Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ten projekt wesprze podmioty publiczne w realizacji dostępności

25.11.2021
Autor: oprac. ag, fot. pexels.com
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Rusza nowy projekt, którego celem jest stworzenie ośrodka wsparcia dla podmiotów publicznych. Ma on je wspierać z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych oraz w realizacji zapisów ustawy o dostępności. Projekt prowadzą: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i ARQiteka Biuro projektowe Marta Kulik.

 „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) - kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych” to projekt, którego organizatorzy chcą stworzyć standardy kompleksowej usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych.

Do kogo jest skierowany projekt?

Do projektu mogą przystąpić podmioty publiczne, wskazane w art. 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym: organy władzy publicznej szczebla centralnego oraz samorządowego wymienione w art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oraz jednostki organizacyjne podległe tym organom. Czyli są to:

  • centralne i terenowe organy administracji rządowej – siedziby ministerstw oraz urzędy woj.
  • jednostki samorządu terytorialnego: urzędy marszałkowskie, miast i gmin, starostwa powiatowe
  • szkoły i uczelnie wyższe
  • oddziały NFZ, SP ZOZ, w szczególności świadczące usługi w zakresie rehabilitacji
  • państwowe i samorządowe instytucje kultury: domy kultury, muzea, wypożyczalnie książek
  • obiekty transportu i komunikacji publicznej: lotniska, dworce autobusowe i kolejowe(o różnej wielkości i zasięgu świadczonych usług)
  • oddziały ZUS, OPS, PCPR
  • wojewódzkie i powiatowe Urzędy Pracy

Na jakie wsparcie mogą liczyć podmioty publiczne?

W ramach działań projektowych podmiot publiczny może uzyskać z zakresu dostępności architektonicznej budynków i projektowania uniwersalnego (wsparcie merytoryczne, doradcze, informacyjne oraz audytowe).

Planowane działania to:

  • objęcie wsparciem doradczym i audytowym z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego 450 podmiotów publicznych, w tym pomoc:
    • w realizacji audytów dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych przed procesami inwestycyjnymi na podstawie opracowanej metodologii audytu oraz w analizie projektów lub doradztwie w przygotowaniu projektów budynków i ich otoczenia w przestrzeni publicznej pod kątem zapewnienia dostępności architektonicznej.
    • pomoc w przygotowaniu dokumentacji projektowej inwestycji pod kątem zapewnienia dostępności  budynków i przestrzeni publicznej
  • uruchomienie ogólnopolskiej infolinii;
  • uruchomienie portalu wspierającego podmioty publiczne;
  • organizacja spotkań z podmiotami publicznymi;
  • opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjnych;
  • przygotowanie raportu z realizacji wsparcia dla podmiotów z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz projektowania uniwersalnego;

Dokładny rodzaj i zakres wsparcia uzgadniany będzie każdorazowo z podmiotem publicznym, który zgłosi potrzebę wsparcia w ramach projektu. Na podstawie wzajemnych uzgodnień wypracowany będzie dokument o nazwie: „Indywidualny programu wsparcia w zakresie zapewnienia dostępności architektonicznej”.

Terminy

Pierwszy nabór do projektu trwa do 17 grudnia br.  

Kolejne terminy naborów na rok 2022 zostaną ogłoszone w grudniu 2021 roku. Rekrutacja podmiotów publicznych prowadzona będzie sukcesywnie do czasu przyjęcia do projektu min. 450 podmiotów spełniających kryteria przyjęcia do projektu.

Gdzie składać dokumenty?

Warunkiem przystąpienia do projektu jest przesłanie kompletu dokumentów rekrutacyjnych, które są dostępne stronie PFRON.org.pl.

W przypadku złożenia dokumentów w formie elektronicznej, dokumenty muszą być podpisane elektronicznie (np. podpis kwalifikowany) przez osoby do tego upoważnione w danym podmiocie.

Ocenie podlegać będą tylko kompletne dokumenty złożone w ww. terminach.

Dokumenty należy przesłać:

  • na adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Biuro OWDA al. Jana Pawła II 13, piętro I, 00-828 Warszawa 
  • lub pocztą elektroniczną: adres e-mailowy owda@pfron.org.pl

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (owda@pfron.org.pl) lub telefoniczny 22 505 57 31.

Udział w projekcie jest bezpłatny.


Liderem projektu jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, a partnerami Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ARQiteka Biuro projektowe Marta Kulik.

Projekt dofinasowany ze środków Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.19, na podstawie umowy o dofinasowanie nr POWR.02.19.00-00-OW05/20 zawartej z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Cenna inicjatywa.
    Iwona Wojtczak-Grzesinska
    26.11.2021, 18:14
    Na podobną czekają ngo.
    odpowiedz na komentarz
  • Wszystko dobrze ale.....
    Borzoi
    25.11.2021, 20:55
    Jak wyjść z domu w spółdzielni mieszkaniowej z 4 piętra.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas