Zakończyły się II Międzynarodowe Zawody „PolskaBoccia 2014”

17.10.2014
Autor: Ireneusz Klimek, Romuald Schmidt

W II Międzynarodowych Zawodach Bocci „PolskaBOCCIA’2014”, które zostały rozegrane 10-11 października 2014 r. w Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, reprezentanci Polski nie zajęli czołowych pozycji, ale z zawodów na zawody widać postępy naszych zawodników.

Poza polską reprezentacją narodową, w Poznaniu wystartowali też zawodnicy z Anglii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Norwegii, Rosji i ze Słowenii. Zawody zostały objęte patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Na piątkową uroczystość otwarcia, uświetnioną występem Integracyjnego Klubu Tańców Polskich pod kierownictwem Jadwigi Banaś, przybyło wiele osobistości, m.in: nagrodzony brawami nestor Polskiej Boccii - Witold Maciejewski - przed 20 laty pierwszy trener tej dyscypliny w Polsce. Nie zabrakło dziennikarzy, m.in. Telewizji Poznań (Wiadomości Sportowe i Teleskop), Radia Merkury, Gazety Wyborczej, Filantropa. Organizacja „PolskiejBOCCI2014” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił samorząd województwa wielkopolskiego i miasto Poznań.

Występy tancerzy m.in poruszajacych się na wózkach
Występ Integracyjnego Klubu Tańców Polskich pod kierownictwem Jadwigi Banaś zainaugurował zawody, fot. organizatorzy

Klasy startowe

Boccia jest dyscypliną paraolimpijską. Aby umożliwić rywalizację zawodnikom o podobnych możliwościach ruchowych, wydzielone zostały cztery klasy startowe:

• BC1 - zawodnicy mogący korzystać z pomocy asystenta, ale tylko do czynności takich, jak stabilizacja wózka lub podanie bili. Asystent musi znajdować się poza polem rzutowym zawodnika.
  • BC2 - zawodnicy mogący samodzielnie wyrzucić bilę na boisko, gracze nie mogą korzystać z pomocy asystenta, ani ze sprzętu wspomagającego.
  • BC3 - zawodnicy korzystający z urządzeń wspomagających (np. tzw. rynny), gracze potrzebujący pomocy asystenta aby wykonać akcję rzutową. Asystent musi być odwrócony tyłem do boiska.
  • BC4 - zawodnicy z ciężką czterokończynową niepełnosprawnością ruchową pochodzenia pozamózgowego, połączoną ze słabą kontrolą tułowia - zawodnicy tej klasy nie mogą korzystać z pomocy asystenta.

Zawodnik Boccia korzystajacy z pomocy tzw. rynny
Zawodnik startujący w klasie BC3, fot. organizatorzy

Wyniki Polaków

Zawody rozgrywane były indywidualnie oraz w parach. W grach indywidualnych najlepszy wynik osiągnęła Marta Wesołek (Poznań) w kategorii BC2, która zajęła 3. miejsce oraz Konrad Lipowski (Warszawa) w kategoria BC2, który zajął 4. miejsce. W kategorii BC3 Bartek Nowosadowski (Zamość) i Tomek Niparko (Zielona Góra) uplasowali się na 5-7 pozycji.

Robert Skwaryło (Zamość) startował w BC1 jako nowicjusz, przegrywał jednak nieznacznie. Jeśli systematyczne trenowanie będzie sprawiało mu przyjemność, to możemy mieć w przyszłości dużą radość z jego gry.

Trzeba mieć świadomość, że na rezultaty Polaków miała wpływ absencja dwóch czołowych polskich zawodników BC2 (Urbański, Barszczyk), którzy niedawno reprezentowali Polskę w Pekinie na Mistrzostwach Świata. Wobec dość ubogiego kalendarza startów w Europie, trenerzy dali szansę na konfrontację międzynarodową w Poznaniu innym zawodnikom.

Reprezentant Polski w Boccia
Reprezentanci Polski nie zajęli czołowych pozycji, ale z zawodów na zawody widać postępy naszych zawodników, fot. organizatorzy

Polska boccia rozwija się niezwykle dynamicznie. Nasi zawodnicy nie odegrali czołowych ról w poznańskim sportowym teatrze, ale w konfrontacji z zawodnikami, którzy boccię uprawiają kilkanaście lat, widoczny jest postęp zarówno w taktyce, jak i w poszczególnych elementach gry. To cieszy, ponieważ jest jeszcze realna szansa, aby Polak uzyskał kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio w 2016 roku.