Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ewk a ukończone 60 lat

06.12.2022
Autor: Lidia

Mam pytanie,skończyłam 60 lat. Ponad 20 lat byłam na EWK, czy jest możliwość większej emerytury niż 1200 zł?  Mam udokumentowane 21 lat pracy.

Szanowna Pani,

jeśli pobiera Pani EWK, może Pani ubiegać się o świadczenie wyrównawcze.

ustawa z dnia 29 października 2021 r. o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury  z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki w art. 2.1. stanowi iż to świadczenie będzie przysługiwało pobierającym EWK, pod warunkiem, że nadal sprawują opiekę nad dzieckiem, z tytułu opieki nad którym nabyli prawo do wcześniejszej emerytury. Celem ustawy o świadczeniu wyrównawczym jest dodatkowe wsparcie finansowe osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki (tzw. EWK) przyznanej im na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz. U. poz. 149), którego przepisy obowiązywały do dnia 31 grudnia 1998 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1989 r. umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) – bez względu na wiek – jednemu z rodziców mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem. Przepis ten utracił moc w 1999 r., jednak osoby, które do tego czasu spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.

Jeśli więc Pani pobiera EWK to może Pani złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze, jeśli zaś nie pobiera EWK, nie będzie mogła Pani skorzystać ze świadczenia wyrównawczego. Wówczas, w opisanej sytuacji może powinna Pani rozważyć ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne. To może nie być łatwe. Jeśli organ pomocy społecznej odmówi Pani świadczenia pielęgnacyjnego bo ma Pani ustalone prawo do emerytury - warto się odwołać od takiej decyzji z powołaniem na  poniższe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 czerwca 2019 r., sygn. akt: I OSK 757/19 uznał, że wykładnia art. 17 ust.5 pkt 1 lit. a)  ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r., poz.2220), która pozbawia w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mające ustalone prawo do emerytury (renty) w wysokości niższej niż to świadczenie narusza zasadę równości. NSA w tym wyroku uznał, że opiekun mający ustalone prawo do emerytury może obiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego i powinno ono zostać przyznane w kwocie będącej różnicą pomiędzy wysokością świadczenia pielęgnacyjnego, a otrzymywaną emeryturą. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt: I OSK 254/20 wskazał, że warunkiem do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest dokonanie przez osobę uprawnioną wyboru jednego ze świadczeń – świadczenie pielęgnacyjne czy świadczenie emerytalno – rentowe. Niemniej, obie linie orzecznicze opierają się na tym samym założeniu, że opiekun będący emerytem z niższą emeryturą niż świadczenie pielęgnacyjne jak i opiekun nie będący emerytem, powinni być traktowani tak samo pod względem wysokości uzyskiwanych świadczeń.  Pod poniższym linkiem znajdzie Pani listę punktów nieodpłatnej pomocy prawnej gdzie może Pani uzyskać pomoc: https://np.ms.gov.pl/

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 29 października 2021 r. o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki Dz.U. Poz. 2314

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas