Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiem, czego chcę

22.08.2007
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: Integracja 5/2007

logo dodatku Praca

Jestem Alicja. Mam 27 lat. Urodziłam się i wychowałam w Toruniu. Uzyskałam tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji jednej z tamtejszych wyższych uczelni. Skończyłam też studia podyplomowe z zarządzania finansami. Biegle posługuję się dwoma językami obcymi. Obsługuję kilka specjalistycznych programów komputerowych. Do Warszawy przeniosłam się wraz z mężem, który otrzymał propozycję objęcia tutaj intratnej posady. Mam wrodzoną wadę słuchu, ale uważam, że to nie przeszkadza w robieniu kariery finansisty w stolicy, prawda?

Doradca zawodowy o Alicji:
W taki właśnie sposób przedstawiła się Alicja, dzwoniąc do doradców zawodowych Centrum Integracja w Warszawie, aby umówić się na rozmowę. Podczas spotkania, które odbyło się na początku tego roku, okazało się, że styl wypowiedzi Alicji doskonale oddaje jej temperament. Jest kobietą dynamiczną i świadomą swoich zalet, ale i wad.

Już na początku zadeklarowała, że choć ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, to nie zamierza tego manifestować ani w dokumentach aplikacyjnych, ani w rozmowie kwalifikacyjnej. Zdawała sobie sprawę, że pracodawca może zapytać o orzeczenie, skoro przy poszukiwaniu pracy korzysta z pomocy organizacji działającej na rzecz osób niepełnosprawnych.

Była przygotowana na odparcie zarzutów, że jej niedosłuch może utrudnić wypełnianie obowiązków zawodowych. Alicja mieszka w Warszawie dopiero od kilku miesięcy. Wprawdzie do tej pory skupiała się na urządzaniu mieszkania, ale zdążyła już odpowiedzieć na kilka ogłoszeń prasowych i przesłać swoje CV do działów kadr firm, w których pracowali jej znajomi. Od doradcy zawodowego oczekiwała pomocy w poruszaniu się po stołecznym rynku pracy, którego jeszcze nie znała.

Liczyła też, że Centrum Integracja pomoże jej w znalezieniu w Warszawie odpowiedniej posady, co do której miała sprecyzowane oczekiwania. Poszukiwała zatrudnienia w dużej firmie dającej możliwości zyskania wielu doświadczeń i rozwoju kariery. Na początek była zainteresowana posadą asystentki w dziale finansowym.

Droga Alicji:
Alicja nigdy nie pracowała na etacie, ale za to odbyła wiele praktyk i staży zawodowych, i to nie tylko w prywatnych toruńskich firmach, ale i w tamtejszych instytucjach administracji publicznej.

Doradca zawodowy skupił się więc na skorygowaniu jej CV. Chodziło o wskazanie w nim na czołowym miejscu wykształcenia Alicji i jej umiejętności. Do CV zostały dołączone listy rekomendacyjne wystawione przez dotychczasowych przełożonych.

Alicja poprosiła również o wskazówki, jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Odbyła już kilka interview i była ciekawa, czy nie popełniła w ich trakcie jakichś błędów. Pierwsze oferty pracy dla Alicji pojawiły się już po kilku tygodniach.

Od trzech miesięcy Alicja jest zatrudniona w księgowości jednego z koncernów farmaceutycznych i, jak mówi, widzi już szansę na pozostanie tam dłużej. Pochwaliła się też, że pracodawca postanowił wysłać ją na szkolenie z zarządzania inwestycjami.


***

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja - Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas