Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Papież do osób z niepełnosprawnościami: „Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was”

26.11.2021
Autor: PAP, fot. Wikimedia
Papież jadący w papamobile, tłum wyciągniętych rąk w jego kierunku

Papież Franciszek zapewnił osoby z niepełnosprawnościami: „Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii”. Przyznał, że w życiu społecznym nadal obecna jest dyskryminacja. Przypomniał, że nie można odmówić sakramentów tej grupie osób.

Watykan opublikował w czwartek, 25 listopada, orędzie papieża na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który będzie obchodzony 3 grudnia z inicjatywy ONZ.

Hasłem papieskiego przesłania są słowa Jezusa: „Wy jesteście przyjaciółmi moimi” z Ewangelii według świętego Jana.

Duchowy klucz

„Mieć Jezusa za przyjaciela to największa z pociech i może uczynić każdego z nas wdzięcznym, radosnym uczniem, zdolnym do świadczenia, że nasza własna słabość nie jest przeszkodą w życiu i głoszeniu Ewangelii” – zaznaczył papież.

Jak zaznaczył, ufna i osobista przyjaźń z Jezusem może być duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń, których wszyscy doświadczają i do przeżywania tego stanu „w sposób pojednany”.

„Kościół jest waszym domem” – napisał.

Dodał, że chrzest czyni każdego pełnoprawnym członkiem wspólnoty kościelnej, dając „bez wykluczenia czy dyskryminacji możliwość powiedzenia: Ja jestem Kościołem”.

„Niestety – przyznał Franciszek – nawet dzisiaj wielu z was jest traktowanych w społeczeństwie jak ciała obce”; „czujecie, że istniejecie, ale bez przynależności i bez partycypacji” i „jest jeszcze wiele spraw, które nie pozwalają wam być w pełni obywatelami”.

Dyskryminacja

Papież stwierdził, że dyskryminacja jest wciąż obecna na różnych poziomach życia społecznego, „karmi się uprzedzeniami, ignorancją i mentalnością, która z trudem pojmuje nieocenioną wartość każdej osoby”.

„Traktowanie nadal niepełnosprawności – będącej wynikiem interakcji pomiędzy barierami społecznymi a ograniczeniami każdej osoby – jakby była chorobą, przyczynia się do ogradzania waszego życia i podsyca stygmatyzację” – ocenił papież.

Za najgorszą dyskryminację w Kościele uznał brak opieki duchowej, która niekiedy przejawia się w odmowie dostępu do sakramentów.

Franciszek przypomniał nauczanie Kościoła: „nikt nie może odmówić sakramentów osobom niepełnosprawnym”.

Słowa wsparcia

Zwracając się do osób z niepełnosprawnościami w dalszej części orędzia, zapewnił: „Doskonale zdaję sobie sprawę, że pandemia Covid-19, z której z trudem się wydostajemy, miała i nadal ma bardzo poważne reperkusje w życiu wielu z was”. Odnotował konieczność pozostawania przez dłuższy czas w domu, trudności, jakie wielu niepełnosprawnych uczniów i studentów ma z dostępem do zdalnych narzędzi kształcenia, rozłąkę osób w domach opieki z najbliższymi.

„W tych miejscach wirus był bardzo okrutny i pomimo poświęcenia personelu, pochłonął nazbyt wiele ofiar. Wiedzcie, że papież i Kościół są wam bliscy w sposób szczególny, serdecznie i z wrażliwością” - dodał.

Franciszek zaznaczył także, że Kościół jest u boku tych, którzy nadal walczą z koronawirusem. Położył nacisk na to, że stan niepełnosprawności nie może stanowić przeszkody w dostępie do najlepszej opieki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Nigdy nie zapomnę
    Keraj
    30.11.2021, 05:34
    Gdzie byli hierarchowie kościelni.w czasie protestów pamietnych ON ?
    odpowiedz na komentarz
  • Ile kościół daje pieniędzy na ON?
    Piko88
    29.11.2021, 10:05
    KOSCIOL wspiera słowem. Hahaha
    odpowiedz na komentarz
  • Tak, tak
    Dynia
    26.11.2021, 15:11
    Szczególnie widać tą miłość Kościoła do niepełnosprawnych w Częstochowie. Kościół o niepełnosprawnych przypomina sobie raz do roku. A kościoły nadal niedostępne architektonicznie. Żeby w Częstochowie, gdzie niby działy się cuda uzdrowienia nie było podjazdu dla wózków?! Kpina!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas