Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik Wdówik: Nasz system jest nieefektywny. Węgry są wzorcem

22.06.2022
Paweł Wdówik w garniturze siedzi za biurkiem

- Ten mechanizm, który mamy i który przeznacza ogromne środki dla pracodawców w formie dofinansowań wynagrodzenia, jest systemem nieefektywnym — powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik podczas Konferencji Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa”, zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy w Siedzibie ZUS. Zdaniem Pełnomocnika aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością powinna być bardziej zindywidualizowana, a pomoc materiał w tym zakresie kierowana nie tylko do pracodawców. Jako kraj, na którym możemy się wzorować, Pełnomocnik wskazał Węgry.

Podczas Konferencji, która odbyła się 21 czerwca w siedzibie ZUS przy ul. Szamockiej w Warszawie, przedstawiono problemy dotyczące aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. A tych, na co wskazywał sam wiceminister Wdówik, jest wiele, a nasz kraj jest daleko nawet od średniej europejskiej, jeśli chodzi o zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.

 13 procent w 9 lat

- Od 1991 roku nie wykonaliśmy zasadniczego zwrotu w odniesieniu do rynku pracy i sposobów motywowania osób z niepełnosprawnością do tej aktywności – wskazał Paweł Wdówik — Jest ileś barier, które powodują, że sytuacja wygląda tak, jak wygląda, a nie wygląda dobrze. W tej chwili mamy wskaźnik aktywności zawodowej dochodzący do 32 procent osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym (chodzi o osoby zatrudnione i szukające zatrudnienia przyp. red.) – dodał.

Celem przyjętej w zeszłym roku Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 jest osiągnięcia 45-procentowego wskaźnika aktywności zawodowej. Dla porównania w ciągu ostatnich dwóch lat podniesiono ten poziom z 28 do 32 procent.

Zlikwidować pułapkę rentową

- To, co w tej chwili definiujemy jako poważny problem, to bierność osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Jednym z kluczowych problemów, które trzeba rozwiązać, jest kwestia tzw. pułapki świadczeniowej. Chodzi o to, że pewne świadczenia otrzymywane z powodu niepełnosprawności, są tak uregulowane, że zarabianie pieniędzy może doprowadzić do utraty części lub całości świadczenia – stwierdził Paweł Wdówik.

Wedle wiedzy Pełnomocnika osoby z niepełnosprawnością boją się utraty renty socjalnej i dlatego nie ryzykują podjęcia pracy. Dlatego w tym roku zmieniono przepisy tak, by zmniejszyć ryzyko utraty lub pomniejszenia świadczenia. Od tego roku osoba pracująca i otrzymująca rentę socjalną rozlicza się po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco — za każdy miesiąc.

 - Docelowo jest to, żeby tego mechanizmu wiążącego rente socjalną z zarabianiem nie było – podkreślił pełnomocnik. Tu warto wspomnieć o projekcie „Włączamy wyłączonych”, którego celem jest  m.in. stworzenie rozwiązań umożliwiających likwidację pułapki rentowej. Jednak, jak zauważył Paweł Wdówik, musi to wiązać się z reformą orzekania.

Orzekanie do zmiany

- W obecnym systemie orzekania jestem tak samo niepełnosprawny, jak osoba, która ma czterokończynowe porażenie i nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i komunikować. Choć ja mogę pracować i być nawet w rządzie, a ta druga osoba wymaga 24-godzinnej pomocy – zauważył.

Reforma orzecznictwa jest jednym z postulatów środowiska osób z niepełnosprawnością.  Choć  wprowadzająca ją ustawa zostala przygotowana jesienią 2021 roku, to wdrożenie całości reformy w ciągu dwóch lat, jakiego zostały do wyborów, okazało się nierealne .

Filozofia niezatrudniania

Zdaniem Pełnomocnika nie tylko system orzeczniczy nie pasuje do naszych czasów, ale też cały model wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnością.  

- Ten mechanizm, który mamy i który przeznacza ogromne środki dla pracodawców w formie dofinansowań wynagrodzenia, jest systemem nieefektywnym. Tylko ok. 2 procent podmiotów korzysta z dofinansowań z PFRON na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Inne albo nie zatrudniają tych osób, albo nie korzystają z dofinansowań. Dodatkowo tak zwany art.22 wzmacnia tę filozofię niezatrudniania, bo sam możesz nie zatrudniać, ale kupisz u tych, co zatrudniają, to jesteś „rozgrzeszony” — zauważył Paweł Wdówik — Według danych z BAEL z końca 2021 osób z niepełnosprawnością zatrudnionych jest 530 tysięcy. Tymczasem osób, które są zatrudniane przy wsparciu PFRON, jest 230 tysięcy. Czyli mniej niż połowa jest aktywna dzięki systemowi, które państwo promuje jako sposób zatrudniania osób z niepełnosprawnością. To pokazuje, że ten system nie robi tego, co miał robić. W większości te pieniądze idą do zakładów, które mają wielu pracowników z niepełnosprawnością – podkreślił wiceminister.

Zdaniem Pełnomocnika może to oznaczać, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i otrzymywanie dofinansowań może być elementem biznesplanu tych firm, a ich pracownicy nie są zatrudniani z powodu kwalifikacji, ale z powodu właśnie wysokości dofinansowań.

- Potrzebne są rozwiązania bardziej zindywidualizowane, wspierające osoby z niepełnosprawnością i ich pracodawców adekwatnie do ich specyficznej sytuacji, a także kierowanie pomocy materialnej nie tylko dla pracodawców. Tu muszę zaznaczyć, że nie chcę odbierać pieniędzy pracodawcom – podkreślił pełnomocnik.

Węgierski wzorzec

Jako wzorowy Paweł Wdówik wskazał system węgierski

- Węgrzy od 2009 do 2021 roku czterokrotnie zwiększyli poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Poprzez reformę orzecznictwa i wprowadzenie 4 stopni, orzeczenia wydawane na 5 lat i weryfikowane pod kątem zdolności do pracy a przede wszystkim odejście od pułapki świadczeniowej. Dzięki temu udało się z 12 procent zatrudnienia w 2009 roku, przejść do 48 procent w 2021 roku. Taki skok wykonali Węgrzy i to nas przekonuje, że te działania są niezbędne – tłumaczył Pełnomocnik — Dlatego idziemy w kierunku podmiotowości osób z niepełnosprawnością, przesunięca w jej indywidualnych decyzji wszystkiego, co dotyczy jej życia i definitywnie wybieramy kierunek zmian, które mają na celu zwiększenie aktywności zawodowej – dodał.

Edukacja jest kluczowa

Wedle obserwacji Pawła Wdówika zmienia się też rynek pracy i podejście pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Coraz więcej pracodawców chce po prostu zatrudniać wartościowych pracowników i nie interesują ich dofinansowania związane z ich orzeczeniami.

-  Gdy pracowałem jako kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Uniwersytetu Warszawskiego, to duże międzynarodowe korporacje przychodziły do nas i prosiły konkretnie o osoby z autyzmem albo o osoby niewidome czy z innymi niepełnosprawnościami z konkretnymi kwalifikacjami. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że wśród osób z niepełnosprawnością z wykształceniem wyższym aż 66 procent ma pracę a z wykształceniem podstawowym zaledwie 9, to mamy odpowiedź, dlaczego tak ważna jest edukacja – zaznaczył wiceminister.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Renta socjalna
    katamaran 11
    17.07.2022, 12:29
    Jeśli przez 7 lat rządów nie udaje się zrobić i wdrożyć czegoś co się tworzy, proszę, to parodia .Co z pułapką rentową,czego się tak boi ten Pan,prawdy dość niewygodnej?W Belgii rządu nie było 535 dni(ponad 10 lat temu),wszystko działało ,jedynie ustawy,dekrety.Trochę zaoszczędzono,bo pracowali tylko urzednicy,nic się nie zawaliło .W ekonomii nie ma znaku równości,jeśli daje się jednemu,trzeba zabrać drugiemu.Rządzenie po to by utrwalać fikcję jest niepoważne.Jeśli zabierzemy jednym,damy drugim,tylko,jak będzie inflacja,to będzie dodruk pieniędzy i będzię sie powiekszała.Socjalizm już przerabialismy,tylko socjalizm to utopia.Wracając do renty socjalnej,powinna zostać zrównana z kwotą najniższego wynagrodzenia.Życie za 1217 to porażka.
    odpowiedz na komentarz
  • Odpowiedź dla Jeden z On
    Pracujacy niepelnosprawny
    07.07.2022, 21:40
    Droga osobo Jeden z On . Firma zatrudniająca pracowników to nie jest instytucja charytatywna. Ona musi zarabiać, przynosić zysk inaczej wlasciciel firmy by jej poprostu nie zakładał bo po co.Doplaty do wynagrodzen ON to dobra sprawa ,bo powoduje ,że taki pracownik q firmie wtedy ma sens Proszę nie oszukujmy się, że osoba niepelnosprawna w pracy to osoba pełnosprawna, to jakieś bajki .Ma najczęściej dłuższy urlop,krótszy dzień pracy,dodatkowa przerwę i może sobie uciec na zwolnienie chorobowe kiedy tylko zechce ,a to wszystko kosztuje.Najczesciej jest też mniej wydajny od osoby zdrowej.Co to znaczy, że pieniądze powinny iść za niepełnosprawnym.Co ma zgarnąć dofinansowanie,wynagrodzenie i może jeszcze odpocząć na chorobowym .Po co firmie taki pracownik. Przestańcie pisać brednie i otwórzcie oczy taka jest rzeczywistość, a jak nie macie pojęcia jak działa zaklad pracy,firma to bądźcie cicho i nie piszcie głupot.Niepelnosprawny nigdy nie będzie pełnosprawny w pracy , chyba że pracodawcą dostanie na niego dofinansowanie ot całą prawda. POZDRAWIAM OSOBA NIEPELNOSPRAWNA PRACUJACA
    odpowiedz na komentarz
  • Janusz
    Janusz
    30.06.2022, 12:24
    k..... ameryke odkrył .ręce opadają
    odpowiedz na komentarz
  • Film o pracy osób niepełnosprawnych w Polsce
    Kazimierz Wilk
    29.06.2022, 10:53
    Pan Minister w pełni zdaje sobie sprawę z rzeczywistego stanu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Polecam film z moich osobistych doświadczeń w tej mierze: https://www.youtube.com/watch?v=EIETy6gw608
    odpowiedz na komentarz
  • Pracownicy niepełnosprawni poszkodowani przez PL Ład
    Poszkodowana
    28.06.2022, 19:44
    Nowy Ład okazał się być bardzo niesprawiedliwy dla ludzi z niepełnosprawnością umiarkowaną, którzy pracują na etacie. Oto nagle okazało się, że ich dofinansowania do leków, paliwa itp zostały zmniejszone o połowę. Ich wynagrodzenia też nie wzrosły. Przykładem firma z Chorzowa
    odpowiedz na komentarz
  • Redaktor
    Kowal Marian
    28.06.2022, 13:08
    odpowiedz na komentarz
  • Rynek pracy a orzecznictwo
    Rafal
    27.06.2022, 21:59
    Rynek pracy, to tylko ZPCh lub ZAZy zatrudniają osoby z orzeczeniem, a jest ich zamalo na każdy powiat w stosunku do liczby osób. Orzecznictwo. Np jest osobą na wózku która musi stawać na komisję co 5 lat, że niby z wózka wstanie? Więc więcej Zpch i Zaz prowadzonych też przez samorządy a nie tylko osoby prywatne.
    odpowiedz na komentarz
  • Słowa słowa a czas leci
    Jeden z ON
    27.06.2022, 20:27
    odpowiedz na komentarz
  • Słowa słowa a czas leci
    Jeden z ON
    27.06.2022, 20:26
    Powiem tak na nic kompetencje na nic szkoły i dyplomy od lat ON były traktowane jak czynnik przynoszący zyski dla firmy jeśli nie to nie. A teraz najgorsze że niewidomi schizofrenicy autystycy są naj bardziej potrzebni bo posiadają najważniejszy symbol na orzeczeniu. Kary na Peron są fikcja zatrudnianie ON jest fikcją liczy się twardy zysk i bilans na plus. Jeśli pieniądze z Pefronu szły by ewidętnie za osoba było by inaczej .Pefronu jest najłatwiejsza i naizyskowniejsza pralnia pieniędzy ale niestety nie dla nas ON my musimy się borykać z inflacja niepelnosprawnościa i świadomością tego że maieliśmy mamy i będziemy mieli pod górę. Bo jak się na nas nie zarobi to się nas nie zauwarza. Taka jest codzienna rzeczywistość.
    odpowiedz na komentarz
  • Słowa słowa a czas leci
    Jeden z ON
    27.06.2022, 20:18
    odpowiedz na komentarz
  • Działania służb są maksymalnie opóźniane i opóźnione-Pracodawca
    Karol przedsiębiorca niepełnosprawny
    27.06.2022, 12:07
    Pomimo, że chętnych do podejmowania aktywności zawodowo-społecznej jest sporo, ale i tak ich za mało, to jak można zatrudniać, skoro PUPy albo już nie mają środków na swoje aktywizowanie, albo ledwo ich dostają. Jakim sposobem firma ma je pozyskać, jak koszty wytworzenia stanowiska w firmie produkcyjnej(nie chodzi o ZPCH), są ogromne, a PUP nie dostaje takich wysokości. Drugie, jak patrzę na STOSY potrzebnych papierów, to księgowa moja albo żąda drugiej wypłaty za ich wypełnienie, albo po prostu mówi, nie mam czasu. Pomimo wysokiej jakości obsługi pracowników PUP(obdzwoniłem 8 PUP i tu zaskoczenie, kompetencyjności i miłej obsługi). Kolejna sprawa, to pułapka rentowa, której się wszyscy boją i nie podejmują pracy, a oferta dla osoby niepełnosprawnej w trakcie studiów z dobrymi kompetencjami to od 4900 brutto. No i te obowiązki papierowe, ich mnóstwo, brak zamienności na obieg elektroniczny nawet przez ePUAP. Panie rzeczniku, należy szybko i gruntownie robić zmiany, bo inaczej wszyscy tracimy na tym. Cały przemysł obróbczy rolny, reklama, transport, logistyka, Administracja się od dawna zapycha, bo nie ma kto pracować. Od dawna wiedzieliście o problemie. To tylko niektóre aspekty, które nas pracodawców dotykają.
    odpowiedz na komentarz
  • Pułapka rentowa - czas na czyny
    Michał
    24.06.2022, 20:39
    A czy wreszcie zostanie coś zrobione z pułapką rentową? Bo od lat sie tylko o tym mówi, niby wszystko już jasne, lata lecą a pułapka jak była tak jest dalej...
    odpowiedz na komentarz
  • gadu, gadu, baju, baju, to wszystko co PIS zrobił dla niepełnosprawnych
    Matylda
    24.06.2022, 19:05
    Przygotowano reformę orzecznictwa, ale ją nie wdrożono. To znaczy, że przez 8 lat swoich rządów, PIS zrobił tyle co nic, aby poprawić sytuację osób niepełnosprawnych. Rządy PIS-u dobiegają końca, więc szkoda strzępić język i opowiadać jak to jest w innych krajach. Fakty są takie, że osobom niepełnosprawnym, ciągle źle żyje się w Polsce. Powiedzenie, że "Polska jest za murzynami" ciągle jest aktualne i nie ma co tu dużo deliberować.
    odpowiedz na komentarz
  • nieoperatywny,do dymisji na "cito"
    molly
    24.06.2022, 12:34
    może Węgry pana potrzebują ciągle to samo blebleble i nie widzi min problemu OzN
    odpowiedz na komentarz
  • To kolejne pudrowane nieporozumienie...
    wicek 34
    24.06.2022, 12:06
    Kończ waść wstydu oszczędź,przecież powtarzasz to samo od lat od kiedy jesteś na stanowisku.Trzba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym.
    odpowiedz na komentarz
  • eee
    Korzeń
    24.06.2022, 11:16
    Najbardziej nieefektowny to jest Pełnomocnik Wdówik.
    odpowiedz na komentarz
  • omijanie czasu pracy 7-godzinny
    stanislaw
    24.06.2022, 08:55
    Wydaje , że bardziej potrzeba jak najwięcej wysłać osób niepełnosprawnych do pracy, a reforma utrudni otrzymywania świadczeń dla osobom niepełnosprawnym, dlaczego nie ma reformy dofinasowań do wynagrodzeń dla pracodawców, a prawa osób niepełnosprawnych jako pracownika są nie przestrzegane , gdzie jest przestrzegany 7-godzinny czas pracy ? dlaczego nie ma pomocy dla osób niepełnosprawnym którzy pracują tylko dla pracodawców, którzy maja za pół darmo pracownika, nikt nie kontroluje pracodawców. Dlaczego jest furtka prawna gdzie omija się czas pracy 7-godzinny? I nikt nie chce zlikwidować luki prawnej
    odpowiedz na komentarz
  • "Nic nie robić, nie mieć zmartwień......"
    Adam
    24.06.2022, 07:52
    Nieefektywny to jest ten pan minister. Niestety w ostatnich latach najbardziej zapomnianą grupą i pominiętą są niepełnosprawni. Czyli najsłabsi. Zamiast po sporym okresie sprawowania urzędu Pan minister złożyć raport co zrobił dla tej grupy społecznej opowiada co mu się podoba za granicą. Mi za to bardzo podoba się Barbados, bo to raj...........podatkowy.
    odpowiedz na komentarz
  • To weź się Pan do ROBOTY!!!!!
    Piko321
    23.06.2022, 20:21
    Siedzieć i pierdziec w krzesło każdy może.
    odpowiedz na komentarz
  • Znowu nic nowego
    Eska
    23.06.2022, 18:06
    Na konieczność reformy wskazywaliśmy od dawna na spotkaniach Były przekazyeane programy i opracowania. Postulowano by Środki były kierowane do osoby niepełnosprawnej z których to środku byłby zakupiony sprzęt ewentualna asysta ponieważ zatrudnienie ma charskter indywidualny komuś potrzebny jest komputer wysokiej klasy komuś odpowiedni eoprogramowanie komuś asysta zadaniowa i znowu otwieramy dawno otworzone drzwi
    odpowiedz na komentarz
  • Autyzm
    PATI
    23.06.2022, 15:28
    Szanowny Panie Ministrze, Byłem u Pana, powiedziałem, że nic nie chcę od państwa tylko pracy. Jej nie dostałem, Mam autyzm, 12-C, skończyłem studia UKSW i od paru lat nie mam stałej pracy. Moim jedynym mankamentem jest to, że wolniej pracuję, ale dokładnie i uczciwie. Swiadomość pracodawców jest wciąż taka sama: niezatrudniać i nie mieć kłopotu. Jeżeli Pan Minister nie "przekupi" i wprowadzi rezerwację konkretnych stanowisk pracy w każdej instytucji tylko dla OzN to żadna reforma nie zwiększy zatrudnienia. Co do mojej osoby to nadal szukam pracy, gdyż jestem czasowo zatrudniany tylko dlatego, że wolniej pracuję a pracodawcom się to nie podoba. Nie dają szansy wdrożenia (dłuższego), tylko kwitują - nie nadaje się. Bardzo pozdrawiam z TOLERANCYJNEGO KRAJU
    odpowiedz na komentarz
  • jesli wszystko jest źle, to co Pan naprawił?
    Maria
    23.06.2022, 12:21
    Wg Pana Pełnomocnika system orzecznictwa jest niepełnosprawny, to po co składać wnioski o wydanie orzeczenia? To Ministerstwo ze strachu przed mediami jako pierwsze podniesie larum, jeśli dziecko np. z autyzmem nie dostanie wskazań do świadczenia pielęgnacyjnego. Wystarczy, że matka napisze, że codziennie musi siedzieć w szkole na przerwach, aby w razie potrzeby być do dyspozycji dziecka i już wszyscy uważają, że powinno być w orzeczeniu wskazanie do świadczenia pielęgnacyjnego. Pan Pełnomocnik zapewne ma również orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a nie tylko "niepełnosprawne orzeczenie" Powiatowego zespołu. Od lat mówi się o reformie orzecznictwa, a w międzyczasie nic się nie robi z tym co jest. W tym czasie naprawdę już wiele można było zrobić, np. w języku zrozumiałym napisać wskazania w orzeczeniu, m. in. słynny pkt 7, czy też same definicje stopni i niepełnosprawności dzieci
    odpowiedz na komentarz
  • Dosyć
    Waldek
    23.06.2022, 08:45
    Konkrety panie pełnomocniku, dosyć tego wodolejstwa. Kończ waść wstydu oszczędź !!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Ten Pan tylko bajki opowiada.
    Kamila
    23.06.2022, 08:12
    Ten Pan tylko bajki opowiada.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas