Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

UNICEF: Na świecie jest prawie 240 milionów dzieci z niepełnosprawnościami

03.12.2021
Autor: Informacja prasowa, fot. UNICEF
gromadka dzieci w pomieszczeniu też z niepełnosprawnościami, logo unicef

Na świecie co dziesiąte dziecko z niepełnosprawnościami ma niezaspokojone podstawowe potrzeby, co utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia.

Trudności dzieci niepełnosprawnych

Według raportu UNICEF szacuje się, że liczba dzieci z niepełnosprawnościami wynosi prawie 240 milionów. Dyrektor Generalna UNICEF, Henrieta Fore, powiedziała: „Mierzą się one z wieloma złożonymi wyzwaniami w realizacji swoich praw”. Trudności te, zaczynają się od ograniczonego dostępu do edukacji i częstego pomijania w wielu sytuacjach, w których podejmowane są ważne decyzje.

Raport

Podczas opracowywania raportu porównano dane z 42 krajów. Dotyczyły one podstawowych potrzeb dziecka, takich jak: odżywianie, zdrowie, edukacja i ochrona przed przemocą i wykorzystaniem. Dane te podzielono na rodzaj i stopień trudności funkcjonalnej, płeć, status ekonomiczny oraz kraj pochodzenia. Zauważono, że u dzieci z niepełnosprawnościami występują:

  • 24% mniejsze szanse na otrzymanie wczesnej rehabilitacji i opieki
  • 42% mniejsze szanse na zdobycie podstawowych umiejętności czytania i liczenia
  • 25% większe ryzyko zaburzeń przyrostu masy ciała i o 34% wyższe ryzyko zahamowania wzrostu
  • 53% większe prawdopodobieństwo posiadania objawów infekcji dróg oddechowych
  • 49% większe prawdopodobieństwo, że nigdy nie uczęszczały do szkoły
  • 51% większe prawdopodobieństwo, że czują się nieszczęśliwe
  • 41% większe prawdopodobieństwo, że czują się dyskryminowane
  • 32% większe prawdopodobieństwo, że doświadczyły dotkliwej kary cielesnej.

Autorzy raportu podkreślają, że do całego spektrum problemów dotyczących dzieci z niepełnosprawnościami należy podchodzić indywidualnie, czyli brać pod uwagę rodzaj i stopień niepełnosprawności oraz możliwości i miejsce zamieszkania.

Apel UNICEF

UNICEF apeluje do rządów państw o:

  • Zapewnienie równych szans dzieciom z niepełnosprawnościami. Koniecznością jest rejestrowanie urodzeń, zaspokojenie niezbędnych potrzeb, w szczególności umożliwienie dostępu do żywności i wody, edukacji oraz technologii wspomagających prawidłowe funkcjonowanie. Rządy powinny również zapobiegać uprzedzeniom i dyskryminacjom w społeczeństwach.
  • Konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami, w tym zapewnienie odpowiedniego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i ochronę przed zaniedbaniem.

O UNICEF

UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. W ponad 190 krajach i terytoriach pracują #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych są na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizują nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. W Polsce pracują ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany.

Więcej informacji na stronie www UNICEF.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas