Polscy piłkarze jadą na mistrzostwa świata!

Autor: Tomasz Przybyszewski, fot.: Grzegorz Press
Źródło: inf. własna, inf. prasowa

Meczem z Ghaną, wicemistrzem Afryki, rozpocznie reprezentacja Polski w najbliższą niedzielę grę na Mistrzostwach Świata w Amp Futbolu. Turniej z udziałem 12 najlepszych drużyn świata odbędzie się w dniach 6-14 października w rosyjskim Kaliningradzie.

Udział w imprezie tej rangi to duża nobilitacja dla reprezentacji Polski. Zaczęła ona przecież powstawać zaledwie w połowie zeszłego roku, a równo rok temu jej zawodnicy spotkali się na pierwszym treningu. Te obecnie odbywają się co miesiąc, przyjeżdżają na nie z całej Polski osoby z amputowaną lub niewykształconą kończyną dolną. Gra się tylko jedną nogą, bez protez, zawodnicy biegają przy pomocy kul. Nie można nimi dotykać piłki, tak samo jak kikutem (by wyrównać szanse, amputacje mogą być przecież na różnej wysokości). Na bramce stoją osoby z dwiema nogami, lecz bez ręki.

Amp Futbol Cup
Amp Futbol Cup, fot.: Grzegorz Press

Reprezentacja Polski ma już w swojej krótkiej historii udział w dwóch międzynarodowych turniejach. Na przełomie marca i kwietnia 2012 r. pod Manchesterem zajęła drugie miejsce, pokonując Niemcy 4:0 oraz dwukrotnie Irlandię (2:1 i 2:0). Polacy przegrali jedynie 0:3 z mocnymi gospodarzami, Anglikami. Na początku września w Warszawie Polska przegrała z Anglią już tylko 2:3. Odniosła też wysokie zwycięstwo nad Irlandią (5:0) i poniosła porażkę z Ukrainą 1:3.

- Mimo że nasza drużyna istnieje dopiero od roku, to z drużynami, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, udaje nam się regularnie wygrywać – mówi Mateusz Widłak, twórca reprezentacji Polski. – Rozegrany ostatnio w Warszawie turniej pokazał, że w szybkim tempie zmniejszamy też dystans dzielący nas od światowej czołówki.

Mecz Polska-Anglia
Mecz Polska-Anglia, fot.: Grzegorz Press

Wyniki drużyny i organizacja warszawskiego turnieju pokazały, że Polacy nie chcą odgrywać w amp futbolu roli drugoplanowej. Dlatego, gdy z przyczyn ekonomicznych z mistrzostw świata w Kaliningradzie wycofała się reprezentacja Francji, piłkarzy naszej drużyny nie trzeba było dwa razy pytać, czy zajmą jej miejsce.

Polscy debiutanci łatwo mieć nie będą. Trafili do grupy A – z Argentyną (wicemistrz świata), Ghaną (wicemistrz Afryki), Rosją (gospodarz, mistrz Europy 2008, wicemistrz świata 2007), Salwadorem (pierwszy mistrz świata z 1987 r.) oraz Iranem. W Rosji, Salwadorze, Argentynie i Iranie ta dyscyplina jest na tyle rozwinięta, że istnieją nawet ligi amp futbolu, liczące od 6 do 12 zespołów. Czterej zawodnicy z Ghany to pierwsi profesjonaliści w tej odmianie piłki nożnej. Podpisali kontrakty z klubami ligi tureckiej. W grupie B zagrają z kolei: Uzbekistan (obrońca tytułu), Liberia (mistrz Afryki), Turcja (wicemistrz Europy 2008), Anglia, Japonia i Ukraina. Do półfinałów wejdą po dwie najlepsze drużyny z obu grup. Czy będą wśród nich nasi piłkarze?

- Jedziemy na mistrzostwa z pozycji absolutnego beniaminka – przyznaje Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski. – Przed każdym rywalem czujemy należny respekt, ale nie boimy się nikogo. Może być tak, że mistrzostwa będą dla nas tylko wielką nauką, ale... przecież każda taka impreza ma swojego „czarnego konia”. Zatem wszystko, co ugramy w Kaliningradzie, będzie naszym sukcesem.

Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski, fot.: Grzegorz Press

Na pewno nie można będzie naszym piłkarzom wytknąć braku zaangażowania. Wie to każdy, kto widział choćby trening reprezentacji Polski w amp futbolu, o meczu nie wspominając.

- Pojedziemy gryźć trawę i nikomu łatwo punktów nie oddamy – zapowiada Mateusz Kabała, bramkostrzelny obrońca naszej kadry. – Będziemy walczyć o dobry wynik, żeby wrócić do Polski z podniesionymi głowami. Kule będą się łamać!

Kadra reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu – bramkarze: Łukasz Woźny, Łukasz Wyszyński; zawodnicy z pola: Mateusz Kabała, Przemysław Świercz, Kamil Rosiek, Bartosz Łastowski, Arkadiusz Werner, Marcin Guszkiewicz, Maciej Kosiorek, Mateusz Sadłowski, Bartosz Skrzypek, Sebastian Ziółkowski, Maciej Pożycki; sztab szkoleniowy: Marek Dragosz, Grzegorz Skrzeczek, Krzysztof Wajda, Mateusz Widłak.

Terminarz grupowych meczów reprezentacji Polski i fazy finałowej:
7 października, godz. 12.00 (godz. 11.00 czasu polskiego): POLSKA – Ghana
8 października godz. 11.00: POLSKA – Argentyna
9 października godz. 11.00: POLSKA – Salwador
10 października godz. 10.00: Rosja – POLSKA
11 października godz. 12.00: POLSKA – Iran
13 października: półfinały i mecze o miejsca 5-12
14 października: mecz o 3. miejsce i finał

Więcej o amp futbolu: www.ampfutbol.pl.