Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Głosowanie korespondencyjne – walcz z niewiedzą urzędników

24.10.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Do 27 października br. osoby z niepełnosprawnością mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach samorządowych. Okazuje się jednak, że urzędy różnie interpretują te przepisy.

„Tak naprawdę zgłoszenie musi być doniesione lub wysłane pocztą do urzędu. Kiedy chciałam wysłać mailem dane i skan orzeczenia KIZ, urzędniczka nie wyraziła na to zgody”.

„Niestety, Urząd Dzielnicy Warszawa Praga-Południe nakazał dostarczyć wniosek + orzeczenie bezpośrednio do urzędu. Nie akceptowano przesyłu drogą faxu! Brak zainteresowania udziałem moim w wyborach!”.

Takie komentarze pojawiły się pod naszym artykułem dotyczącym głosowania korespondencyjnego. Okazuje się więc, że nie wszyscy urzędnicy przyswoili sobie wiedzę na temat uprawnień wyborczych osób z niepełnosprawnością.

Ustnie, pisemnie, elektronicznie

Przypominamy, że choć nie ma jednolitego formularza zgłoszenia, to zgosnie z Kodeksem wyborczym powinno ono zawierać: imię i nazwisko wyborcy, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie wyborcy o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie wyborów, których zgłoszenie dotyczy, wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Do zgłoszenia należy także dołączyć kopię aktualnego orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności. Jeżeli wyborca chciałby otrzymać karty do głosowania z nakładkami w alfabecie Braille’a, powinien to wyraźnie zaznaczyć w zgłoszeniu.

- Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która chce głosować korespondencyjnie, może złożyć odpowiednie zgłoszenie, zawierające odpowiednie dane i skan orzeczenia o niepełnosprawności – tłumaczy Beata Tokaj, dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów w Państwowej Komisji Wyborczej. – Może to zrobić ustnie, pisemnie (pocztą, telefaksem), przy pomocy upoważnionej osoby lub elektronicznie.

Beata Tokaj zauważa też, że wiele zależy od praktyki przyjętej w danym urzędzie. Jednak w razie nierespektowania naszych praw, należy złożyć skargę w danym urzędzie gminy lub bezpośrednio do komisarza wyborczego, odpowiedniego dla danego regionu. Ich lista dostępna jest na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak to wygląda w praktyce

By zbadać, jak sytuacja wygląda w praktyce, zadzwoniliśmy do kilku urzędów mówiąc, że chcemy zagłosować korespondencyjnie.

W Urzędzie Gminy w Teresinie (woj. mazowieckie) otrzymaliśmy informację, że można zgłaszać wolę głosowania drogą mailową, tylko trzeba załączyć wszystkie wymagane dane oraz zeskanowane orzeczenie o niepełnosprawności. Co do zgłoszania ustnego, to owszem, przepisy uwzględniają taką możliwość, ale pojawia się nieprzekraczalny problem, czyli... konieczność dostarczenia orzeczenia o niepełnosprawności. Przepisy niestety nie precyzują, jak to ma rzeczywiście wyglądać.

Dokładnie taką samą informację otrzymaliśmy od pracowniczki Urzędu Miejskiego w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie). Oba urzędy zamieszczają na swoich stronach wzory wniosków o zgodę na głosowanie korespondencyjne.

Do komentarza naszego Czytelnika z Warszawy odniósł się też Jerzy Gierszewski, rzecznik dzielnicy Praga-Południe: "Uprzejmie informuje, że zgłoszenia osób niepełnosprawnych pragnących głosować korespondencyjnie mogą być składane w formie faksu, maila oraz bezpośrednio w delegaturze BaiSO, pok. 32. Konieczne jest wypełnienie druku oraz przesłanie (kopii) orzeczenia o niepełnosprawności" – napisał w odpowiedzi na nasze pytanie.

Termin jest oczywisty

Zadzwoniliśmy też do Urzędy Gminy Rzeczyca (woj. łódzkie). Jego pracowniczka nie była pewna co do terminu zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego. Jako prawdopodobną datę podała 24 października (piątek), ale obiecała, że to jeszcze sprawdzi.

Ułatwimy jej zadanie. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej czytamy, że: „Zamiar głosowania należy zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) gminy najpóźniej do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 27 października 2014 r. (poniedziałek)”. Oznacza to, że w poniedziałek można jeszcze zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego.

Zarówno wyborcom, jak i pracownikom urzędów, polecamy nasz poradnik wyborczy, dostępny pod adresem www.niepelnosprawni.pl/wybory

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wybory
    EwKa
    22.11.2014, 13:32
    Protest urzędników wynikał stąd, że na wniosku przesłanym mailowo nie widnieje własnoręczny podpis osoby składającej wniosek. Chciałam dokument wydrukować, podpisać i zeskanować, ale to też nie było zadowalające dla urzędniczki. Widocznie własnoręczny podpis nie może być "odbity", skopiowany, choć orzeczenie KIZ, najważniejszy dokument, jest odbitką ksero...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas