Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

19.11.2021
Autor: Redakcja, fot. Kancelaria Sejmu (1), Piotr Stanisławski (2), Integracja (3), pixabay.com (4), YouTube (5), pexels.com (6,7,8)
osiem fragmentów zdjęć, m.in.: budynek Sejmu, mężczyzna na rehabilitacji unosi nogę na pasach czerwonych, sala publiczności podczas Wielkiej Gali Integracji, roztrzaskana przednia szyba w aucie, kobieta na wózku kroi warzywa

Jak skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?; Sejm uchwalił przepisy dotyczące opłat za pobyt w domach pomocy społecznej; Jak wrócić do pracy po wypadku? Ten program może Ci pomóc; Jak pomagać opiekunom? SPA i nie tylko. Więcej newsów w podsumowaniu z trzeciego tygodnia listopada znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Polecamy

Jak skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?

Jeśli choroba lub uraz mogą być przyczyną niezdolności do pracy, można złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą. Osoba aktywna zawodowo i ubezpieczona może skorzystać z rehabilitacji, nawet gdy ma już ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.  

Pełno-prawne osoby z niepełnosprawnościami - spektrum rozwiązań i możliwości w obliczu doświadczania przemocy

Istnieje wiele nurtów, które szerzą w społeczeństwie hasła równości, wolności i tolerancji dla każdej grupy społecznej. Pomimo to społecznością narażoną na brak równych szans są osoby z niepełnosprawnością. Czy mają równorzędne prawa? Czy w obliczu doświadczania przemocy adaptowane są do potrzeb tych osób warunki i możliwości niesienia im pomocy?

Wydarzenia

Sejm uchwalił przepisy dotyczące opłat za pobyt w domach pomocy społecznej

Dorosłe dziecko nie będzie musiało ponosić opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne – przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą w środę, 17 listopada, uchwalił Sejm.  

Podmioty publiczne mogą uzyskać bezpłatne wsparcie w zakresie dostępności architektonicznej. Trwa nabór wniosków

Podmioty publiczne oraz jednostki im podległe mogą przystąpić do projektu Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej, w ramach którego uzyskają bezpłatne wsparcie w zakresie dostępności architektonicznej.

Praca

Jak wrócić do pracy po wypadku? Ten program może Ci pomóc

Wypadek czy choroba niejednokrotnie oznaczają koniec dotychczasowego życia, konieczność nauczenia się wszystkiego na nowo, ale też utratę pracy i niemożność powrotu do wykonywanego zawodu. Tak było w przypadku trzech uczestników projektu „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”, realizowanego przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP BIP. Uczestnicy dzięki wsparciu specjalistów i pobytowi w specjalnie przygotowanych ośrodkach odnaleźli się w nowej rzeczywistości. 

Ile dorobisz do renty od 1 grudnia?

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniają się limity dorabiania do renty i emerytury. Będą one obowiązywać do 28 lutego 2022 r. Co się zmieni?

Nasze działania

Zaproszenie na 26. Wielką Galę Integracji – święto osób z niepełnosprawnościami

Wielka Gala Integracji, uświetniająca obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, jest niezmiennie od 26 lat największym świętem społeczności osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To tradycyjne, coroczne spotkanie ludzi, których łączy idea budowy świata bez barier, odbędzie się w tym roku on-line we wtorek, 23 listopada, o godz.18. 

Jak pomagać opiekunom? SPA i nie tylko

- Są dwa stereotypy! Jeden jest taki, że matki to są anielice, cierpiętnice, które wszystko dla tych dzieciaczyn poświęcą. A drugi to jest jakiś taki, nie wiem, z patologii, który funkcjonuje głównie w starszym pokoleniu - że to jest jakaś kara za grzechy. (…) Oba te stereotypy tak naprawdę są szkodliwe – mówi Olga Ślepowrońska, psycholożka, terapeutka osób z autyzmem i współzałożycielka Stowarzyszenia „Mudita”. W kolejnym odcinku podcastu „Z każdym o wszystkim” tłumaczy, jak można mądrze pomagać opiekunom osób z niepełnosprawnością. 

Kultura

Audiodeskrypcja po polsku – kino w innym wymiarze

Autorzy filmowych audiodeskrypcji na nowo wymyślają dziś kino dla niewidomych. Jak? Przeczytaj.

Sport

Poznaj wyniki XI Ogólnopolskiego Turnieju w BOCCI

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „START” Zielona Góra było organizatorem XI Ogólnopolskiego Turnieju niepełnosprawnych w BOCCI. W zawodach brali udział zawodnicy z Polski, w tym 47 osób z niepełnosprawnością oraz opiekunowie i wolontariusze. 

Zobacz niezwykły spot promujący igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r.!

Dopiero co zakończyły się igrzyska paraolimpijskie w Tokio w tym roku, a już cały świat sportu zwraca oczy ku przyszłości. Do niezwykłego spotu promującego igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. zaproszono 128 osób na wózkach. Spot wyreżyserował choreograf Sadeck Waff. Warto obejrzeć!

Relacje

Poradnik pacjenta. Gdy wygląd to problem

Dysmorfofobia to zaburzenie obrazu własnego ciała. Najczęściej osoby chore wyolbrzymiają cechy swojego wyglądu, na które inni nie zwróciliby uwagi. Może być też tak, że wyobrażają sobie coś lub, mówiąc krótko, mają urojenia dotyczące swojego wyglądu. Niestety, obsesyjne szukanie wad u siebie podnosi ryzyko rozwinięcia się depresji, prób samookaleczania czy nawet samobójczych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas