Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w badaniu nt. rynku pracy

08.10.2014
Autor: Grupa Job
Źródło: inf. prasowa

Jakie bariery napotykają pracownicy z niepełnosprawnością? Dlaczego pracodawcy boją się ich zatrudniać? Już niedługo obie grupy będą mogły skonfrontować swoje opinie na temat rynku pracy. Wszystko to dzięki rozpoczynającemu się właśnie badaniu „Pracodawca na TAK”.

Efektem badania będzie raport stanowiący kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. To kolejna odsłona projektu TAKpełnosprawni, realizowanego przez Grupę Job (Upright Group).

- Widzimy wymierne efekty naszych wcześniejszych działań, dlatego postanowiliśmy jeszcze bardziej wyjść naprzeciw problemom pracodawców i osób z niepełnosprawnością – tak krótko tłumaczy motywację do zorganizowania ogólnopolskiego badania Katarzyna Rydzewska, dyrektor zarządzająca w Grupie Job. – Poprzez nasze działania chcemy nie tylko poznać i zaprezentować obawy pracodawców i potencjalnych pracowników. Przede wszystkim zależy nam na tym, by znaleźć kompleksowe rozwiązanie, które zachęci firmy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością – dodaje.

Czy pracodawcy są gotowi?

Badanie, które przeprowadza Grupa Job, jest zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich skierowana jest do firm i dotyczy czynników, które z punktu widzenia pracodawcy mogą wpływać na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Pytania pozwalają również poznać świadomość pracodawcy na temat współpracy z tą grupą pracowników.

Każdy przedsiębiorca, który weźmie udział w badaniu otrzyma raport z wynikami opracowanymi przez specjalistów w tej dziedzinie.

- Dzięki temu firmy będą mogły przekonać się, w jakim stopniu są przygotowane na zatrudnianie pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Rydzewska.

Poznać rzeczywiste bariery

Druga część badania jest skierowana do osób z niepełnosprawnością. Jej głównym celem jest zbadanie sposobu, w jaki postrzegają swoich pracodawców oraz jak funkcjonują w życiu zawodowym (np. jak wygląda ich współpraca z innymi pracownikami, na co zwracają szczególną uwagę podczas szukania pracy).

- Osoby z niepełnosprawnością są głównym beneficjentem naszego projektu TAKpełnosprawni. Dlatego też chcemy przeprowadzić badanie o jak największym zasięgu, które pozwoli nam poznać rzeczywiste bariery, z jakimi stykają się podczas poszukiwania pracy – mówi Katarzyna Rydzewska. – Poprzez swoje ankiety chcielibyśmy też rozwiązać jeden z największych problemów współczesnego rynku pracy – ukrywanie przed pracodawcą informacji o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności – dodaje.

Podwójne korzyści

Zakończenie badań zostanie zwieńczone wydaniem raportu, który będzie swoistym kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Będzie to dopiero początek korzyści z analizowania rynku pracy osób z niepełnosprawnością. Zyskają tutaj dwie strony: zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy.

Przedsiębiorstwa będą miały możliwość otrzymania bezpłatnych konsultacji z ekspertami projektu, zaś pracownicy – osoby z niepełnosprawnością - wpływ na złamanie stereotypu dotyczącego ich zatrudniania. Poznanie opinii beneficjentów całej akcji pozwoli na wyciągnięcie wniosków, zaproponowanie narzędzi i realną pomoc osobom z niepełnosprawnością.

Patronat nad badaniem objęły takie instytucje, jak Fundacja Integracja, Polskie Forum HR oraz magazyn Personel i Zarządzanie. Patronami medialnymi zostały portale odpowiedzialnybiznes.pl oraz niepelnosprawni.pl, a partnerem projektu Karta Różnorodności.

Weź udział w badaniu - to tylko kilka minut

Formularz ankietowy dla przedsiębiorców znajduje się pod tym adresem, a osoby z niepełnosprawnością znajdą ankietę w tym miejscu.

Badania będą trwały do końca listopada 2014 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • przeszkody
    Zosia
    16.10.2014, 14:02
    Pracodawcy wolę nie skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych niż ryzykować jakimkolwiek, nawet wyimaginowanym ewentualnym problemem związanym z zatrudnienia takiej osoby. Oto konkretny przykład. Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu niedosłuchu, pracodawca obawia się zatrudnić takiej osoby na stanowisku pracownika biurowego, bo nóż temu pracownikowi pogorszy się słuch, a wtedy stwierdzi on, że było to spowodowane np. hałasem w pracy, czy wypadkiem w drodze do pracy i wówczas będzie tenże pracownik występował z roszczeniami do pracodawcy. Z góry pracodawca zakłada, że osoba niepełnosprawna nie dosyć, że nie będzie tak wydajna jak pełnosprawna, to jeszcze oprócz przywileju korzystania z dodatkowej przerwy w pracy,ze skróconego czasu pracy i dodatkowego urlopu, będzie jeszcze krętaczem stwarzającym problemy. A tak w temacie 7 godzinnego dnia pracy,który przys ługuje osobom niepełnosprawnym, to pewnie wielu niepełnosprawnym osobom jest znany temat "dobrowolnego" załatwiania sobie od lekarza medycyny pracy zaświadczenia, że jest się zdolnym do pracy przez 8 godz. dziennie,a także w nadgodzinach i w nocy. Który pracownik, gdy pracodawca wręczy mu do ręki gotowy sporządzony już Wniosek o wyrażenie zgody lekarza na...... i powie do niego -" to musisz załatwić", odmówi mu i wyrazi sprzeciw , bo chce skorzystać ze swoich przywilejów?
    odpowiedz na komentarz
  • dot. barier
    długotrwale bezrobotna
    15.10.2014, 14:14
    Bariery ? Cały czas napotykam na bariery. Po raz kolejny otrzymałam stopień lekki a który pracodawca zatrudni osobę z takim stopniem ? Ponad 4 lata nie mam pracy a pracowałam kiedyś w księgowości, orzecznictwo nie uwzględniło faktu że z taką przerwą nie mam szans na powrót do zawodu chyba żeby pracować jako osoba do wprowadzania dokumentów ale do tego się nie nadaję bo nie wprowadzę dziennie 1000 dokumentów do systemu z uwagi na ograniczenia.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas