Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla dziecka? Konieczne nowe orzeczenie

06.10.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, by otrzymać nową kartę parkingową muszą ponownie stanąć na komisji orzekającej - tak wynika z nowych przepisów. Okazuje się, że dotyczy to wszystkich osób do 16. roku życia.

- Michał ma 13 lat, niepełnosprawność ruchową a jego orzeczenie jest ważne do 2016 r. Jeśli teraz chciałby się starać o nową kartę parkingową, musi ponownie stanąć na komisji orzekającej, a przecież wiadomo, że dziecko, które ma symbol niepełnosprawności ruchowej 05-R, wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (pkt 7 orzeczenia) oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (pkt 8) ma niepełnosprawność znaczną. Dodatkowo dotychczas miał zaznaczony pkt 9, czyli wskazanie do karty parkingowej – mówi Piotr Piotrowski, ojciec Michała i szef łódzkiej Fundacji 1 Czerwca. – Jestem za tym, żeby zweryfikować posiadaczy kart, bo sam mam sąsiada, który zajmuje miejsce parkingowe na kartę zmarłej babci, ale nieporozumieniem jest to, że wszystkie dzieci jeszcze raz muszą się orzekać, ustawodawca mógł to przewidzieć – dodaje.

Według niego to jeszcze jedno utrudnienie, przy minimalnym wsparciu, którego państwo udziela rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi.

Tak zaś komentuje konieczność ponownego orzekania dzieci nasza Czytelniczka o nicku Mama Niepełnosprawnego Dziecka: „Jestem oburzona tym, że WSZYSTKIE dzieci muszą ponownie mieć orzeczenie wydane, aby otrzymać kartę parkingową. Mój syn jest niepełnosprawny ruchowo, a mimo to, że ma ograniczone możliwości poruszania się, to karta nie może być wydana na podstawie orzeczenia z 2012 r. z symbolami: 05-R 10-N 03-L i z pkt. 9. SKANDAL !!!”

Orzeczenie dziecka nie określa stopnia

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca br., o kartę parkingową może starać się m.in. osoba do 16. roku życia, która ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

– Artykuł 6 ustawy o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym daje możliwość wymiany karty parkingowej jedynie osobom zaliczonym do określonego stopnia niepełnosprawności, a orzeczenie dzieci i młodzieży do 16 r.ż. nie określa tego stopnia – wyjaśnia Mariola Kokocińska, przewodnicząca Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu.

Konieczność ponownego orzeczenia dzieci potwierdza Agnieszka Krzyżak z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Czy dziecko chodzi?

Kluczowe w przypadku osób do 16 r.ż. w staraniu się o kartę parkingową są znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Ustala się to m.in. biorąc pod uwagę wiek dziecka, ale jeśli to wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma ono trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.

- Problematyczne pod tym względem jest przede wszystkim orzekanie małych dzieci. Rodzice oczekują uprawnienia do karty parkingowej, ale ustawodawca nie udzielił jasnej odpowiedzi na pytanie, od którego roku życia dziecko może mieć wskazania do karty parkingowej. Trudno ocenić jednoznacznie, jak to powinno wyglądać – mówi Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu. – Jeśli dwuletnie niepełnosprawne dziecko nie chodzi, to często przecież sprawne dzieci w tym wieku także nie chodzą. Dlatego tak trudno to ocenić, nie mając dokładnych wytycznych w przepisach – dodaje.

Obecnie trwają prace parlamentarne nad przedłużeniem terminu ważności starych kart parkingowych do końca czerwca 2015 r., które mają znieść obecnie obowiązującą datę - 30 listopada br.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Karta parkingowa dla dzieci
    Ryszard
    08.12.2014, 01:28
    Witam wszystkich. Jestem ojcem dwojki niepelnosprawnych dzieci na wozkach inwalidzkich. Ostatnio moja zona byla na komisji w Szczecinie I oznajmiono jej ze karta dzieciom sie nie nalezy bo maja takie wytyczne z ministerstwa. Uwazam ze nalezy zorganizowac nastepna manifestacje w Warszawie I sprawe naglosnic w mediach aby nasze spoleczenstwo wiedzialo jak nasza wladza sobie poczyna. Zawsze najlepiej zabrac ubogim I niepelnosprawnym bo oni nie maja sily przebicia. Ale nie mozna tej sprawy tak zostawic. Prosze wszystkich o naglosnienie problemu.
    odpowiedz na komentarz
  • Karta
    Mama38
    02.12.2014, 14:02
    Witam. Mój syn ma 13 lat i jest niepełnosprawny ruchowo. We wrześniu byliśmy na komisji, i postanowieniem tejże, nie została mu przyznana karta. Wizyt w szpitalach i zabiegów całe mnóstwo ma na swoim koncie, biorąc pod uwagę jego krótkie życie. Ale widocznie w naszym państwie co innego się deklaruje (np. dobro dzieci), a co innego się robi. Znam osobiście kila osób dorosłych, które "kogoś ważnego" znają, i dostają kartę.
    odpowiedz na komentarz
  • jaki naród tacy ustawodawcy...
    andrzej
    16.11.2014, 01:23
    Jeżdżę z moim dwuletnim niepełnosprawnym synkiem po szpitalach i (14 wypisów) i najczęściej miejsce dla niepełnosprawnych było zajęte. Zapewne może niektórzy "młodzi" stawiali na "babcię" - nie mogłem korzystać. Teraz ponieważ moje dziecko jest małe i jest noszone w nosidełku (żona już nie ma siły go dźwigać - nosidełko też) nie będzie można skorzystać z koperty bo jest za małe. Nie mam gwarancji kiedy i czy kiedykolwiek będzie chodzić. Jakbyśmy mieli mało dźwigania psychicznego i fizycznego. Teraz i ten śmieszny "przywilej" mi zabiorą. Żenada i głupota kipi z naszych cienkich ustawodawców. Z koperty korzystałem tylko wtedy gdy miałem dziecko w samochodzie i dźwiganie go z oddalonego miejsca postoju sprawiało problem szczególnie zimą gdy jest ślisko, wietrznie i zimno. W którym punkcie moje myślenie jest irracjonalne w stosunku do korzystania z karty parkingowej?
    odpowiedz na komentarz
  • stara karta parkingowa
    anka
    11.10.2014, 20:42
    mamy z mezem karty parkingowe stopien niepelnosprawnosci umiarkowany oznaczenia o5-R 07-S jestesmy juz wiekowi 65 lat i 72 lata, - orzeczenia wydane na stale czy tez musimy ponownie stawac na komisje prosimy o od[pwiedz pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • troche racji jest
    Karolina
    06.10.2014, 17:50
    Wydaje mi sie ze to nie do konca jest bezpodstawne. Moja corka w orzeczeniu z 2012 takze ma zaznaczony punkt co do karty parkingowej ale nigdy z tego nie korzystalismy i korzystac nie bedziemy. Mala ma problem z poruszaniem ale chodzi wiec nie widze podstaw do tego aby zajmowac miejsce osobom na wozku itp. Mysle ze to jedyny sposob aby skutecznie wykkazac osoby ktore naprawde karty potrzebuja a ktore troszke wykorzystuja. Fakt ze dla tych potrzebujacych jest to utrudnienie nowe komisje itp ale na slowo nikt juz nikomu wierzyc nie chce co mnie zupelnie nie dziwi
    odpowiedz na komentarz
  • Chore!!
    zainteresowana
    06.10.2014, 14:51
    Moja wnuczka ma orzeczenie o niepełnosprawności i katę parkingową od stycznia 2014roku. I tak musi od nowa stawać przed komisją, żeby dostać nową katę parkingową przez jakieś idiotyczne przepisy!! Gratuluję głupoty wprowadzającym takie zarządzenie!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas