Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca

19.05.2022
Autor: A.

Dzień dobry,

mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, grupa II, ale w orzeczeniu widnieje informacja o tym, że mam czasową, całkowitą niezdolność do pracy. Chodzę o 1 kuli. Czy mimo wszystko mogę podjąć zatrudnienie? Jeśli tak, to czy są wytyczne jakie pracodawca musi spełnić przy zatrudnieniu, i o czym ja powinnam wiedzieć szukając pracy?

Szanowna Pani,

fakt posiadania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy orzeczenia o II grupie inwalidztwa nie stanowi przesłanki negatywnej do podjęcia pracy. Oczywiście musi Pani uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy na pracę na określonym, przystosowanym stanowisku pracy.

Samo podjęcie aktywności zawodowej nie powinno stanowić kwestii, czy powinna Pani mieć orzeczoną niezdolność do pracy. Zgodnie z art. 12 obowiązującej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Czasami jednak można spotkać się w uzasadnieniach do orzeczeń ZUS argumentację odmawiającą uznania kogoś za całkowicie/częściowo niezdolną do pracy - fakt, iż ktoś podjął aktywność zawodową. Z drugiej stronu ustawodawca przewiduje możliwość pracy (dorabiania do renty). Oczywiście warto pamiętać, iż przekroczenie pewnej kwoty przychodów powoduje zawieszenie lub zmniejszenie, a nie odebranie prawa do renty.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas