Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Likwidacja pułapki rentowej coraz bliżej? Rząd chce nowych rozwiązań wspierających aktywność zawodową

08.06.2022
Autor: Mateusz Różański
Źródło: www.gov.pl
W sali konferencyjnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej trfa briefing. Przy mównicy stoi Pełnomocnik Rzadu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Po prawej stronie sali stoją Krzysztof Kotyniewicz z PZG, Krzysztof Kosiński z POPON i Krzysztof Siewiera ze Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Po środku jest duży ekran, na którym wyświetla się nazwa Ministerstwa.

Likwidacja pułapki rentowej i świadczeniowej, a także pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnością podejmujących pracę – nad tymi rozwiązaniami będą pracować organizacje pozarządowe w ramach projektu „Włączenie wyłączonych”. Efekty ich prac zostaną przekazane rządowi.

- Chcemy wypracować nowe instrumenty, nowe narzędzia wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy i te, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą, jak również pracodawców chcących zatrudniać osoby z niepełnosprawnością – mówił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik, podczas briefingu prasowego, który odbył się 7 czerwca w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Pełnomocnik zaznaczył, że zarówno te instrumenty, jak i cały program „Włączenie wyłączonych” to element realizacji przyjętej w zeszłym roku Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnością. Strategia zakłada m.in. że wskaźnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w 2030 roku ma wynieść 40 procent.

Zamiast świadczeniobiorcy, płatnik podatków

- Praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niezależność, przede wszystkim niezależność materialną. Z punktu widzenia państwa, my przebudowujemy system w ten sposób, by ci, którzy są odbiorcami świadczeń, stali się płatnikami podatków. Jest to ważne, bo potrzebujemy więcej środków na wsparcie osób najniżej funkcjonujących. W Polsce mamy sytuację taką, że bardzo wiele osób, które mogłyby pracować, ze względu na różnego rodzaju zaszłości i regulacje ograniczające możliwość zarobkowania, nie wchodzą na rynek pracy – stwierdził Paweł Wdówik.

W program „Włączenie wyłączonych” zaangażowane są trzy organizacje: Polski Związek Głuchych, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.

Pułapki do likwidacji

Pierwsza z tych organizacji w ramach projektu ma m.in. przygotować instrument o nazwie „Kompensacja i dostęp”.

- Instrument ten zakłada m.in. likwidację pułapki rentowej poprzez umożliwienie swobodnego zarabiania bez względu na otrzymywanie renty. Likwidacja pułapki świadczeniowej poprzez zniesienia kryterium dochodowej – poinformował prezes Polskiego Związku Głuchych, Krzysztof Kotyniewicz.

Zapytany o termin wprowadzenia tak bardzo oczekiwanej likwidacji pułapek rentowej i świadczeniowej, prezes Kotyniewicz odpowiedział, że jego organizacja przygotuje odpowiednie ekspertyzy, które zostaną przekazane do Ministerstwa w przyszłym roku i na ich podstawie będą mogły być podejmowane decyzje.

Pieniądze dla kandydata do pracy

- Kolejnym rozwiązaniem jest „Bon na start”. W tym instrumencie chodzi o zapewnienie doraźnego i tymczasowego wsparcia w postaci dodatku motywacyjnego na pokrycie dowolnych kosztów związanych z podęciem zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnościami – wskazał prezes Kotyniewicz. – Jest to pierwszy realny instrument finansowy wspierający osobę z niepełnosprawnością, a nie pracodawców — podkreślił.

Podobny charakter ma instrument o nazwie „Moje dostępne miejsce pracy”.

- W ramach tego instrumentu osoba z niepełnosprawnością będzie mogła nabyć sprzęt potrzebny jej miejscu pracy, a którego nie może zapewnić jej pracodawca – mówił Krzysztof Kotyniewicz.

Oba te instrumenty są już testowane i od 1 czerwca można złożyć wniosek o skorzystanie z nich.

Ponadto PZG ma powołać Centrum Komunikacji, które ma pomóc w aktywizacji osób głuchych poprzez zapewnienie dostępu do tłumacza języka migowego. Centrum docelowo ma pracować w godzinach 8 - 20.

Dla pracodawców i przyszłych przedsiębiorców

W ramach projektu będą powstawać nowe formy wsparcia dla pracodawców osób z niepełnosprawnosciami, które ma przygotować POPON. Jest to m.in. rozszerzenie doradztwa zawodowego dla zainteresowanych zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami czy bon za włączenie i gwarancję zatrudnienia, służący zatrzymaniu pracownika, który uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności lub gdy jego niepełnosprawność się pogłębiła.

Kolejną grupą, która skorzysta z efektów projektu „Włączenie wyłączonych” są osoby z niepełnosprawnością, chcące otworzyć własny biznes. Rozwiązaniami dla tej grupy zajmuje się Stowarzyszenie „Czas Przestrzeń Tożsamość”, które chce opracować rozwiązania takie jak, m.in. dostępne i elastyczne dotacje czy wsparcie asystenta biznesu przy uruchamianiu własnego biznesu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • bo wybory to obietnice
    tukan
    17.06.2022, 11:46
    odpowiedz na komentarz
  • Dobre...
    benek 23
    13.06.2022, 21:33
    Takie coś słyszę od roku.........szkoda poprostu już tych bajek.Jeśli ktoś chce być dalej naiwniakiem,niech wierzy dalej.
    odpowiedz na komentarz
  • Michał
    wózkers
    13.06.2022, 18:33
    Zlikwidować wreszcie tą idiotyczną pułapkę rentową. Strasznie mnie to wkurza. Przecież to korzyść i dla budżetu Państwa i dla samych niepełnosprawnych. Czemu służą te ograniczenia?
    odpowiedz na komentarz
  • Zdążą przed wyborami? ;)
    Kalendarz Polityczny
    13.06.2022, 13:01
    temat "pułapki świadczeniowej" jest dyskutowany przynajmniej od 10 lat. Miał być załatwiony przez Pana Wdówika we wrześniu 2021 potem do stycznia 2022 teraz... czekają na "ekspertyzę".
    odpowiedz na komentarz
  • Pulapka
    ON
    10.06.2022, 11:36
    To jest tak zagłosujcie na nas to w przyszłym roku zniesiemy limity, ale nawet jak na nad zaglosujecie to i tak nie macie pewności. Naprawdę przykro używać tego stwierdzenia ale niestety nasz rzecznik to porażka.
    odpowiedz na komentarz
  • Praca adekwatna do niepełnosprawności
    Violetta Viz
    09.06.2022, 18:11
    Rynek pracy jest bardzo ograniczony dla osób niepełnosprawnych. Jestem z niepełnosprawnością ruchową (nogi), chciałabym podjąć pracę siedząca, wymagająca czynności manualnych. Nie mogę długo stać, ani chodzić ani dźwigać. Niestety, ale na rynku pracy dolnośląskim takich prac nie ma, a jeśli się pojawią to jednostkowo i szybko znikają takie oferty lub obsadzane są po tzw. znajomości. W 80-90 procentach dominują ofert pracy typu sprzątanie, ochrona, ewentualnie kasjer. Niestety, kompletnie nie nadaję do takich prac i weź tu człowieku pracuj. Mam średnie wykształcenie, wiem że to niewiele i żeby startować na stanowiska biurowe na równi ze sprawnymi mam nikłe szansę. Ale można stworzyć, jakieś stanowiska takie, w których niepełnosprawni mogli by być pomocni. np. wprowadzanie danych do komputera lub inne prace dla osób niepełnosprawnych ruchowo aby nie byli oni skazani na wykluczenie z rynku pracy. Ja na przykład teraz w ogóle nie mogę się odnaleźć na rynku pracy i myślę, że przyczyną jest zbyt wąski wybór ofer dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
    odpowiedz na komentarz
  • Coraz bliżej w 2024 :)
    Piko321
    09.06.2022, 15:41
    Można oszukać dziecko, żonę, męża, księdza.... ale oszukiwać niepełnosprawnych. MASAKRA!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • pułapki rentowe
    prawo rynku
    09.06.2022, 13:20
    A czy niepełnosprawny powinien mieć opiekę i pomoc państwa? Bo Państwo jedynie co robi to traktuje go jak zwykłego obywatela, czyli na każdym rogu wprowadza baty, pułapki, jeszcze tylko poduszki berlińskie niech nam pod nogi powsadzają. KIEDY NIEPEŁNOSPRAWNY DOSTANIE RENTY!!!! Cofnąć prawo z przed 2008 roku z powodu wyrównania jego szans społecznych w stosunku do pełnosprawnych. od 3 dni jeszcze moje komentarze nie sa opublikowane - ile czasu to zajmuje?
    odpowiedz na komentarz
  • ON
    prawo rynku
    09.06.2022, 13:15
    Mam pytanie kiedy będą wypłacane renty dla osób niepełnosprawnych, jestem osoba niepełnosprawną ruchową, umiarkowaną. ZUS kiedyś wypłacał renty dla I , II, III grupy do roku 2008r, teraz niepełnosprawność nie ma nic wspólnego z rentą, bo od roku 2008 są 3 stopnie, częściowo niezdolny do pracy, całkowicie niezdolny do pracy, i całkowicie nie zdolny do pracy i egzystencji. W obecnych ocenach ZUS człowiek nawet bez dwóch rąk i bez dwóch nóg kierowany jest na szkolenie np na stanowisko Testera łóżek w Ikei i orzekana jest pełnosprawność w tym zawodzie i odbierana niezdolność do pracy... Tak więc chcecie człowiekowi całkowicie niezdolnemu do pracy wręczyć bon i 40% z nich z aktywować zawodowo? I na tej podstawie odebrać im rentę? Bo ja oglądam sytuację z drugiej strony, Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo i do tego pracującą nie wyrabiam fizycznie - muszę zrezygnować z pracy by z orzecznikami się o rentę ubiegać? MOJE PYTANIE BRZMI - niepełnosprawność mam od urodzenia, (pierwszy raz w ZUS przyznali mi w 1986 (papieru do ZUSu przekazałem i zniknęły) przyznane na 3lata potem się nie ubiegałem a ich cas zniknął i mi odebrali... potem w przelocie renta na rok, kilka sporów sądowych i w roku 2016 na podstawie diagnozy genetycznej uznano niepełnosprawność od urodzenia, a orzeczenie umiarkowane zostało przydzielone na stałe. Czy na podstawie takiego dokumentu mogę się ubiegać o II grupę (bo skoro mam orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej (odpowiednik II grupy) to taką bym wolał - zamiast nazwy całkowitej niezdolności do pracy, no i uważam że te kilka uwaleń na komisjach były bezsensowne - skoro chorobę odkryto w roku 2016 , to jest mój błąd czy błąd komisji? Wydaje mi się że to prawo niepełnosprawnych jest w zupełnym poważaniu. pomocy znikąd władze mają jedno osobowe komisje ginekologiczne w przypadku mężczyzn. (specjalistów w danej dziedzinie brak, a ja jako niepełnosprawny mam dość wątłe narzędzia by doktora przekonywać o nie pełnosprawności - gdybym był medykiem.... Oni nawet na pacjenta nie patrzą zdrowotność oceniają po papierach. A lekarze prowadzący za bardzo interesu w pisaniu wniosków do ZUSu nie mają.
    odpowiedz na komentarz
  • Do Grygorka
    Waldek
    09.06.2022, 12:50
    Zgadzam się z Tobą 100 procentach , wyjątkowo cyniczny człowiek ?!!! Za rok wybory😇 Panie pełnomocniku " kończ waść wstydu oszczędź" Może jeszcze jeden Live w niepełnosprawnu.pl , pełen obietnic😇
    odpowiedz na komentarz
  • Po co jakieś ekspertyzy?
    Piotr
    09.06.2022, 12:38
    Omawiane problemy znane są już od lat, myślę, że wielkich ekspertyz nie trzeba ale tylko chęci i odpowiedniego podejścia ze strony osób decyzyjnych. Jak widać lepiej stwarzać pozory niż likwidować bariery i realnie pomoc.
    odpowiedz na komentarz
  • Obiecanki cacanki,bajeczki dla naiwnych niepelnosprawnych
    Gregory
    09.06.2022, 11:38
    Pań pełnomocnik Wdówik od samego początku odkąd objął stanowisko opowiada nam niepełnosprawnym bajeczki.Praktycznie jeszcze prawie nic nie zrealizował że swoich głośnych zapowiedI.Jeszcze nie było na tym stanowisku osoby ,która byłaby tak nie udolna i tak opowiadała bajki ,a sledze temat niepelnosprawnych od dawna.Mam też wrażenie, że rządzący nie traktują Pana pełnomocnika Wdowika poważnie.
    odpowiedz na komentarz
  • Bajkopisarz
    Waldek
    09.06.2022, 09:40
    Czy temu człowiekowi jeszcze ktoś wierzy?!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Zlikwidować absurdy
    Anna
    08.06.2022, 19:22
    Nieubłaganie czekamy na możliwość dorobienia opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. Dziękuję! Pozdrawiam!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas