Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

L4

20.12.2022
Autor: Marcin

Mam rentę z tytułu niezdolności do pracy i pracuję. Niestety mój stan zdrowia się pogorszył a mój pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy. Formalnie jestem zatrudniony do końca roku. Teraz przebywam na zwolnieniu lekarskim, przede mną badania i być może operacja. Nie wiem czy będę mógł szukać kolejne pracy. Czy w tej sytuacji będę mógł być dalej na zwolnieniu po wygaśnięciu umowy o pracę? Jeśli tak to jak długo?

Szanowny Panie,

o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zgodnie z art.  8. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

1. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

2. Za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2, oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.

Natomiast zgodnie z art.  13.1 w/w ustawy  - Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Więcej informacji uzyska Pan od pracowników w miejscowym oddziale ZUS, można także skorzystać infolinii ZUS - 22 560 16 00.

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas