Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Debata u Prezydenta. Wybory: informacja to podstawa

15.10.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

- Na pewno ogromny wpływ na poziom zaangażowania obywatelskiego, wyrażającego się w uczestnictwie w akcie wyborczym, ma technika wyborcza i realna możliwość uczestniczenia w tym akcie – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas debaty „Aktywność obywatelska – wybory i nie tylko”, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim 15 października 2014 r. Odniósł się w ten m.in. sposób do danych dotyczących korzystania przez osoby z niepełnosprawnością z udogodnień wyborczych.

Dane na ten temat przedstawiła podczas debaty Joanna Załuska, dyrektorka programu Fundacji im. Stefana Batorego „Masz głos, masz wybór”.

- Podczas wyborów parlamentarnych w 2011 r. na 4 miliony osób z niepełnosprawnością zaledwie 12 427 wyborców zagłosowało przez pełnomocnika, a z nakładek brajlowskich, od tegorocznych wyborów samorządowych obowiązkowo dostępnych we wszystkich lokalach wyborczych, skorzystało zaledwie 214 osób – mówiła. – Świadczy to o tym, że mamy ułatwienia, ale informacja o możliwości skorzystania z nich nie dotarła do zainteresowanych – dodała Joanna Załuska.

Jej zdaniem brak informacji jest jedną z przyczyn niezawinionej absencji, która przekłada się na niską frekwencję w wyborach, a walka z tym zjawiskiem jest obowiązkiem instytucji państwowych, władz lokalnych, a także organizacji pozarządowych.

- Jest tutaj z nami Piotr Pawłowski, prezes Integracji, która szykuje kampanię informacyjną na ten temat – dodała.

Rzeczywiście, 15 października 2014 r. Integracja rozpoczęła kampanię informacyjną „Idziemy na wybory”, w ramach której informować będzie o ułatwieniach przewidzianych dla osób z niepełnosprawnością i obowiązkach, jakie mają wobec nich instytucje odpowiedzialne za organizację wyborów. Tematem kampanii będzie również konieczność dostosowania serwisów internetowych partii politycznych i komitetów wyborczych do potrzeb użytkowników z niepełnosprawnością. Warto już dziś zajrzeć na poświęconą kampanii stronę www.niepelnosprawni.pl/wybory

Szerszy problem

Oczywiście problem braku właściwej informacji, co podkreślali również inni uczestnicy debaty, dotyczy nie tylko osób z niepełnosprawnością, ale ogółu społeczeństwa. Szerzej na ten temat mówiła Róża Rzeplińska z serwisu www.MamPrawoWiedzieć.pl.

- W 2011 roku po raz pierwszy osoby niegłosujące podały, jako przyczynę nieuczestniczenia w wyborach, to, że nie wiedziały, na kogo głosować – mówiła.

Jej zdaniem nie wynika to z nadmiaru kandydatów, ale przede wszystkim z braku informacji na temat ich kompetencji dotyczących stanowisk, o które się ubiegają. Podała przykład ulotek wyborczych kandydatów z poprzednich wyborów. Z ulotek trudno było wyczytać coś poza wytartymi hasłami, które często nie mają pokrycia w rzeczywistości, np. składanych przez kandydata na radnego obietnic zlikwidowania bezrobocia. Róża Rzeplińska zauważyła także, że wyborcy mają utrudniony dostęp do wiedzy na temat tego, kto dokładnie kandyduje z ich rejonu.

- Dowiedzenie się, na kogo mogę głosować w Warszawie na ulicy Opoczyńskiej i kto jest moim kandydatem, jest praktycznie niemożliwe – ubolewała.

Jej zdaniem powinien istnieć elektroniczny zintegrowany system wyszukiwania kandydatów, z podziałem na poszczególne szczeble samorządu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas