Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NFZ: okres kwalifikacji pocovidowej wydłużony do 12 miesięcy

19.10.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
młoda kobieta z maseczką na twarzy z telefonem przy uchu

Do programu rehabilitacji po przebyciu COVID-19 będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Nowe przepisy mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października – poinformował na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz podał, że od 19 października 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, które wydłuża okres kwalifikacji po przebyciu COVID-19 o kolejne 6 miesięcy, do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby.

Do tej zmiany odniósł się we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Okres kwalifikacji do rehabilitacji pocovidowej wydłużony do 12 miesięcy – przekazał.

Powrót do zdrowia

NFZ podał, że dzięki temu z zabiegów i ćwiczeń będzie mogło skorzystać więcej pacjentów. Specjaliści wskazują, iż „aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem”. Program rehabilitacji pocovidowej ma pomóc im w powrocie do zdrowia.

- Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne – przypomniał NFZ.

Przekazał dalej, że zmiana dotyczy wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej: stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej i domowej.

Co nowego?

Nowym rozwiązaniem w nowelizacji zarządzenia jest również to, że rehabilitację pocovidową będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej.

- To nowy typ realizatora tego świadczenia – podkreślił NFZ.

Ponadto Fundusz poinformował, że znowelizowane przepisy doprecyzowują termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako: datę zakończenia izolacji domowej lub datę wypisu ze szpitala lub datę wypisu z izolatorium.

NFZ zwrócił też uwagę na kolejną zmianę wprowadzaną nowelizacją przepisów. Dotyczy ona wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym).

- Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz dwa razy w tygodniu do sześciu tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od dwóch do trzech razy w tygodniu do sześciu tygodni – wyjaśnił NFZ.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas