Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przegłosował: stare karty parkingowe ważne do połowy 2015 r.

10.10.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Stare karty parkingowe będą ważne do 30 czerwca 2015 r., a nie do 30 listopada 2014 r. - zdecydował Sejm tuż przed południem 10 października 2014 r. Za przyjęciem procedowanej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym głosowało 447 posłów, jeden był przeciw, a jeden się wstrzymał od głosu. Teraz projektem ustawy zajmie się Senat.

Obawa o kumulację wniosków w ostatnim okresie wyznaczonym na wymianę kart parkingowych, niewystarczające środki w zespołach ds. orzekania i wątpliwości interpretacyjne dotyczące nowych przepisów, które weszły w życie po 1 lipca br. – to główne argumenty przemawiające za koniecznością wydłużenia terminu ważności starych kart parkingowych do połowy przyszłego roku.

Pięć miesięcy nie wystarczyło

9 października przedstawił je na posiedzeniu Sejmu poseł Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która podjęła inicjatywę ustawodawczą w zakresie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

- Aby właściwie wdrożyć tę procedurę, a zwłaszcza ten element ustawy, który wprowadza nowe karty parkingowe, trzeba tego dodatkowego czasu – mówił poseł Piechota podczas pierwszego czytania ustawy w Sejmie.

Według posła Piechoty nowe karty to klucz do rzeczywistej zmiany nadużyć w tym obszarze.

- Myśleliśmy, że wystarczy pięć miesięcy, od 1 lipca do 30 listopada tego roku, ale ze względu na obawy, o których wspomniałem wcześniej – o to, że najwięcej osób przyjdzie w listopadzie, że te osoby będą wymagały dodatkowego orzeczenia o niepełnosprawności, że to z kolei wymaga dodatkowych pieniędzy na dodatkowe posiedzenia zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, że trzeba pewnej praktyki, żeby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości interpretacyjne – potrzebny jest ten dodatkowy czas – stwierdził przewodniczący sejmowej komisji.

Przyjrzeć się sytuacji osób z lekkim stopniem

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik (PiS) przyznał, że konieczne jest wydłużenie terminu ważności starych kart, gdyż już wiadomo, że komisje orzekające nie zdążą z obsługą wniosków przed 30 listopada br.

- Prace nad tą ustawą, którą przyjął parlament, trwały kilkanaście miesięcy. Uczestniczyło w nich wiele instytucji i ustawa została przyjęta przez Sejm. Na etapie jej ustanawiania posłowie Prawa i Sprawiedliwości akcentowali to, że termin, który został zaproponowany, jest nierealny. Dzisiaj można powiedzieć, że okazało się, że mieliśmy rację, i musimy ten termin przesuwać - zaznaczył.

Zwrócił także uwagę na to, że konieczne będzie przyjrzenie się sytuacji osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, które utraciły prawo do posiadania kart parkingowych oraz monitorowanie prac komisji orzekających. Poseł Henryk Kmiecik (koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka) zwrócił także uwagę na to, że położenie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością w pobliżu parkomatów byłoby dla nich dużym ułatwieniem.

Orzekanie po nowemu

Minister Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zwrócił uwagę, że ta inicjatywa poselska jest ważna także ze względu na osoby, które mają orzeczenia innych organów niż powiatowe zespoły.

- Dzisiaj rozmawiamy o tym, żeby przedłużyć ten okres do 30 czerwca 2015 r. - mówił. - To jest czas potrzebny na wydanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom, które do tej pory posiadały karty parkingowe na podstawie dziś już nieakceptowanych oświadczeń czy orzeczeń, np. ZUS-owskich.

Podkreślił także, że udało się uzyskać dodatkowe środki dla powiatowych zespołów ds. orzekania oraz wdrożyć szkolenia dla zespołów, o czym pisaliśmy w naszym artykule.

Obligatoryjne karty dla 80-latków?

Tuż przed głosowaniem nad ustawą o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym na piątkowym posiedzeniu Sejmu (10 października) poseł Maciej Banaszak (SLD) uznał, że głosowanie za ustawą jest jak najbardziej słuszne, zadał jednak pytania, czy karty są już w zespołach ds. orzekania oraz jak to się dzieje, że zespoły niekiedy „cudownie” uzdrawiają osoby z niepełnosprawnością i nie otrzymują one kart.

- Karty i inne dokumenty są już w zespołach. Każde postępowanie jest indywidualne i nie stwierdzamy tutaj nieprawidłowości. Myślę, że chodzi o jakąś indywidualną sprawę – odpowiedział minister Jarosław Duda.

Poseł Banaszak zapowiedział także, że klub SLD złoży w przyszłym tygodniu dodatkowy projekt ustawy, zgodnie z którym osoby, które mają 80 lat i więcej otrzymywałyby kartę parkingową obligatoryjnie.

Za przyjęciem procedowanej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym głosowało w piątek w Sejmie 447 posłów, jeden był przeciw, a jeden się wstrzymał od głosu. Oznacza to, że Sejm jest za wydłużeniem terminu ważności starych kart parkingowych do 30 czerwca 2015 r. Teraz projektem ustawy zajmie się Senat.


Przeczytaj więcej o nowych przepisach dotyczących kart parkingowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bezprawnie zabierają nam karty parkingowe!!!
  Maciej
  30.04.2015, 20:33
  Dlaczego zabierają nam karty parkingowe które praw ie otrzymaliśmy bezterminowo?Płaciłem za jej wyrobienie własnymi pieniędzmi.Państwowa komisja mi ją przyznała bezterminowo ze względu na moją niepełnosprawność!Dlaczego mam teraz ponownie iść na komisje i ponownie płacić za nią.Gdzie tu sprawiedliwość?Prawo w "polsce" działa w stecz...Na wyborach bedziemy pamiętali o tych co to wymyslili...
  odpowiedz na komentarz
 • "polska szlachta"
  red
  17.11.2014, 07:54
  i to wszystko dlatego że jakiś poseł nie miał miejsca-co znaczy władza-teraz trza może posła co weźmie się za ulgi dla posłów które to przy ich zarobkach są im zbyteczne a my Polacy musimy za nie słono!!!płacić
  odpowiedz na komentarz
 • A potem do 30 grudnia 2015
  ewa
  12.11.2014, 12:55
  A potem... 2016 itd. U nas nigdy z niczym nikt zdążyć nie może. To po prostu jest śmieszne i tylko organom odpowiedzialnym wystawia świadectwo
  odpowiedz na komentarz
 • nam...
  ktosik
  15.10.2014, 20:59
  Nam Polakom nigdy ale to przenigdy się nie dogodzi,zawsze będzie nam źle ponieważ myślimy tylko i wyłącznie o sobie, nigdy o innych. Niestety żeby ktoś zyskał to ktoś musi stracić. Będzie mniej nart "nielegalnych" czyli kart którymi posługują się osoby nieuprawnione do tego.
  odpowiedz na komentarz
 • cudownie ozdrowiona
  Irena Jacimirska v J
  14.10.2014, 20:35
  Szanowny Panie Ministrze Jarosławie Duda. Cudowne ozdrowienia nie są wcale incydentalne. Dziś właśnie ja (72 lata, 42 lata pracy) zostałam cudownie ozdrowiona przez P. dr na Komisji, gdzie pod pretekstem wniosku związanego z kartą parkingową zmieniono mi stopień z umiarkowanego na lekki, mimo orzeczeń z poradni, gdzie jestem pod stałą opieką: hipertensjologicznej, nefrologicznej,ortopedycznej i Instyt. Reumatologii. Znikły też symbole 07-S i 11-I, pozostał jedynie 05-R niesprawność ruchowa. Podob to zgodnie z Pana dyrektywą! Gratulacje, ale może zabierając mi uprawnienia pp 6 i 9 WSKAZAŃ zabierze też Pan mój ból, bezradność w borykaniu się z codziennością w samotności i strach przed przyszłością!
  odpowiedz na komentarz
 • Jarek Ty nas zbaw
  borzoi
  11.10.2014, 22:02
  Za przyjęciem procedowanej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym głosowało 447 posłów, jeden był przeciw - poseł niepełnosprawny z dodatkiem 6 000 zł za niepełnosprawność. Posel SLD ma racje komisje cudownie uzdrawiają.
  odpowiedz na komentarz
 • hmm
  ktosik
  11.10.2014, 11:01
  Stajesz na komisji bo nie chodzi o symbol tylko chyba masz umiarkowany stopień
  odpowiedz na komentarz
 • Braki wszędzie....
  Adi
  11.10.2014, 10:23
  Przede wszystkim ruszoło naciągactwo państwa. Nawet jeśli ktoś ma stare dobre orzeczenie z wymaganymi wskaźnikami, to i tak PZONy podejmują własną interpretację i kierują na ponowne orzeczenie. Czyli celowe powiększanie kosztów, bo orzecznikom trzeba ponownie zapłacić i nie tylko. Administracja też na tym zarabia.
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  w
  11.10.2014, 01:52
  wyłudzanie pieniędzy od niepełnosprawnych banda...
  odpowiedz na komentarz
 • O jej
  Adam
  10.10.2014, 20:14
  Dobrze się składa że w połowie przyszłego roku tuż przed wyborami ..postaramy się zweryfikować Partie polityczne za wspaniale pomyślunki..
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD WRAZ POSŁAMI KOALICJI ŁAMIA KONSTYUCJE R.P. ZABIERAJA UPRAWNIENIA NABYTE?
  inwalida 1 grupy
  10.10.2014, 19:37
  SAM WICEMINISTER POL POBRAŁ POKAZNA SUME OD INWALIDÓW OKOŁO 100zł zdjecia nowe do legitymacji unijnej napoczatku wydawano czas okreslony i bezterminowe wydzale komunikacji mozna było kupic lewe uprawnienie bardzo mało kopert przed urzedami dworcami , aptekami i przychodniami posłowie ograniczyli wolnos tylko dyskminuja inwalidów uni w/w legitymacja jest ważna tylko nie POLSCE GDZIE DYSKMINUJE INWALIDÓW PRZEZ POSŁOW PO- PSL STRAZNICY MIEJSCY NIEZNAAJA PRAWA NACO POLSCE UNIA INWALIDA POCZEBNA ZE NICH WOŁA HARACZ TAK CHAMOWATO POLSCE TRAKUJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH CODZ PREZYDET TOLERUJE DYSKMINACJA MAMY GŁOSOWAC NA PO-PSL JAK SZUKAJA DODATKOWYCH OPŁAT NA ZARCIE DO SIKORSKIEGO TUSKA KOPACZ?
  odpowiedz na komentarz
 • A WŁAŚNIE ŻE KOMISJE CUDOWNIE UZDRAWIAJĄ.
  NIEPEŁNOSPRAWY UZDROWIONY
  10.10.2014, 18:56
  POSIADAŁEM STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI UMIARKOWANY ,WSKAZANIE DO KARTY PARKINGOWEJ,ORZECZENIE WYDANE NA STAŁE.INWALIDZTWO TRWAŁE Z POWODU AMPUTACJI. OBECNIE MUSIAŁEM PONOWNIE STAWAĆ NA KOMISJĘ ZE WZGLĘDU NA KARTĘ PARKINGOWĄ,GDZIE NOWE ORZECZENIE ZAWIERA STOPIEŃ UMIARKOWANY,WSKAZANIA DO KARTY PARKINGOWEJ,NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NA OKRES DWÓCH LAT. ZOSTAŁEM CUDOWNIE UZDROWIONY BO PEWNIE PO DWÓCH LATACH AMPUTOWANE KOŃCZYNY ODROSNĄ. ODWOŁANIE DO WOJEWÓDZKIEGO ZAKOŃCZYŁO SIĘ PODTRZYMANIEM ORZECZENIA POWIATOWEGO.SKŁADAM WNIOSEK DO SĄDU- TAKIE SĄ OBECNIE UŁATWIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowej
  Jurek
  10.10.2014, 13:00
  Wszystko byłoby dobrze i chwała że ktoś się tym zajął,ale nie wszystko przewidziano do końca. Ja muszę stawić się do lekarzy na komisję,ponieważ na orzeczeniu nie było symbolu 04 a tylko literka R.Myślę,że przy ul. Andersa w W-wie będzie parking i prawdziwy dojazd. WSTYD - Stolica................
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas