Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karty już są, problemy też

07.10.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która jest obecnie procedowana w Sejmie, dotyczy przedłużenia terminu ważności starych kart parkingowych do końca czerwca 2015 r. Nie rozwiąże jednak innych wątpliwych zapisów ustawy.

Jednym z nich jest konieczność ponownego orzekania się osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają w orzeczeniach symbole 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna) oraz znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Wszystkie te osoby, które po 1 lipca br. chcą otrzymać kartę parkingową muszą ponownie stanąć na komisji orzekającej.

- Wyjątek konieczności ponownego orzeczenia się dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadających ważne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) przed 1 lipca 2014 r. i mających przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O, 05-R lub 10-N, zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych. Tylko tym osobom kartę parkingową wydaje się na podstawie posiadanego już orzeczenia — stosownie do art. 6 ust. 2 ustawy zmieniającej – wyjaśnia Agnieszka Krzyżak z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

To nie takie proste

Problem pojawia się po stronie orzeczniczej.

- Jak mam wydać nowe orzeczenie osobie posiadającej orzeczenie i zgodnie z zaleceniami Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w ocenie specjalistów traktować ją jakby pierwszy raz była orzekana? Czy nie można tego nazwać weryfikacją? Dlaczego osoby posiadające wskazania do karty mają być orzekane jak pierwszorazowe, a osoba, która nie złoży oświadczenia, że chodzi jej o kartę parkingową, może być traktowana inaczej? – zastanawia się Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Stary pomarańczowy trzykołowy skuter inwalidzki, w tle nowoczesne samochody
Niezależnie od wehikułu, parkowanie w dużych miastach nie jest dla osób z niepełnosprawnością łatwe. Czy nowe przepisy to zmienią? Fot. Ewa Strasenburg

Tak w komentarzu pod naszym artykułem pisze natomiast internautka Grażyna:

„Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mimo ważnego orzeczenia (R, N, O), MUSI od początku złożyć wniosek o orzeczenie, stanąć przed komisją, poczekać na orzeczenie, po ewentualnym pozytywnym rozpatrzeniu złożyć wniosek o kartę parkingową, a potem odebrać tą kartę. Pracująca osoba niepełnosprawna MUSI zatem wziąć 5 (pięć) dni urlopu (nie licząc wcześniejszych wizyt u lekarza, który wypełnia wniosek). Większość powiatowych zespołów orzekających pracuje w godzinach 8-15. Czy nie można było wypracować innej metody orzekania o znacznych trudnościach w samodzielnym poruszaniu się??? (...)”.

Ujednolicić zasady

Obecnie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przeprowadza szkolenia dla przedstawicieli Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Celem szkoleń jest ujednolicenie zasad i sposobu rozstrzygania wątpliwości dotyczących przepisów o wydawaniu nowych kart parkingowych. Potem takie same szkolenia przeprowadzane są przez pracowników wojewódzkich zespołów dla przedstawicieli Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

- Jedną z problematycznych spraw jest kwestia zameldowania, bowiem osoba, która nie ma stałego meldunku, nie może starać się o kartę parkingową, zgodnie z par. 2 pkt 2 rozporządzenia do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Osoba, która ma czasowe zameldowanie, może w miejscu zamieszkania otrzymać orzeczenie, ale już po odbiór karty musi udać się do miejsca stałego zameldowania – mówi Mariola Kokocińska. – Dotychczas 10 takich osób pojawiło się w moim Zespole – dodaje.

Przytacza przykład osoby, która 30 lat mieszka na terenie województwa poznańskiego, ma nawet samochód na kredyt, ale karty dostać w poznańskim Zespole nie może.

Tak swoją historię starania się o kartę opisuje natomiast kolejna nasza Czytelniczka:

„Dla osoby niepełnosprawnej załatwianie od nowa karty to jest horror! Kartę parkingową na stałe dostałam w ubiegłym roku, a teraz znowu musiałam się nachodzić, bo najpierw po wniosek do powiatu. Następnie do lekarza po zaświadczenie o stanie zdrowia, z tym znowu do powiatu, dostałam wezwanie i ponowna komisja mimo orzeczenia wydanego w zeszłym roku na stałe! Komisja w innym mieście - więc dojazd, odbiór orzeczenia - następny wyjazd, po odbiorze nie można od razu złożyć wniosku o kartę, bo musi upłynąć 2 tygodnie na uprawomocnienie się orzeczenia, a więc znowu dojazd. Składam wniosek ze zdjęciem i informacja od urzędniczki, że dostanę zawiadomienie, żeby odebrać kartę za miesiąc i czwarty raz muszę pokonać 60 km po odbiór. Oczywiście nikt mi nie zwróci kosztów, bo to mój prywatny kaprys, że nie mogę chodzić. Tak w naszym kraju szanuje się tych pokrzywdzonych przez los” – konkluduje.

Nowe karty już wydawane

Blankiety nowych kart parkingowych pojawiły się w Zespołach 10 września br. Dotychczas w całej Polsce wydanych jest niewiele ponad 20 tys. kart. W poznańskim Zespole wydano 666 kart, dodatkowo 69 już wyrobionych czeka jeszcze na odbiór.

- Największy ruch u nas generują obecnie osoby, które otrzymały orzeczenie po 1 lipca br. Szacuję wzrost wniosków o wydanie orzeczenia na ok. 15 proc. – mówi Mariola Kokocińska.

Awers nowej karty parkingowej z miejscami na m.in. datę ważności, numer, organ wydający

Na inny problem zwraca uwagę Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) we Wrocławiu.

- Jest grupa osób, które mają w orzeczeniach schorzenia konieczne, by otrzymać kartę, ale są inaczej oznakowane – przed 2003 r. były tylko literowe oznaczenia niepełnosprawności. Pomimo, że mają oni znaczny stopień niepełnosprawności, muszą również ponownie się orzekać, gdyż ustawodawca ściśle wpisał jako symbole dające uprawnienia te właśnie 04-O, 05-R, 10-N – mówi.

Często pracownicy PZON spotykają się także z zarzutami osób, które mają orzeczenia wydane przez inne organy, że kwestionuje się tamte decyzje, poprzez konieczność orzeczenia się w PZON.

- Często także spotykamy się z problemem dotyczącym osób w wieku podeszłym – gdyż nie mogą oni osobiście stawić się po odbiór karty - dodaje Bożena Zimoch.

We Wrocławiu wydano dotąd ok. 400 kart, głównie osobom, które miały uprawnienia i zostały one zweryfikowane, lub osobom, które otrzymały orzeczenie po 1 lipca br.

Więcej środków na orzekanie

Jest jednak szansa, że proces orzekania i wydawania nowych kart przyspieszy. Powiatowe zespoły dostały długo wyczekiwane dodatkowe środki na cele orzecznicze.

- Nasz Zespół dostał 82 tys. zł we wrześniu, a w październiku mamy otrzymać 180 tys. zł. Te pieniądze zostały wykorzystane na obsługę punktu informacyjnego, który wydaje karty – mówi Mariola Kokocińska.

Jak informuje nas biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ustawie budżetowej na 2014 rok zaplanowano, niezależnie od kwoty rezerwy celowej, 80 mln 465 tys. zł wydatków ogółem na działalność zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, w tym 71 mln 165 tys. zł na działalność powiatowych zespołów i 9 mln 330 tys. zł na działalność zespołów wojewódzkich. W stosunku do roku 2013 stanowi to wzrost o 102,98 proc., tj. 2 mln 128 tys. zł.

- Ponadto w ustawie budżetowej na rok 2014 na dofinansowanie zadań realizowanych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności w ramach rezerwy celowej zaplanowane zostały środki w wysokości 6 890 tys. zł. Środki rezerwy zostały uruchomione i przekazane wojewodom – mówi przedstawiciel resortu pracy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czy mi się karta należy?
  Anna
  21.08.2015, 12:36
  witam czy należy mi sie karta? dzisiaj otrzymałam status osoby niepełnosprawnej w st.lekkim 05r czy zatem należy mi sie karta? gdzie szukac informacji?
  odpowiedz na komentarz
 • Ważność karty
  Niepełnosprawna
  20.06.2015, 00:16
  Posiadam kartę parkingową wydaną legalnie, ważną do końca stycznia 2016 roku. Na jakiej podstawie posądza się mnie o oszustwo, cwaniactwo, udawanie kaleki i inne haniebne czyny, bo nie rozumiem? Wypraszam sobie takie pomówienia i, mimo, że mogę chodzić, bardzo chętnie oddam moją chorobę z kartą gratis. Są chętni? Ale spokojnie, nie wszyscy naraz! Karta nowa, mało używana, legalna, niepodrobiona, z aktualnym zdjęciem i tajemniczym numerem, który podobno nic nie oznacza. Czyżby? Z dniem 30 czerwca jakimiś cudem nad Wisłą traci ważność. Ja chyba żyję w Matrixie.
  odpowiedz na komentarz
 • Tymczasowe zameldowanie
  Anna
  12.04.2015, 20:47
  Moja córka urodziła się i mieszka w Warszawie. W ubiegłym roku otrzymała już drugą kartę parkingową i teraz okazuje się, że musi ją zwrócić i nie dostanie nowej, bo nie ma stałego miejsca zameldowania. Ustawodawca nie przewidział w swoich przepisach osób, które mieszkają w lokalach socjalnych, w których gmina nie melduje na pobyt stały. Bez meldunku na pobyt stały, nie ma możliwości otrzymania karty. Lokale socjalne są przyznawane na określony czas i co pięć lat jest podpisywana nowa umowa o wynajem. Jak osoba bez meldunku stałego ma otrzymać kartę? Jak wyjaśnili w piśmie, bez stałego pobytu nie ma możliwości otrzymać ww. karty. Jak to załatwić pozytywnie?!
  odpowiedz na komentarz
 • Inerwencja Rzecznika Praw Obywatelskich
  magdalena
  16.11.2014, 23:18
  http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/szczegoly.php?pismo=248836
  odpowiedz na komentarz
 • O ile zmniejszy się nieuprawnione korzystanie z kart parkingowych???
  ynio
  21.10.2014, 14:00
  Czytając komentarze do zmian sądzę że 2/3 korzysta z karty jeszcze tylko do czerwca następnego roku . Zazdroszczę im . Moja niepełnosprawność nie ustanie z tym dniem i będę się musiał z tym zmagać nadal. Bo chcę żyć i być tam gdzie są inni . Nie zawsze mam takie chęci, ale jak miałem to nie zawsze to mi się udawało bo nie było jak dojść:(dojechać wózkiem). Nie zazdrośćcie nam tego chętnie oddam swoją kartę parkingową , której jeszcze nie mam, a z pewnością będę ją miał . Pozdrawiam .
  odpowiedz na komentarz
 • CO NA TO PRAWNICY?
  maciej
  17.10.2014, 19:38
  czy nie da się tego sprawdzić pod względem prawnym .Przecież to jest ewidentne łamanie praw nabytych .Orzeczenie wydane nie ma już znaczenia??? Dlaczego ja mam ponownie stawać na komisję? Ktoś po prostu podważa poprzednie orzeczenie z ubiegłego roku ,zgodnie z którym to wydano mi kartę parkingową na 5 lat właśnie.
  odpowiedz na komentarz
 • a ja moge parkować
  szajbus
  15.10.2014, 20:42
  słuchajcie jak podliczyć wszystkie wydatki związane z wyrabianiem sobie wszelkiego rodzaju dokumentów które osobiscie was utwierdzaja we własnym kalectwie to ja wole od czasu do czasu pochandryczyć się z mundurowymi bo po pokazaniu jakiego kolwiek dokumentu nawet z poczty odcinek renty panowie strażnicy czy niebiescy dają sobie spokój A ILE CZASU I NERWÓW SIĘ OMINIE NA TYCH KOMISJACH CZY U LEKARZY
  odpowiedz na komentarz
 • karta
  Ania
  14.10.2014, 21:41
  Ja mam problem zginęła mi decyzja o przyznaniu renty ciekawa jestem czy mi wydadzą kartę parkingową
  odpowiedz na komentarz
 • Czy można drugi raz orzekać w tej samej sprawie?
  Aga
  13.10.2014, 20:44
  Nie rozumiem idei wydawania (w przypadku osób z ważnym orzeczeniem wydanym przed 1 lipca 2014) następnego orzeczenia de facto W TEJ SAMEJ SPRAWIE. Przecież to jakieś kuriozum - istnienie w obiegu prawnym dwóch (zakładam, że mogą się od siebie różnić w treści)orzeczeń o zaliczeniu mnie do danego stopnia niepełnosprawności! "Nowe" orzeczenie nie uchyla przecież "starego" Wiadomo, nikt nie lubi, jak mu się zabiera jakieś uprawnienie i szlag mnie trafia na myśl, że jutro na komisji orzekną co do mnie np. stopień lekki, albo umiarkowany i spełnianie przesłanek do karty na rok. Przekonam się jutro. Niemniej wątpliwości natury prawnej mam solidne.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie narzekać!
  Roman
  12.10.2014, 18:19
  Po co to biadolenie i narzekanie? Prawdziwy inwalida mający problemy z poruszaniem się nie ma czego się obawiać. To tylko formalność ponowne orzeczenie. Ja już to mam za sobą. Nie rozumiem też projektu przedłużania czasu na wymianę karty. To tylko przedłużania procederu cwaniactwa. Jeśli komuś naprawdę zależy i karta jest mu niezbędna to załatwi to spokojnie do końca 2014 r. Z tego co wiem około 70% "udawaczy" zostanie wyeliminowanych i wreszcie będzie można zaparkować na kopercie. Więc nie marudzić tylko szybko składać wnioski do PZON.
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD i POSLOWIE LAMIA KONSTYUCJE R.P.POLSCE TEMAT ZASTEPCZY PENETRACJA KIESZENI CIEZKO CHORYCH ?
  inwalida 1grupy
  12.10.2014, 12:39
  LEGITYMACJA NOWA UNIJNA WPROWADZIŁ WICEPREMIER POL BYŁY WDAWANE CZAS OKRESLONY i BEZTERMINOWA . UNI w/ w LEGITYMACJA JEST WAZNA TYLKO URZEDNICY MIEJSCY WYSTAWIALI MASE LEWYCH LEGITYMACJI ZA W/W LEGITYMACJE PŁACIŁ OKOŁO 100zł . TERAZ POŁOWIE PO-PSL NIEDOPILNOWALI WYDAWANIA JAK BYLI RADNYMI MIEJSKIMI i GMINYMI BYŁ SKOK NA KASE . INWALIDA UNI JEST POWAZNIE TRAKTOWANY UNI CIESZA SIE ZE INWALIDA PORUSZA WŁASNYM SRODKIEM NIEJEST CIEŻAREM DO SPOŁECZESTWATYLK INWALIDA KAJA OCHŁAPY MGARSKA NARWANCÓW CO NIECHCA POMAGAGAC UŁATWIAC ZYCIE CIEZKO CHORYM TE SPRAWY ZAŁATWIAJA PIELEGNIARKI SODOWISKOWE i WYDZAŁ OD OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH CO ZROBIŁ RZAD I POSLOWIE ZEBY INWALIDA ZYŁO SIE LEPIEJ KOPLETNIE NIC?
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa karta parkingowa - to dodatkowa kasa dla zespołów orzekających
  czytelni
  10.10.2014, 17:24
  Jak widać Ustawodawca ustalając nową kartę parkingową wspomógł - dotychczas "słabo uposażone" zespoły orzekające. Krótko kosztem niepełnosprawnych (znoszących dodatkowe dolegliwości - stawianie się na komisje) wzbogacono Zespoły Orzekające. To Państwo jest bardzo chore. Najpierw miliony na fotoradary zakupione przekrętnymi transakcjami. Teraz następny przekręt. Kiedy w końcu skończy się to kolesiowanie.
  odpowiedz na komentarz
 • KARTA PARKINGOWA
  Marek
  10.10.2014, 11:05
  Uważam,że wymiana kart parkingowych to słuszna decyzja. Jestem osobą niepełnosprawną (05R umiarkowany) bezterminowo od 8 lat.Po 4 latach używania karty całkowicie wypłowiał termin ważności karty, po 8 latach numer karty jest nieczytelny. Większym problemem jest konsekwentne i regularne kontrole użytkowników kart parkingowych stawiających samochody na "kopertach". Przez 8 lat codziennego używania karty zostałem dwukrotnie skontrolowany podczas wykorzystania przywileju w ruchu drogowym. Prawie codziennie widzę gro polaków potrafiących naginać przepisy i wykorzystywać karty parkingowe na "babcię", na "rodzinę", czy wręcz na "osobę zmarłą". Rozumiem osoby narzekające na łamanie prawa,czasochłonność załatwiania formalności,koszty ale mam nadzieję, że prawdziwi niepełnosprawni w końcu zrozumieją, że w pierwszej kolejności należy wyeliminować cwaniactwo i dążyć do tego by "struże prawa" częściej kontrolowali osoby używające kart parkingowych.
  odpowiedz na komentarz
 • Karty parkingowe
  Kizak
  09.10.2014, 21:00
  Znowu wylewa się "dziecko z kąpielą". Czy przydzielone "stare" karty parkingowe np osobom po 70 roku życia nie mogą być nadal ważne aby ograniczyć już DZIADKOM problemów z często dowożeniem ich na komisje lekarskie. Może i podobne PEWNE grupy osób na wózkach inwalidzkich można by automatycznie zakwalifikować do wymiany karty aby ograniczyć im problemów chodzenia do komisji i kosztów z tym związanych?
  odpowiedz na komentarz
 • NIEPEŁNOSPRAWNY
  oLO
  09.10.2014, 20:09
  NIEPEŁNOSPRAWNY to nasz ustawodawca który będąc sprawnym na umyśle wymyśla wspaniałe przepisy.Ale żeby nie było miałem II grupę na czas określony stawałem co 3 lata na komisje ostatnio co roku i w końcu powiedział mi pan "Doktor" że jak się zgodzę na III grupę to już nie będę musiał zaszczycać szanowną komisję swoją obecnością.No i klops miałem rozwalone kolano robili mi nowe ścięgna.I stało się zostałem odcięty od karty.Super jeśli chodzi o kartę jestem osobą pełno sprawną -dziękuję za wyleczenie" moim ustawodawcą.ŻEBY NIE BYŁO JA NIE CHCĘ ZABIERAĆ MIEJSCA CZŁOWIEKOWI SKAZANEMU NA WÓZEK INWALIDZKI JEST ON PIERWSZYM PRZED WSZYSTKIMI .MAM SZACUNEK DLA TYCH LUDZI .TRZEBA TYM LUDZIOM POMÓC A NIE PRZESZKADZAĆ.A mnie pokazano basta jestem osobą pełnosprawną.Dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • i znów o kartach parkingowych...
  eMCeH
  09.10.2014, 18:07
  ale ktoś musi mieć w tym interes
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  Tylko umiarkowany stan - narząd ruchu
  09.10.2014, 11:07
  Ten co to wymyśla to Geniusz!!!! Ile to czasu wysiłku i pieniędzy. czy nikt nie pomyślał o systemie ,ze wymieniasz starą kartę na nową okazując wszystko co trzeba a więc odpowiednie papiery od leczenia, stan zdrowia itp to co trzeba. A wtedy ci co kombinowali po zmarłych czy w inny sposób byli by wychwyceni~! a tak 2 lata temu "biegałam" donosiłam papiery brałam wolne a jestem narząd ruchu po to by teraz następni orzecznicy zrobili z poprzednich że są debilami bo nie wiedzą co orzekają?? Polska to kraj paranoi gdzie zdrowym silnym jest dobrze a niepełnosprawnym wiatr w oczy. Oj ludzie zyczę zebyście kiedyś mieli takie problemy z tym wszystkim jak my niepełnosprawni może wtedy te ciemne umysły się rozjasnia
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  jarosław
  08.10.2014, 13:00
  osoby niepełnosprawne dla których posiadanie i posługiwanie się kartą jest w 100 % uzasadnione powinny ją mieć , ale powiązanie karty z co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności uważam za pomyłkę, nie masz takiego stopnia tracisz prawo do ubiegania się o kartę !!! a są przykłady , że karta by ułatwiła - umożliwiła pracę , naukę, rehabilitację, komunikowanie się, leczenie osobom niepełnosprawnych którym nie przyznano umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (jest np. na pograniczu niepełnosprawności, lub niepełnosprawność zmienia się w zależności od natężenia choroby)
  odpowiedz na komentarz
 • CZY KONIECZNIE TRZEBA WYDAWAĆ TAKIE CIĘŻKIE PIENIĄDZE
  krystyna
  08.10.2014, 10:16
  Znów wydamy ogromne pieniądze z budżetu -czyli nasze na ponowne komisjie orzakające,a można je było przeznaczyć dla rodziców dzieci niepełnosprwnych .Przynajmniej cel był by szczytny
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  jola
  08.10.2014, 10:10
  Ja mam orzeczenie wydane w marcu 2013 roku na czas określony tj. do marca 2018 roku to dlaczego mam znowu stawać na komisję? Ja rozumię ,że trzeba zabrać karty bezterminowe i tym których już zabrakło,ale dlaczego tym ,którzy są jeszcze cieplutko po komisjach? Nie można ich po woli wygaszać?
  odpowiedz na komentarz
 • co znaczy ponowne orzekanie?
  Ola
  08.10.2014, 09:59
  czy dotyczy tylko kwestii kart parkingowych, czy też całego orzeczenia, czy jest taka możliwość że zostanie odebrane orzeczenie wydane na stałe?
  odpowiedz na komentarz
 • zapytanie
  niepełnosprawny
  07.10.2014, 15:48
  A jak będzie wyglądała sytuacja z osobami które mają orzeczenie z zus i zapis niepełnosprawność narządu ruchu. Czy te osoby również będą musiały stawać na komisję? Z tego co wiem orzeczenie z ZUS jest równoznaczne z orzeczeniem w pcpr-ach? Co z tymi osobami? Będę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas