Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: Muzeum dla wszystkich - bezpłatne zajęcia dla dzieci

15.10.2014
Źródło: inf. prasowa

Dotknąć to, co w muzeach niedotykalne. Poznać to, czego nie można zobaczyć. Cofnąć się w czasie. Połączyć zwiedzanie z teatrem i filmem. Pokazać osobom niewidomym i niedowidzącym muzealną ekspozycję i opowiedzieć historię tym, którzy nie słyszą. Na te wyzwania odpowiada nowy program edukacyjny Muzeum Wojska w Białymstoku „Ścieżki 3Dostępu”. Zapraszamy osoby w wieku 6-18 lat na nowe, bezpłatne zajęcia!

Głównym celem programu jest wypracowanie interdyscyplinarnej formuły tworzenia nowoczesnych programów edukacji kulturalnej w Muzeum, wykorzystujących wiedzę, metody i narzędzia z wielu dziedzin. Tak powstały trzy nowe sposoby na zwiedzanie muzealnych ekspozycji, trzy drogi umożliwiające odbiorcom poznawanie przeszłości i kreowanie własnych interpretacji.

Wykorzystano tym celu teatr cieni i przedmiotu, animację poklatkową oraz nowoczesne technologie (w tym skanowanie i druk 3D, rzeczywistość wirtualną). Muzeum dokłada starań, by każda grupa odbiorców mogła skorzystać z tej oferty, w tym również osoby z niepełnosprawnościami. Jak przyznają pracownicy instytucji, zależy im na zapewnieniu równego dostępu do wiedzy, wystaw i świetnej zabawy każdej osobie, która zechce wziąć udział w zajęciach.

Założenia te realizowane są poprzez trzy ścieżki edukacyjne. Dwie z nich już są dostępne dla dzieci i młodzieży, trzecia pojawi się niebawem. Żeby wziąć udział w zajęciach, wystarczy zadzwonić pod numer 85 / 741 64 49 lub napisać na: edukacja@mwb.com.pl.


Przeczytajcie zaproszenia na warsztaty przygotowane przez Muzeum

RZECZY SŁOWO - ŚCIEŻKA DOTYKOWO-FILMOWA

czyli…

Co mają parasolki wspólnego z muzeum?

Otóż są one częścią niedużego studia filmowego, do którego zapraszamy was w ramach zajęć „Rzeczy słowo”. Poznając muzealną wystawę, dowiadując się co nieco o historii, będziecie mogli wykonać samodzielnie i własnoręcznie prawdziwy film techniką poklatkową. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się niezwykły sposób ożywiania obrazu: robimy dziesiątki zdjęć, by wprawić w ruch na ekranie wybrany przedmiot. Same przedmioty również są wyjątkowe. To nasze eksponaty! A dokładnie: ich kopie 3D. Wybrane przedmioty historyczne zeskanowaliśmy bowiem, a potem wydrukowaliśmy na specjalnej drukarce 3D. Warsztaty „Rzeczy słowo” to zatem wyjątkowa okazja, by nie tylko wziąć kawałek historii do ręki, ale też zbudować z niego swoją własną filmową opowieść.

Plakat zapraszajacy na warsztaty Rzeczy słowo - ścieżka dotykowo-filmowa

RZECZY RUCH - ŚCIEŻKA DOTYKOWO-TEATRALNA

czyli…

Dlaczego w Muzeum gasimy światło?

To proste – żeby obejrzeć przedstawienie! Uczestnicy tych zajęć przygotowują bowiem mini etiudy teatralne, posługując się teatrem cieni, teatrem ożywionej formy i przede wszystkim własną wyobraźnią. Zaczynamy od zwiedzania wystawy, od konkretnej historii, opowieści z przeszłości. A następnie opowiadamy je na swój sposób, tworząc osobiste narracje i interpretacje. W warsztatach wykorzystywane są też eksponaty muzealne, tyle tylko, że zeskanowane i wydrukowane na nowo, jako wierne trójwymiarowe kopie przedmiotów zamkniętych na co dzień w muzealnych gablotach. Co ważne, nasza muzealne warsztaty teatralne są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną.

Plakat zapraszajacy na warsztsty Rzeczy ruch - ścieżka dotykowo-teatralna

Zaproszenie na warsztaty w języku migowym:

 


Więcej szczegółów na stronie projektu „Ścieżki 3Dostępu”

ZAPISY: edukacja@mwb.com.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas