Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Działasz na rzecz dostępności sztuki? Zgłoś się do Stypendium im. Bogny Olszewskiej

04.10.2021
Autor: inf. prasowa
grafika na niebieskim tle napis rekrutacja do 3 edycji stypendium im bogny olszewsiej 20.09-8.10

Do 8 października można zgłaszać się do 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. „Jeśli jesteś samorzeczniczką/samorzecznikiem lub działasz na rzecz osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu, zgłoś się do nas! Poszukujemy osób, które widzą w sztuce nowoczesnej narzędzie do realizowania swoich idei” – zapraszają organizatorzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Nieograniczona. 

Stypendium jest skierowane do tych, którzy pragną oddać głos osobom z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu za pomocą sztuki. Tegoroczną edycję dedykujemy szczególnie samorzeczniczkom i samorzecznikom. Zależy nam, aby nagłaśniać tematy istotne dla poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu w Polsce.

- W tym roku szukamy środków wzmacniających głos osób dyskryminowanych. Mam na myśli przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Zauważyliśmy, że sztuka oferuje nam wiele przydatnych narzędzi. Stypendium przyznamy osobie, która pracuje na rzecz wymienionych środowisk i będzie chciała się do nas przyłączyć. Chętnie podejmiemy współpracę z samorzecznikiem lub samorzeczniczką – mówi Marta Przasnek, koordynatorka dostępności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kto może otrzymać Stypendium?

Wszyscy zainteresowani ułatwianiem dostępu do kultury osobom z niej wykluczonym. Mogą to być edukatorzy i edukatorki, koordynatorzy i koordynatorki dostępności, ludzie pracujący z osobami z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Ważne, aby kandydaci i kandydatki interesowali się sztuką nowoczesną. Ponadto, w projekcie mogą wziąć udział artyści i artystki, którzy chcą tworzyć sztukę dostępną dla różnych odbiorców i odbiorczyń. Rekrutacja otwarta jest dla osób z całej Polski.

Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie formularza przez stronę.

W ramach 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej wybrana zostanie jedna osoba wyłoniona w trakcie konkursu, którego jury składać się będzie z przedstawicieli i przedstawicielek instytucji partnerskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacji Kultury Bez Barier, TR Warszawa, Teatru 21, Life on Wheelz, Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”.

Stypendium im. Bogny Olszewskiej jest organizowane od 2018 roku. Zostało powołane, aby upamiętniać pracownicę Muzeum, Bognę Olszewską. Inicjatywa ta jest inną formą zachowania pamięci o Bognie, która walczyła o prawa osób dyskryminowanych i wykluczonych. Projekt nie skupia się na przeszłości, nie chce stawiać pomników. Ma kontynuować i rozwijać misję przedwcześnie zmarłej aktywistki i feministki.

Więcej informacji i regulamin Stypendium na stronie internetowej.

Informacje w tekście łatwym do czytania

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas