Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dziennik Gazeta Prawna: Zero miejsc dla dzieci w kryzysie

07.12.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dziewczyna trzyma twarz w dłoniach, płacze

Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży są przepełnione, większość odsyła pacjentów do domów – wynika z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej”.

„Zapytaliśmy placówki w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, ilu mogą przyjąć pacjentów. Odpowiedź była jedna: żadnego. Większość ośrodków jest obłożona ponad stan (np. szpital w Józefowie leczy okresowo do 50 osób, a miejsc ma 22)” – pisze we wtorkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

Próby samobójcze

Jak dodaje, placówki odmawiają, mimo że codziennie zgłasza się po kilkoro pacjentów potrzebujących pomocy. Gazeta wskazuje, że główne powody to myśli lub próby samobójcze. Tylko w trzech kwartałach tego roku - czytamy - na swoje życie próbowało się targnąć ponad 1000 dzieci do 18. roku życia – to więcej niż w 2020 i w przedpandemicznym 2019 roku.

„Rośnie także liczba skutecznych prób. Do września 92 zakończyły się śmiercią – podaje gazeta. – Konieczność odroczenia przyjęcia stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, powoduje frustrację lekarzy, dylematy etyczne oraz obawy o konsekwencje prawne” – alarmuje, cytowany przez dziennik, dr n. med. Mirosław Dąbkowski, psychiatra z Torunia.

Kilka miesięcy czekania w kolejce

Gazeta podkreśla, że wymusza to też szybsze wypisywanie chorych, nawet przed uzyskaniem zadowalającej poprawy, bo miejsc potrzebują następni. W kolejce, jak czytamy, czeka się przez kilka miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania „DGP” deklaruje, że zna trudną sytuację w psychiatrii dziecięcej, a jej poprawę traktuje priorytetowo. Gazeta przypomina, że resort przygotował projekt Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023, na który ma zostać przeznaczone 80 mln zł. MZ podkreśla też, że wzmocnienie pomocy ambulatoryjnej – co jest głównym celem realizowanej reformy psychiatrii – pozwoli odciążyć szpitale.

Tu przeczytasz rozmowę z dr Aleksandrą Lewandowską o tym, jakich zmian wymaga psychiatria dzieci i młodzieży.

Tu możesz posłuchać naszego podcastu, rozmowy z Katarzyną Szczerbowską o doświadczeniu korzystania z polskiej psychiatrii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas