Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie dla osoby opiekującej się

08.06.2022
Autor: Marcin

Witam. Mam prawie 40 lat, wady wrodzone (niepełnosprawność ruchowa ale poruszam się samodzielnie) i mam umiarkowany stopień. Mieszkam z matką i ojcem, a po sąsiedzku mieszka mój brat. Mam niepełnosprawność ruchową od urodzenia, jednak z każdym rokiem coraz gorzej mi się funkcjonuje, wiele ruchów mam już ogranicznych. Dlatego wiele pomaga mi brat-zakupy podwieźć gdzieś by załatwić sprawę itp. Brat nie pracuje ale w razie śmierci rodziców to on będzie moim tak zwanym opiekunem. Czy z racji pomocy mi i tego że on nie pracuje może ubiegać się o jakiś zasiłek z tytułu pomocy mi?

Szanowny Panie

 

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

1) matce albo ojcu,

2) opiekunowi faktycznemu dziecka,

3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,

4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Jak wynika z art. 17 ust 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) nie ma osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Uprawnienie do  otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, dalsza osoba – w stosunku bliskości do potrzebującego pomocy – uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, tzn., gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym (zgodnie z treścią art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Pana brat jest osobą zobowiązaną w dalszej kolejności do opieki nad Panem. W pierwszej kolejności osobą zobowiązaną jest rodzic. Dlatego należałoby obecnie w pierwszej kolejności wykazać, iż żaden z rodziców nie jest w stanie pełnić opieki nad Panem.      

Jeżeli będzie chciał Pan dodatkowo porozmawiać ze mną o sprawie może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas