odcinków programu „Misja Integracja”. Tematem pierwszego z nich będzie siatkówka osób z niepełnosprawnością, drugi natomiast zabierze widzów do świata osób niesłyszących.

Za nami Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn, które reprezentacja Polski zakończyła spektakularnym sukcesem, zdobywając złoty medal. W czerwcu 2014 roku Polska była także gospodarzem Parasiatkarskich Mistrzostw Świata. Impreza, zorganizowana przez Integracyjny Klub Sportowy ATAK, zgromadziła 28 drużyn z całego świata (16 męskich oraz 12 żeńskich), a Elbląg na tydzień stał się stolicą siatkówki osób z niepełnosprawnością.

W sobotnim odcinku programu „Misja Integracja” gościem Piotra Pawłowskiego będzie Tomasz Woźny, prezes IKS ATAK, który był również dobrze zapowiadającym się siatkarzem. W 1992 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego uszkodził nogę, tracąc w niej trzydzieści procent sprawności. Po wypadku jednak nie zrezygnował z siatkówki. Był reprezentantem Polski i paraolimpijczykiem. W 1997 roku z drużyną START Łódź wywalczył Mistrzostwo Polski, a trzy lata później grał w barwach biało-czerwonych na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney, gdzie wraz z drużyną zajął czwarte miejsce.

Hala sportowa z grającymi w siatkówkę zawodnikami

Prowadzący program porozmawia z Tomaszem Woźnym m.in. o tym, czym dokładnie różni się siatkówka pełnosprawnych od siatkówki osób z niepełnosprawnością. Czy zasady gry obu tych dyscyplin odbiegają od siebie? Dowiemy się również, dlaczego sponsorzy nie chcą inwestować w parasport i czy w siatkówce na siedząco wzrost zawodników ma znaczenie?

O siatkówkę osób z niepełnosprawnością zapytaliśmy też jednego z legendarnych siatkarzy – Edwarda Skorka, kapitana drużyny biało-czerwonych, która w Meksyku w 1974 zdobyła mistrzostwo świata, a w 1976 w Montrealu mistrzostwo olimpijskie.

Z kolei w niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja” odkryjemy przed widzami tajniki funkcjonowania osób niesłyszących w społeczeństwie. Dowiemy się, jakie trudności w komunikowaniu mają osoby niedosłyszące i niesłyszące oraz czy język polski jest dla nich zrozumiały. Gościem programu będzie prof. Bogdan Szczepankowski, przewodniczący Polskiej Rady Języka Migowego i współtwórca polskiego systemu językowo-migowego.

Z kamerą programu wybraliśmy się do studia TVP Regionalna, gdzie podejrzeliśmy pracę tłumacza języka migowego. Bernard Kinow, który tłumaczy wiele programów, w tym m.in. „Misję Integracja”, opowie widzom, na czym polega praca tłumacza, jak się do mniej przygotowuje i czy jest to proste zajęcie.

Na scenie występ grupy muzycznej, na środku sceny dziewczyna miga do publiczności

Zabierzemy też widzów na koncert grupy Młodzi Migają Muzykę, którą tworzą uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych. Grupa zajmuje się tłumaczeniem koncertów i teledysków, oddając ich tekst, klimat i przesłanie przy pomocy polskiego języka migowego. Jak to robią? O tym w niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja”.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 9:04 na antenie TVP Regionalna. Powtórka sobotniego odcinka we wtorek o 8:37, a niedzielnego w czwartek – także o 8:37.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie www.integracja.org w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas