Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Róża Kozakowska z tytułem Sportowca Roku 2021

03.12.2021
Autor: Ilona Berezowska, fot. Bartłomiej Zborowski
Roza Kozakowska zwyciężczyni Guttmannów 2021 odbiera nagrodę

Polski Komitet Paraolimpijski podsumował rok i ogłosił wyniki plebiscytu „Guttmanny 2021”.

Guttmann dla Róży Kozakowskiej

Zwyciężczynią kategorii „Sportowiec Roku” została Róża Kozakowska. Złota i srebrna medalistka z Tokio, rekordzistka świata w rzucie maczugą. Na głosy Kapituły i internautów zasłużyła nie tylko wyjątkowymi osiągnięciami sportowymi.

- Statuetce Guttmanna niewiele brakuje do moich medali. Ta nagroda jest ukoronowaniem i symbolem przebytej drogi. Jestem z niej dumna – mówiła lekkoatletka, której historia sukcesu odniesionego pomimo tragicznych, pełnych przemocy przeżyć, kolejny raz wzruszyła kibiców i gości gali.

Laureatka Guttmannów 2021 Róża Kozakowska odbiera nagrodę

Wieczór tenisa stołowego

Wśród nagrodzonych sportowców pięciu uprawiało lekkoatletykę, ale wieczór należał do tenisistów, którzy zajęli szóste, piąte, czwarte i drugie miejsce w plebiscycie. Guttmann trafił również w ręce Andrzeja Ochala, trenera kadry paratenistów stołowych, który został „Trenerem Roku”.

- To był dla nas rok ciężkiej pracy, a jej podsumowaniem były igrzyska. Zdobyliśmy tam siedem medali. W tej dyscyplinie zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Jesteśmy w czołówce światowej. To był nasz rok i jestem niezmiernie szczęśliwy, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone i docenione – mówił Andrzej Ochal, który już planuje kolejne paraolimpiady.

- Myślimy o ekipie na Los Angeles a może już na Paryż. Jestem pełen optymizmu, patrząc w przyszłość tenisa stołowego.

I am possible

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił laureatkę nagrody „I am possible”. Przyznano ją Katarzynie Rogowiec. Zdobywczyni trzech medali paraolimpijskich, biegaczka narciarska i działaczka na rzecz sportu paraolimpijskiego nie była obecna w Japonii. Zaległą nagrodę odebrała dopiero podczas Guttmannów. „I am possible” zostało przyznane po raz pierwszy. Katarzyna Rogowiec będzie pełnić funkcję promotora sportu paraolimpijskiego aż do igrzysk w Paryżu.

- Zaczęłam już swoje działania związane z tą nagrodą. Miałam dwa spotkania z dziećmi w japońskich szkołach. Z powodu pandemii odbyły się przez internet, ale były dla mnie niezwykłym doświadczeniem i jestem podekscytowana kolejnymi wydarzeniami – powiedziała nam Katarzyna Rogowiec.

Udany rok

W kategorii „Wydarzenie Roku” najbardziej doceniono Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, jednak cały rok dla sportu paraolimpijskiego był udany.

- Mieliśmy dwie duże imprezy w Polsce z udziałem 1600 uczestników. Nie można zapominać, że był to również rok paraolimpijski. Finalnie zdobyliśmy tam 25 medali, w tym siedem złotych. Zajęliśmy 17 pozycję w klasyfikacji medalowej. To znak, że musimy jeszcze bardziej sprofesjonalizować nasze działania. Realia wyglądają tak, że pewność medalową dają wyniki w granicach rekordów światowych. To potężne wyzwanie na kolejne lata – mówił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który cieszy się również z faktu, że relacje z Tokio były szeroko obecne w mediach.

- Ekwiwalent wartości reklamowej wyniósł 287 milionów zł. To absolutny rekord zasięgów. Ponad 100 godzin transmisji z paraolimpiady. Mam nadzieję, że kolejne igrzyska oraz imprezy rangi mistrzostw świata zaczną wypełniać szerzej media, a dzięki temu uda nam się wyciągnąć z domu i zachęcić do sportu kolejne osoby z niepełnosprawnością – podsumował Łukasz Szeliga

Sportowiec Roku 2021 – miejsca w głosowaniu

  1. Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
  2. Natalia Partyka (tenis stołowy)
  3. Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
  4. Karolina Pęk (tenis stołowy)
  5. Rafał Czuper (tenis stołowy)
  6. Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
  7. Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka)
  8. Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
  9. Adrian Castro (szermierka na wózkach)
  10. Piotr Kosewicz (lekkoatletyka)

Trener Roku 2021 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)

Wydarzenie Roku 2021 – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy

Organizacja Sportowa Roku 2020 – GZSN Start Gorzów Wielkopolski

Nagroda Specjalna Roku 2020 – prof. Aleksander Kabsch

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas