Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszyła „wyborcza” kampania Integracji

21.10.2014
Autor: Redakcja

W listopadowym głosowaniu wybierzemy przedstawicieli do samorządu terytorialnego. To najbardziej elementarny, najbliższy obywatelom poziom demokracji. Osoby z niepełnosprawnością to grupa wyborców, którzy często napotykają bariery utrudniające realizację ich obywatelskiego obowiązku. Jakie przeszkody mogą napotkać na swojej drodze, a jakie ułatwienia przygotowano dla nich w tym roku? O tym wszystkim informuje przygotowana przez Integrację kampania „Wybory samorządowe bez barier”.

Tegoroczna kampania informacyjna stanowi kontynuację akcji „Idziemy na wybory”, przeprowadzonej przy okazji wyborów parlamentarnych w 2011 r. Celem projektu jest zachęcenie do skorzystania z udogodnień i podkreślenie istotności udziału każdego obywatela w głosowaniu. Kampania będzie mieć swoich ambasadorów: działaczy społecznych i zarazem osoby z niepełnosprawnością, m.in. Janusza Świtaja czy Monikę Cieniewską.

Baner z napisem: Nieobecni nie mają głosu. Głosuj korespondencyjnie w wyborach samorządowych

W ramach kampanii „Wybory samorządowe bez barier” Integracja informować będzie o ułatwieniach przewidzianych dla osób z niepełnosprawnością, mających trudności w komunikacji, oraz obowiązku dostosowania do potrzeb tej grupy obywateli części lokali wyborczych w każdej gminie. Powiemy ponadto o uwarunkowaniach i procedurach związanych z możliwością udzielenia pełnomocnictwa do głosowania w imieniu osoby z niepełnosprawnością, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie korespondencyjne - zgłoś się do 27 października

Przypominamy, że aby wziąć udział w wyborach w formie korespondencyjnej uprawniony wyborca musi zgłosić swój zamiar do swojego urzędu gminy najpóźniej w poniedziałek 27 października 2014 r. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Oświadczenie tego rodzaju nie posiada żadnego wzoru, ale musi zawierać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie stałego miejsca zamieszkania, na który przesłany zostanie pakiet wyborczy. Dołączyć należy też kopię aktualnego orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności. Możliwe jest też otrzymanie nakładek brajlowskich, ale wymaga to specjalnego zaznaczenia w zgłoszeniu.

Tematem kampanii będzie również konieczność dostosowania serwisów internetowych partii politycznych i komitetów wyborczych do potrzeb użytkowników z niepełnosprawnością.

Informujemy do połowy listopada

Kampania społeczna Integracji związana z wyborami samorządowymi trwać będzie do 14 listopada. Oznacza to, że oficjalnie zamkniemy naszą akcję jeszcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej.

Zapoznaj się z poradnikiem wyborczym przygotowanym przez nasz portal pod adresem www.niepelnosprawni.pl/wybory

Projekt finansowany jest ze środków PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas