Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sen bez roztoczy. Kołdry idealne dla alergików

06.10.2021
Autor: artykuł sponsorowany
kołdry z napisem alergika w trosce o Twój sen

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) prawie połowa Polaków może chorować na alergie. Jedna z najczęściej występujących wynika z nietolerowania wszechobecnych roztoczy. Jak się przed nimi bronić?

Alergia (z gr. allon argon – działanie zmienione, odbiegające od normy) to nieuzasadniona i nadmierna reakcja układu immunologicznego na czynniki, które większość z nas toleruje. Układ odpornościowy może – choć nie musi – rozpoznać intruza prawie we wszystkim, z czym się stykamy: kurzem domowym, słońcem, owocami, sierścią zwierząt, barwnikami żywieniowymi, perfumami, proszkami do prania, farbami itp.

Spektrum schorzeń

Alergia tak naprawdę obejmuje całe spektrum schorzeń o różnych objawach. Mogą to być: atopowe zapalenie skóry, katar, biegunka, a nawet groźny dla życia ogólnoustrojowy wstrząs anafilaktyczny. Alergia może atakować też układ oddechowy, dając objawy astmy. Skłonność do alergii bywa uwarunkowana genetycznie, ale choroba może się pojawić bez dającej się zidentyfikować przyczyny. Rozwijające się schorzenie oznacza nie tylko dyskomfort, ale również ryzyko poważniejszych chorób. Podłoże alergiczne mają m.in. astma oskrzelowa, migrena, wstrząs anafilaktyczny, zapalenie gardła, ucha lub oskrzeli. Alergii nie da się, niestety, wyleczyć do końca, ale można złagodzić jej objawy.

Nieproszeni goście

Jedna z najczęściej występujących alergii dotyczy nietolerowania roztoczy kurzu domowego. Według różnych danych może ona dotykać nawet 13 proc. populacji! Do typowych objawów należą m.in.: nieżyt nosa, kaszel, zmiany skórne i zaburzenia koncentracji. Udowodniony został też związek tych organizmów z występowaniem astmy oskrzelowej oraz atopowego zapalenia skóry.

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki żywiące się obumierającą materią organiczną. Głównym pożywieniem dla roztoczy kurzu domowego jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. Uważa się, że 150 mg ludzkiego naskórka wystarcza do zaspokojenia potrzeb pokarmowych populacji roztoczy liczącej 3 tys. osobników w okresie 2–3 miesięcy! Sprzyja im również wilgotne środowisko. Dlatego idealnym środowiskiem dla nich jest gromadzący się w różnych miejscach kurz. Ponadto te niezwykłe stworzenia dzięki swoim niewielkim rozmiarom są w stanie szybko się rozprzestrzeniać. Walka z nimi to prawdziwie syzyfowa praca. Niezależnie od tego, ile pracy włożylibyśmy w odkurzanie i czyszczenie, nie da się całkowicie usunąć roztoczy z naszych domów. Jednym z miejsc, w których gromadzi się najwięcej kurzu – a więc i roztoczy – są nasze łóżka. Dlatego dla osób uczulonych na roztocza prawdziwym koszmarem mogą być noce. Sposobem na ich dobre przespanie jest m.in. wymiana pościeli.

Nieprzepuszczalne mikrowłókna

Kołdra antyroztoczowa marki ALERGIKA ma budowę barierową, która skutecznie powstrzymuje namnażanie się roztoczy. Sprzyja temu unikatowa tkanina Evolon® zbudowana z włókien nawet 200 razy cieńszych od ludzkiego włosa. Ich ułożenie w strukturze materiału tworzy mikroskopijne kanaliki. Tworzą nieprzepuszczalną warstwę dla roztoczy. Powierzchnia mikrowłókien zapobiega też osadzaniu się obumarłego materiału organicznego, który stanowi główne źródło pokarmu dla żyjących w kurzu pajęczaków. Unikatowy układ włókien tkaniny Evolon® jest w stanie zatrzymywać cząstki większe od 0,1 mikrometra – czyli jedną dziesięciotysięczną milimetra. Dzięki temu nie przepuszcza również produkowanych przez roztocza odchodów, które mogą przenosić różnego rodzaju choroby.

Na każdą porę roku

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do dostępnych na rynku produktów kołdry antyroztoczowe ALERGIKA pikowane są metodą ultradźwiękową. Zamiast dziurawić strukturę tkaniny igłami, zgrzewa się ją dźwiękami o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu nie powstają dodatkowe otwory, przez które roztocza mogłyby przenikać do wnętrza kołdry.

Ze względu na wyjątkową budowę nie trzeba nakładać na tkaninę Evolon®  żadnych dodatkowych powłok. W przeciwieństwie do wielu produktów antyroztoczowych Evolon® jest miękki i delikatny i zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną. Kołdra wykonana z Evolon® nadaje się i na długie zimowe, i na gorące letnie noce.

Sposoby przeciwdziałania alergii (za Polskim Towarzystwem Alergologicznym, PTA)

  1. Wykonaj niezbędne badania – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj testy skórne, które umożliwią rozpoznanie alergenów. To pomoże ci uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.
  2. Pyłki roślin uaktywniają się ranem i wieczorem – powinni o tym pamiętać wszyscy alergicy. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, szczelnie zamykaj drzwi i okna w okresie intensywnego pylenia.
  3. Alergia na kurz trwa cały rok – jeżeli jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego, walka z alergią trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Częste sprzątanie istotnie wpływa na komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Zbieranie kurzu mokrą szmatką czy korzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym to rozwiązania idealne dla alergików.
  4. Pamiętaj o regularnych porządkach – nie każdy odkurzacz będzie przydatny  w domu alergika. Podstawą jest, aby dany model miał filtr HEPA spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń, takich jak roztocza. Zakurzone półki, blaty i parapety, które równie często bywają miejscem wylęgu roztoczy, należy przecierać na mokro lub płynem antystatycznym.
    Co najmniej raz w miesiącu dobrze jest także umyć okna.
  5. Zrezygnuj z ciężkich, grubych tkanin – firanki, zasłony albo dywany z długiego włosia zbierają kurz. Staraj się unikać tego typu rozwiązań. Jeśli rezygnacja z firanek i zasłon nie wchodzi w grę, warto je prać raz w tygodniu w wysokich temperaturach.
  6. Pozbądź się zbędnych „kurzołapów” – wszelkie bibeloty, pamiątki z wakacji, obrazy, pluszowe zabawki i suszone kwiaty to idealne siedliska dla roztoczy. Schowaj cenne drobiazgi w gablotach lub zamykanych pudełkach. W sypialni powinno się znaleźć jak najmniej rzeczy, które zbierają kurz.
  7. Zdejmij pokrowce z kołder i poduszek – to kolejne miejsce, w którym gromadzi się kurz, a co się z tym wiąże – roztocza. Zamiast tego zainwestuj w poduszki i kołdry wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza. Taka pościel antyalergiczna przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku.

Jak zbadać czy i na co ma się alergię

  • Szczegółowy wywiad lekarski – przygotuj się na pytania dotyczące miejsca pracy, tego, co i gdzie jadasz, jakich kosmetyków używasz, z jakimi zwierzętami mieszkasz, z jakich materiałów są twoje ubrania, gdzie i jak wypoczywasz itp.
  • Testy skórne – to celowy kontakt potencjalnego alergenu ze skórą, aby sprawdzić jej reakcję; testy wykonuje się trzema metodami (naskórkową, punktową, śródskórną), a o ich wyborze decyduje lekarz.
  • Badania serologiczne (krwi) – ich celem jest sprawdzenie, czy w organizmie nie ma podwyższonego poziomu przeciwciał IgE i czy są wśród nich przeciwciała zwalczające określony alergen.
  • Testy prowokacyjne (ekspozycyjne) – to podanie choremu podejrzanego alergenu, aby wywołać u niego objawy chorobowe (np. nakroplenie alergenu na śluzówkę nosa, inhalacja do oskrzeli); testy takie wykonuje się również w warunkach naturalnych pacjenta (w domu, pracy itp.).

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas