Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premiera przewodnika „Doświadczanie przestrzeni” w ramach projektu Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne

18.10.2021
Autor: inf. pras.
grafika przypominająca techniczny rysunek z napisem Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne. Trzecia edycja

- Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne to projekt realizowany przez Fundację od 2019 roku. Jest to cykl wakacyjnych spotkań, w trakcie których osoby z niepełnosprawnością wzroku są włączone w odbiór i doświadczenie kultury wizualnej – mówią założycielki Fundacji, Adrianna Lau i Monika Matusiak.

„Doświadczanie przestrzeni”

Tematem tegorocznej, już trzeciej edycji, jest doświadczanie przestrzeni. Uczestnikami/czkami projektu byli członkowie/kinie Polskiego Związku Niewidomych w Kozienicach oraz Morągu. W trakcie spotkań dowiedzieli się jak słuchać, aby usłyszeć miasto i jego różnorodne dźwięki. Odkryli również na nowo olfaktoryczną warstwę miast i wspomnień związanych z zapachem. Na podstawie tych doświadczeń powstały współtworzone przez uczestników/czki audiodeskrypcje miejsc.

W ramach projektu organizatorki stworzyły również przewodnik „Doświadczanie przestrzeni”. Jest to zbiór praktyk zachęcający do wielozmysłowego poznawania miasta, jego architektury i przyrody. Odkrywanie krajobrazów dźwiękowych i zapachowych pozwoli na doświadczenie przestrzeni wokół nas z zupełnie innej perspektywy. Przewodnik w wersji do pobrania właśnie ukazał się na stronie Fundacji. Warto zapoznać się z jego treścią!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Wielozmysły

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Od 2018 roku jej twórczynie dążą do tego, żeby kultura stała się wrażliwa i otwarta na różnorodne potrzeby. Organizują spotkania, podczas których wypracowują nową, demokratyczną formę poznawania sztuki, łączącą świat osób niewidomych i widzących. Udostępniają dzieła kultury wizualnej, poprzez działania edukacyjne oraz materiały pomocnicze (audiodeskrypcję i tyflografiki). Tworzą przestrzeń, w której każdy – bez względu na niepełnosprawność – będzie mógł doświadczyć sztuki.

Więcej informacji o fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie internetowej oraz YouTube.com.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas