Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na kogo nie chcemy patrzeć? Performans „PokaZ” Teatru 21 wraca do repertuaru

05.10.2021
zdjęcie czarnobbiałe. Kobiety i mężczyźni siedzą w rzędzie na krzesłach na środku białej sali

Performans Teatru 21 „PokaZ’ w reżyserii Justyny Wielgus zostanie zaprezentowany warszawskiej publiczności po prawie dwuletniej przerwie. Siedmioro performerów z Polski i Portugalii bada w nim procesy wykluczana nienormatywnych ciał z przestrzeni publicznej. Jedyne pokazy w tym roku odbędą się 13 i 14 października 2021 w Centrum Kreatywności Targowa.

„Na kogo nie chcemy patrzeć w przestrzeni publicznej?” – takie pytanie zadane zostało grupie ankietowanych osób w badaniu socjologicznym, zamówionym przez Teatr 21. Jego wyniki posłużyły twórcom i twórczyniom performansu „PokaZ” do stworzenia sytuacji scenicznej, w której widzowie mogą skonfrontować się z obrazami powszechnie odrzucanymi z przestrzeni wspólnej i poddać refleksji sam proces patrzenia na innych.

Poza schematem

Performans „PokaZ” to spotkanie z osobami, które z różnych względów przyciągają intensywne spojrzenia i nie wpisują się we współczesną cielesną oraz społeczną normę.

Siódemka artystów i artystek z obszaru teatru, tańca i performansu zaprosi widzów do stworzenia unikatowej sytuacji performatywnej. Napięcia będą wyznaczane przez relacje oparte na patrzeniu, na różnych sposobach interakcji oraz strategiach zachowań związanych z tym, jak widzimy siebie i innych.

Przywołując dzieła sztuki tematyzujące spojrzenie, odwołując się do ujęcia naukowego, medycznego i konsumenckiego, artyści zadają pytania o to, co wyznacza granice ludzkiej różnorodności? Realizacji jakich obrazów oczekuje się od przedstawicieli określonych grup społecznych? Jakie widoki uznaje się za niedopuszczalne, a jakie jedynie za nietypowe? Jak wizualne oczekiwania realizują się w języku, którym się ze sobą porozumiewamy?

Kluczowe znaczenie „ciał z marginesu”

Jedną z performerek współtworzących performans jest portugalska artystka, tancerka i poetka Diana Bastos Niepce, która w Teatrze 21 realizowała swoją rezydencję artystyczną.

- Miałam okazję pracować z niesamowitymi polskimi artystami. Każdy i każda z nas z własną specyfiką i unikalnymi ciałami, pracowaliśmy razem, by zbadać, w jaki sposób ludzie są wykluczani ze społeczeństwa, jak przebiega marginalizacja i jakie wzorce zachowań wzmacniają te społeczne bariery – mówi Diana Bastos Niepce. – Chciałam stworzyć dzieło, które odzwierciedlałoby zarówno piękno, jak i przemoc ciał z marginesu oraz to, jak te wyjątkowe ciała mają kluczowe znaczenie dla kultury – wspomina pracę nad powstawaniem performansu „PokaZ” artystka.

Zdobądź bilet

Premiera „PokaZ-u” odbyła się w w grudniu 2019 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, w ramach realizowanego przez Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej sezonu „GAP SIĘ!”, który w całości poświęcony był refleksji związanej z widocznością osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Ze względu na pandemię koronawirusa performans dopiero teraz może wrócić do repertuaru.

„PokaZ” zostanie zaprezentowany publiczności 13 i 14 października 2021 o godz. 19:00 w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56, Warszawa). Widzowie sami decydują o tym ile zapłacą za bilet na to wydarzenie – minimalna cena to 20 zł.

Bilety można kupić na stronie teatr21.pl oraz na portalu ewejsciowki.pl. Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na statutową działalność Teatru 21 oraz na remont jego pierwszej siedziby i otwarcie Centrum Sztuki Włączającej.

Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów od 16 roku życia. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na polski język migowy (PJM).

  • performerzy: Diana Bastos Niepce, Maciej Kasprzak, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Wojciech Stępień, Helena Urbańska, Katarzyna Żeglicka
  • reżyseria, ruch sceniczny: Justyna Wielgus
  • dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
  • teksty na podstawie improwizacji performerów
  • scenografia, kostiumy: Wisła Nicieja
  • wideo: Wojtek Kaniewski
  • muzyka / wybór: Justyna Wielgus
  • światło, dźwięk: Robert Romanowski
  • producentka: Magdalena Grudziecka

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 16 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas