Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zniżka PKP

29.04.2022
Autor: Robert

Czy dziecko z niepełnosprawnością posiada zniżkę na przejazd z miejsca zamieszkania do szkoły? Jaka stacja może być uznana za stacje początkową, z racji tego, że miejscowość zamieszkania nie posiada stacji PKP? Czy to może być jakikolwiek dworzec PKP?

 

Szanowny Panie,

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 295) reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych. Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej.

Zalecam każdorazowe sprawdzenie na stronie www. danego przewoźnika jak wygląda kwestia ulgowych przejazdów. Z danym przewoźnikiem należy ustalić też kwestię stacji początkowej. Jednakże doświadczenie życiowe nakazuje przyjąć, iż powinna to być najbliższa miejsca zamieszkania dziecka stacja PKP.      

Na podstawie ustawy uprawnione do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego są dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne - na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

Ilekroć w ustawie jest mowa o dzieciach i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych - należy przez to rozumieć dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia oraz studentów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych do ukończenia 26 roku życia.

Jeżeli będzie chciał Pan dodatkowo porozmawiać ze mną o sprawie może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas