Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Płytka wyobraźnia to kalectwo” 2007 - Dzień Otwarty w Centrum Integracja Zielona Góra

04.07.2007
Źródło: inf. wł.

Centrum Integracja Zielona Góra zainaugurowało VII edycję kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeganie przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami skoków do wody. W ramach Dnia Otwartego, 4 lipca 2007 r., Centrum udzielało informacji na temat kampanii oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej w ramach Funduszu Pierwszy Krok wspierającego poszkodowanych w wyniku niefortunnych skoków do wody. W tym roku z Funduszu prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji po raz pierwszy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne z województwa lubuskiego.

W trakcie Dnia Otwartego w Centrum Integracja Zielona Góra na pytania wszystkich zainteresowanych będą udzielać specjaliści z Centrum, a także:

  • Dr n. med. Paweł Jarmużek, Ordynator Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpital w Zielonej Górze
  • Zenon Bareła, Kierownik Grupy Operacyjnej Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Lubuskiego
  • Krzysztof Niciński, Szef Rejonowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Zielonej  Górze
  • Dariusz Duszowicz, Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
  • Bogusław Glaz, Instruktor, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji

Oprócz Centrum Integracja Zielona Góra, Dzień Otwarty poświęcony kampanii zorganizowały również Centra Integracja w Warszawie, Krakowie i Gdyni

Do tegorocznej edycji kampanii ponownie włączyła się Straż Miejska oraz nauczyciele. W specjalistycznych szkoleniach przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wzięli udział strażnicy miejscy z 47 komend w całej Polsce, którzy następnie przekazali swoją wiedzę nauczycielom w swoich miastach (łącznie 1600 uczestników zajęć). Podczas szkoleń nauczyciele mogli dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków nad wodą, jak prawidłowo skakać oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w wyniku niefortunnego skoku. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych służący do przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań nad wodą. Nauczyciele zostali poinstruowani także jak korzystać z dostępnych materiałów. W ramach kampanii prowadzona jest również akcja plakatowa. Dzięki współpracy z WOPR, organizacjami pozarządowymi i placówkami służby zdrowia plakaty informujące o niebezpieczeństwach wynikających z nierozważnych skoków do wody zawisły w miejscowościach wypoczynkowych oraz na pływalniach na terenie całego kraju.

Fundusz Pierwszy Krok, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Fundacją Sue Ryder finansowo wspiera osoby, które w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody doznały trwałego uszkodzenia kręgosłupa. Fundusz umożliwia osobom niepełnosprawnym pozyskanie środków, które zwiększą ich niezależność i pozwolą na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Głównym źródłem dochodu Funduszu Pierwszy Krok jest prowizja od transakcji dokonanych za pomocą karty płatniczej BISE „Integracja”. 50% prowizji jest przeznaczane na potrzeby Funduszu, dzięki czemu w ciągu blisko 5 lat stypendia otrzymało 37 osób. W roku bieżącym wparcie finansowe - na zakup wózka inwalidzkiego, likwidację barier architektonicznych oraz zakup komputera - przyznano 3 osobom.

Dodatkowe informacje dot. kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” oraz Funduszu Pierwszy Krok dostępne są na stronach internetowych: www.plytkawyobraznia.pl; www.niepelnosprawni.pl; www.sueryder.pl

Na stronie kampanii dostępne są materiały do pobrania (spot radiowy, spot telewizyjny oraz publikacje).

Informacje o Funduszu Pierwszy Krok

***

logo UE logo EFSlogo PFRON
Projekt „Centrum Integracja – Zielona Góra” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas