Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mirosław Piesak Człowiekiem bez barier 2021! Za nami gala w Zamku Królewskim

03.12.2021
Autor: Magdalena Gajda, Angela Greniuk, fot. Marta Kuśmierz
laureaci konkursu Człowiek bez barier wraz z organizatorami na wspólnym zdjęciu w sali Zamku Królewskiego w Warszawie

Człowiekiem bez barier 2021 został wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej. Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Z powodu pandemii wydarzenie miało charakter online i było transmitowane na żywo m.in. na portalu Niepelnosprawni.pl.

- Celebrowanie święta osób niepełnosprawnych rozpoczęliśmy wczoraj - razem z Polskim Komitetem Paraolimpijskim podczas plebiscytu „Guttmanny 2021”. Dziś odbyła się kontynuacja w Pałacu Prezydenckim, a zwieńczenie ma miejsce tutaj, na Zamku Królewskim, podczas Gali Konkursu „Człowiek bez barier” – mówiła Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Słowa klucze dzisiejszego spotkania to „Sztuka życia”, czyli umiejętność życia. To sztuka odkrywania swoich talentów, swoich możliwości, pokonywania przeciwności, ale też jest to sztuka dawania przykładu nam wszystkim.

Ewa Pawłowska przemawia do mikrofonu w sali Zamku Królewskiego. Ma czarną sukienkę, gładko uczesane blond włosy okalające twarz. W dłoniach trzyma pomarańczową teczkę z napisem Integracja. W tle telebim z napisem: 19 Gala konkursu Człowiek bez barier
Tegoroczne hasło Gali „Człowieka bez barier” to „Sztuka życia” – mówiła Ewa Pawłowska, prezes Integracji

Prezes Integracji podkreśliła również, że gala może odbywać się, dzięki współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wiceprezes PFRON-u Tomasz Maruszewski przypomniał o tegorocznym jubileuszu obchodzenia 30-lecia funduszu oraz złożył życzenia osobom z niepełnosprawnościami z okazji ich święta.

Swoje przesłanie uczestnikom gali przekazała także Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP, która corocznie obejmuje konkurs patronatem honorowym.

- Są państwo prawdziwymi bohaterami, nie tylko budzącymi podziw, ale także inspirującymi swoim przykładem. Jestem pewna, że nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale każdy z nas, patrząc na państwa, może nabierać życiowej odwagi i uczyć się, jak stawiać czoła przeciwnościom. (…) Są państwo też osobami, które udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być wcale przeszkodą w realizowaniu pasji, spełnianiu marzeń czy osiąganiu sukcesów. To bardzo ważne przesłanie dla nas wszystkich – mówiła pierwsza dama w wyświetlanym na telebimie filmiku.

Agata Kornhauser-Duda w niebieskiej sukience, uśmiecha się lekko. Ma krótkie blond włosy, niebieskie oczy, w uszach kolczyki kółka. W tle pokój pałacu prezydenckiego.
Pierwsza dama podzieliła się refleksjami na temat konkursu „Człowiek bez barier” w formie nagrania wideo

Galę poprowadziła dziennikarka Marta Kielczyk, oprawę artystyczną zapewnił Grzegorz Płonka - „Człowiek bez barier 2016”, pianista, kompozytor, zwany też Beethovenem z Murzasichla, którego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do realizacji filmu pt. „Sonata” (premiera w styczniu 2022 r.). Wydarzenie na polski język migowy tłumaczyli: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Audiodeskrypcję tworzył Błażej Grygiel.

Mieć życie w swoich rękach

Przewodnicząca jury konkursu prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys podkreśliła, że w tym roku głosy członków Kapituły były dość jednomyślne.

- Mieliśmy trudne zadanie, bo wszyscy nominaci byli wspaniałymi osobami. Okazało się, że rozrzut naszych głosów w tajnym głosowaniu był tak niewielki, że już w pierwszej turze wyłoniliśmy laureata i wszystkie pozostałe nagrody – przyznała.

Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak – sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami.

- Dobry los i dobrzy ludzie od prawie 40 lat nade mną czuwają, gdyż mój zwrot w życiu nastąpił 15 lipca 1982 roku. Przy drugim skoku na płytką wodę, gdy doznałem złamania kręgosłupa byłem świadomy, że jestem sparaliżowany… – zaczął opowiadać o swoim życiu Człowiek bez barier 2021. O jego historii, dokonaniach i sukcesach możesz przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.

szeroko uśmiechnięty Mirosław Piesak, szczupły ok. 60-letni mężczyzna w okularach, granatowej koszuli i czerwonym swetrze. Jest na wózku. W dłoniach trzyma statuetkę Człowieka bez barier
Mirosław Piesak, Człowiek bez barier 2021

Kapituła konkursu „Człowiek bez barier 2021” przyznała cztery wyróżnienia, a otrzymali je:

  • Karolina Cybula – pedagożka, psycholożka, wolontariuszka m.in. hospicjum, telefonu wsparcia dla osób w żałobie, edukatorka społeczna na temat niepełnosprawności, organizatorka akcji charytatywnych, osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym
  • Róża Kozakowska – paraolimpijka, lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie maczugą, dwukrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, chora na neuroboreliozę stawowo-mózgową
  • Alicja Stelmaszczyk – mentorka osób nowo ociemniałych, pedagog, założycielka przedsiębiorstwa społecznego, oraz fundacji Na Kole, instruktorka turystyki rowerowej
  • Robert Zarzecki – fizjoterapeuta i masażysta, prezes Fundacji Widzimy Inaczej, propagator blind tenisa, podróżnik, żeglarz, inicjator i realizator akcji społecznych.

Jury konkursu wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza - dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego (m.in. pięciu igrzysk paraolimpijskich), konferansjera, sportowca, współzałożyciela Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz” oraz społecznika.

Nagrody Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl

Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl. W plebiscycie pierwszym, na Osobowość Internetową oddano prawie 7 tysięcy głosów, a jego zwyciężczynią jest Renata Orłowska – pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności, autorka bloga zaniczka.pl. Otrzymała ona ponad 1900 głosów.

W drugim plebiscycie, w którym oddano ponad 17 tysięcy (!) głosów, użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl przyznawali swoją Nagrodę Publiczności. W tym toku wyróżniono nią Paulę Rakowską. Uczestniczka II sezonu programu „Down the Road”, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz promotorka zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła w głosowaniu 4756 głosów. Drugie miejsce, z liczbą 3 100 głosów zajęła Karolina Bartosik – lekarka weterynarii, działaczka społeczna na rzecz zwierząt, założyciela Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.

Laureaci Konkursu na wspólnym zdjęciu. Od lewej: Karolina Cybula, w pierwszym rzędzie: Róża Kozakowska, Mirosław Piesak i Renata Orłowska. W drugim rzędzie od lewej: Krzysztof Głombowicz, Alicja Stelmaszczyk, Robert Zarzecki z synem i Paula Rakowska
Laureaci Konkursu na wspólnym zdjęciu. Od lewej: Karolina Cybula, w pierwszym rzędzie: Róża Kozakowska, Mirosław Piesak i Renata Orłowska. W drugim rzędzie od lewej: Krzysztof Głombowicz, Alicja Stelmaszczyk, Robert Zarzecki z synem i Paula Rakowska

Laur Paraolimpijski po raz pierwszy!

Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski” jako jedyny w Polsce nagradza utwory poetyckie, których motywem jest sport osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej edycji tej nowej inicjatywy Integracji, realizowanej wspólnie z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i Stowarzyszenim Pisarzy Polskich, a pod Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce, wzięło udział 230 autorów nadsyłając 432 utwory. Do czołówki ocenianej przez Jury zakwalifikowały się 153 utwory.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wybierając wiersze, kierowaliśmy się ich wartościami poetyckimi, ale cóż to jest wartość poetycka? Raz będzie to jakiś wysmakowany warsztat, a raz oszczędność słowa i pewna świadomość ograniczeń. Staraliśmy się wyważyć pomiędzy autentyzmem doświadczenia a warsztatem literackim – powiedziała przewodnicząca Jury prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, poetka, pisarka, literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.

Zwycięzcą 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski został Jerzy Fryckowski, a nagrodzono go za trzy sonety poświęcone paraolimpijczykom z Tokio: Joannie Mazur (bieg na uwięzi), Justynie Kozdryk (podnoszenie ciężarów) i Piotrowi Kosewiczowi (rzut dyskiem). II nagrodę przyznano ex aequo – Mateuszowi Barczykowi i Marioli Kruszewskiej, III – Marcinowi Hałasiowi, a wyróżnienie otrzymała Monika Deker-Kot.

Zwycięzcy 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski wraz z Jury
Zwycięzcy 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski wraz z Jury


Przeczytaj folder gali 19. edycji Konkursu „Człowiek bez barier” (dostępny PDF, 12 MB)


 

Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda

 

Partner instytucjonalny

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   
Konkurs współfinansowany ze środków PFRON

 

 

Partnerzy główni

 

 logo Fundacji Orange - przejdź do serwisu partnera

logo Pzu Fundacja

 

 

Partnerzy

 

Logo Fundacji PKO. Przejdź do strony partnera

 

Logo Banku BNP Paribas. Przejdź do serwisu partnera

 

Logo Fundacji Orlen. Przejdź do serwisu partnera

 

logo Polpharmy

logo Coloplast

Logo Fundacja Lotto

 

logo ICC Intercity

logo GP Batteries

 

 

Patronat medialny

logo TVP INFO - przejdź do strony

 Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia - przejdź do serwisu partnera

Logo portalu Niepelnosprawni.pl

 

Organizator

 

Logo Integracji - przejdź do serwisu Integracji

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas