Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w konferencji „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON – Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność”

13.10.2021
Autor: inf. pras., fot. pexels.com
tłum osób siedzi na krzesłach tyłem. na pierwszym planie plecy dwóch kobiet

Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie wraz z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie są organizatorami I Konferencji „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON – Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność”, która odbędzie się 19 listopada 2021 r. w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie.

Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy o nowatorskich metodach terapii i leczenia farmakologicznego osób z niepełnosprawnościami oraz omówienie problemów związanych z ich seksualnością.

- Pomysł na organizację konferencji zrodził się ze zgłaszanych przez specjalistów, rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością potrzeb kontaktu z wybitnymi specjalistami w wybranych dziedzinach, do których nie mają dostępu na co dzień. Chcieliśmy umożliwić rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością udział w takiej formie zdobywania informacji o terapiach, nurtujących problemach związanych z funkcjonowaniem dziecka z niepełnosprawnością, która byłaby dodatkowym wsparciem do tego, które staramy się stwarzać na bieżąco w postaci spotkań i rozmów w szkole i w stowarzyszeniu z naszymi specjalistami – mówi Magdalena Okapiec - Kortas, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

Prelegenci

W tym roku Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego obchodzi 20-lecie swojej działalności i konferencja jest jednym z elementów obchodów tej rocznicy. Konferencja zostanie włączona do stałych działań stowarzyszenia, by rokrocznie zapraszać do Tczewa znakomitych specjalistów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zaproszenie na konferencję w roli prelegentów przyjęli: dr n. med. p. Marta Herstowska (specjalista psychiatra dodatkowo psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo – behawioralny, wykładowca akademicki), mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz (logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej, diagnosta dzieci z ASD, wykładowca akademicki, prelegentka podczas konferencji naukowych dotyczących spectrum zaburzeń autystycznych) i mgr Wiesław Sokoluk (pedagog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji z zakresu seksualności). Prelegenci na co dzień pracują w Krakowie, Warszawie i w Trójmieście.

Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych p. Paweł Wdówik, Marszałek Województwa Pomorskiego p. Mieczysław Struk, Starostwa Powiatu Tczewskiego p. Mirosław Augustyn, Prezydent Miasta Tczewa p. Mirosław Pobłocki. Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Redakcja Nasze Sprawy, Magazyn Integracja oraz Portal Niepełnosprawni.pl. Konferencja została dofinansowana ze środków Powiatu Tczewskiego przy wsparciu NZOZ Przychodnia PELMED, NZOZ Przychodnia Rogowscy oraz firmy Flex.

Program

Panel dla rodziców, opiekunów osób z niepełnosprawnością

 • 8.50-9.00 rejestracja uczestników
 • 9.00-9.15 przywitanie, otwarcie Konferencji
 • 9.15-10.00 dr n. med. Marta Herstowska (psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta). „Nie taki diabeł straszny …”- o możliwościach farmakologicznych stosowanych u dzieci wymagających leczenia psychiatrycznego, lęku rodziców, stereotypach i pokonywaniu kroków milowych w drodze do dorosłości”. Przybliżenie tematyki stosowania leków psychiatrycznych u dzieci, które w przebiegu niepełnosprawności prezentują zachowania agresywne, psychotyczne, zaburzenia afektywne, lękowe i zaburzenia snu. Wsparcie farmakologiczne dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną, innymi zaburzeniami psychicznymi.
 • 10.05-10.50 mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz (logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej). „Czy łatwo pozostać w roli Rodzica? Wsparcie terapeutyczne Małego Dziecka w warunkach domowych. Ujęcie praktyczne! ”
 • 10.55-11.40 mgr Wiesław Sokoluk (seksuolog kliniczny, psychoterapeuta,superwizor PTS). „Mity na temat seksualności osób z niepełnosprawnością” w formie mini warsztatu
 • 11.40-12.10 przerwa kawowa, możliwość indywidualnych rozmów z Prelegentami

Panel dla specjalistów, terapeutów pracujących z osobami z niepełnosprawnością

 • 12.30 rejestracja uczestników
 • 12.40-12.50 przywitanie, otwarcie Konferencji
 • 12.50-13.35 mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz (logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej). „Wspieraj z głową! Podążanie jako odczytywanie gotowości do nabywania nowych umiejętności”
 • 13.40-14.25 mgr Wiesław Sokoluk (seksuolog kliniczny, psychoterapeuta,superwizor PTS). „Seksualność osób z niepełnosprawnością – zwyczajna czy niezwyczajna?”
 • 14.30-15.15 dr n. med. Marta Herstowska (psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta). „Gdy pacjent z diagnozą całościowych zaburzeń rozwoju i innych chorób/zaburzeń psychicznych puka do drzwi psychoterapeuty/psychologa/pedagoga...”. O holistycznym podejściu do pacjenta, współpracy z psychiatrą, mechanizmach działania leków, interwencjach psychoterapeutycznych, psychoedukacji i objęciu rodzin kompleksowym wsparciem psychologiczno-psychiatrycznym.
 • 15.15-16.00 zakończenie i słodki poczęstunek

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas