Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nurkują w najgłębszym basenie w Europie! Znamy zwycięzców konkursu #extremalnenurkowanie!

08.12.2021
Autor: inf. pras.
kobieta i mężczyzna nurkują w basenie

Kto z nas odważyłby się nurkować w basenie o głębokości 45 metrów? Czworo śmiałków, a zarazem zwycięzców organizowanego przez projekt Avalon Extreme konkursu dla osób z niepełnosprawnością odebrało swoją nagrodę w postaci szkolenia przygotowującego do kursu nurkowego. Szczęśliwcy trenowali w Deepspot w Mszczonowie – najgłębszym basenie w Europie dla tego rodzaju przedsięwzięć. W przygodzie towarzyszyli im doświadczeni instruktorzy Stowarzyszenia To Ma Sens oraz zespół projektu Avalon Extreme Fundacji Avalon. Szkolenie odbyło się w dniach 28 i 29 listopada.

Żeby spełnić swoje marzenie o nurkowaniu będąc osobą z niepełnosprawnością wystarczyło wziąć udział w konkursie, który został zorganizowany przez Fundację Avalon w ramach projektu Avalon Extreme. Udało się je spełnić czworgu śmiałków, którzy opublikowali na swoim profilu na Facebooku najciekawsze zdjęcia opatrzone #Extremalnenurkowanie. Zwycięzcy - Kinga, Wiola, Mariusz i Tomek, zrealizowali swoją nagrodę w ten weekend. Jakie emocje im towarzyszyły?

- To były ekstremalne dwa dni! Mnóstwo wiedzy i pozytywnych emocji! Niesamowite wrażenia podczas schodzenia pod wodę. Jasne, na początku były obawy, ale Fundacja i instruktorzy o wszystko zadbali. Złapałam bakcyla i jestem pewien, że to nie będzie jednorazowa przygoda. Bo czasami po prostu wystarczy zacząć, a to już mam za sobą – mówi Wiola z Wałbrzycha, zwyciężczyni konkursu #extremalnenurkowanie.

Nurkowanie w najgłębszym basenie w Europie

Zwycięzcy konkursu wzięli udział w szkoleniu przygotowującym do kursu nurkowego. Cześć teoretyczna została przeprowadzona przez przedstawicieli Stowarzyszenia To Ma Sens w siedzibie Fundacji Avalon. Natomiast w zajęciach praktycznych towarzyszyło im sześciu wykwalifikowanych nurków ze stowarzyszenia „To ma sens”. Uczestnicy odwiedzili basen Bodyshape na Kabatach oraz Deepspot w Mszczonowie, który jest najgłębszym basenem w Europie - ponad 45 m głębokości - przeznaczonym do nurkowania sprzętowego Scuba Divingu lub na zatrzymanym oddechu: Freedivingu.

Uczestnikom szkolenia towarzyszył Tomek Torres, perkusista zespołu Afromental, a prywatnie fan podróży i pasjonat sportów ekstremalnych.

- Jestem pod wielkim wrażeniem projektu realizowanego przez Fundację Avalon. Fantastycznie było obserwować emocje uczestników przedsięwzięcia, którzy nie ukrywali, że właśnie realizują jedno z największych wyzwań w ich życiu! To również dla mnie była świetna przygoda! Wszyscy pokazaliśmy swoją ekstrasprawność. Dziękuję za zaproszenie i za te niesamowite dwa dni – powiedział Tomek Torres.

Nurkowanie w ofercie Avalonu

Nurkowanie to kolejny sport, który na stałe wejdzie do programu sportów ekstremalnych oferowanych przez Fundację Avalon osobom z niepełnosprawnościami.

- Udało nam się spełnić marzenia czterech niesamowicie odważnych osób i z ich pomocą potwierdzić, że nurkowanie to kolejny sport, który może być uprawiany przez osoby z niepełnosprawnościami. Dodam, że sport wymagający wyjątkowego opanowania, pełnego skupienia na oddechu. Te dwa emocjonujące dni na długo zostaną w naszej pamięci. Ogromne podziękowania kierujemy do instruktorów Stowarzyszenia To Ma Sens, którzy z ogromna cierpliwością i troską wprowadzali nas w meandry nurkowania – mówiła Aleksandra Kogut, koordynatorka Avalon Extreme

Fundacja Avalon poprzez swoją działalność i projekt Avalon Extreme przełamuje stereotypowe przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą porywać się na szalone przygody i wyzwania, chociażby w sportach ekstremalnych. W 2021 roku do repertuaru dyscyplin sportowych rozwijanych w ramach projektu Avalon Extreme dołączyły skoki ze spadochronem i nurkowanie.

Tu przeczytasz o zajęciach jogi organizowanych przez Avalon dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

A tu o Avalonie i zajęciach crossfitu dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas