Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne

28.10.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: Aktualizacja 16.11.2020

Przysługuje wyłącznie rodzicom lub opiekunom dzieci z niepełnosprawnością, powstałą do 18. roku życia lub do 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko było w trakcie nauki.

Kto może otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne?

Warunkiem otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad:

 • osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
 • albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

 1. matce bądź ojcu dziecka,
 2. faktycznemu opiekunowi dziecka,
 3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,
 4. innym osobom, na których – zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego – ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Przy tym osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
  1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  3. nie ma faktycznego opiekuna dziecka ani osoby będącej rodziną zastępczą spokrewnioną lub legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego będzie się zmieniać w kolejnych latach:

 • od 1 maja 2014 r. – było to 1000 zł netto. Na kwotę tę składało się: 800 zł świadczenia i 200 zł dodatku z rządowego programu. Kwota brutto, czyli wraz z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz zdrowotnym, wynosiła łącznie 1321 zł;
 • od 1 stycznia 2015 r. – było to 1200 zł netto; kwota brutto ze składkami – 1576 zł;
 • od 1 stycznia 2016 r. – było to 1300 zł netto; kwota brutto ze składkami – 1703 zł;
 • od 1 stycznia 2017 r. – było to 1406 zł netto;
 • od 1 stycznia 2018 r. – było to 1477 zł netto;
 • od 1 stycznia 2019 r. – było to 1583 zł netto;
 • od 1 stycznia 2020 r. – było to 1830 zł netto;
 • od 1 stycznia 2021 r.   1971 zł netto.

Świadczenie pielęgnacyjne będzie co roku waloryzowane, a jego wzrost będzie proporcjonalny do procentowego wzrostu płacy minimalnej.

Świadczenie pielęgnacyjne dla obojga rodziców

Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców więcej niż jednego dziecka z niepełnosprawnością w rodzinie może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, gdy zrezygnuje z pracy lub jej nie podejmie ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Dotąd świadczenie mogło otrzymać tylko jedno z rodziców, nawet jeśli w rodzinie było więcej dzieci z niepełnosprawnością, a oboje rodzice zrezygnowali z pracy, aby się nimi opiekować.

Zmiana od 1 stycznia 2017 wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2014 r.

Zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne dla opiekunów

Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

„Okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia, w zakresie możliwości zaliczenia tego okresu do okresu 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jak również do okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego” – zaznaczono w uzasadnieniu regulującej tę kwestię ustawy.


UWAGA! 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego nie powinno być uzależnione od wieku powstania niepełnosprawności u podopiecznego. Można się więc spodziewać zmian w tym zakresie.

9 stycznia 2020 r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., który mówi o tym, że opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy pobierają rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, będą mogli ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.


Przeczytaj, czym różnią się od siebie przysługujące opiekunom osób z niepełnosprawnością: świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna.

AKTUALIZACJA: 16.11.2020

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Świadczenie pielęgnacyjne
  Piter
  30.08.2021, 15:55
  Witam Opiekuje się mama i mam specjalny zaś.opiekunczy i, zawiesilem ten sp.zasiłek na poczet świadczenia pielęgnacyjnego mama ma stopień znaczny niep. i wymaga stałej opieki mam takie pytanie czy muszę się rejestrować w biurze pracy aby mieć ciągłość ubezpieczenia czy na ten okres do przynania lub nie Śad.pielegnacyjnego jestem gdzieś ubezpieczony A chcąc się rejestrować w b.pracy nie będę miał możliwości zapewnienia stałej opieki nad mamą Z góry dziękuję za odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie i wyrok sadu
  Ciapaliii
  30.08.2021, 10:27
  Witam. Mam pare pytan. Corka posiada orzeczenie o niepełnosprawnosci ze wzgledu na padaczke od czerwca 2020. Od tego orzeczenia a mianowicie od punktu 7 odwolalam sie do Sadu gdyz nie przyznano Mi tego punktu. Po otrzymaniu tego orzeczenia udalam sie do ops i zostal Mi przyznany zasilek pielegnacyjny. Orzeczenie o niepełnosprawnosci bylo wazne do 30.06.2021 i na mocy ustawy covidowej przedluzylam je,jednak 16.08.20121 Sąd zmienil orzeczenie i przyznal punkt 7. Nie poinformowano mnie,ze gdy odwoluje sie od orzeczenia nie powinnam pobierac zadnych swiadczen ani tez przedluzac na mocy ustawy. Czy jezeli wyrok uprawomocni sie i zloze wniosek o świadczenie pielegnacyjne to zostanie ono wyrownane? I czy musze skladac papiery na komisje od nowa? Prosze o odpowiedz. Dziekuje.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzecznictwo
  Halina
  02.03.2021, 20:25
  Córka 26 lat z Zespołem Downa ubezwłasnowolniona całkowicie na rencie niepełnosprawność w stopniu znacznym. W e wrześniu 2021 kończy się okres wydania orzeczenia. Mam pytanie czy muszę składać zaświadczenia od lekarzy specjalistów, czy wystarczy tylko sądowe zaświadczenie o całkowitym ubezwłasnowolnieniu bo przecież nie ma lekarstwa na wyleczenie , z zespołu Downa czy Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności rozpatrzy zacznie.Orzeczenia o niepełnosprawności do tej pory wydawane były co 5 lat. Czy nie można wydać na stałe.
  odpowiedz na komentarz
 • ŚWIADCZENIE PIELEGNACYJNE
  Norbert Sieczka
  26.01.2021, 15:57
  Mam pytanie. Opiekuję się narzeczoną, która jest na wózku inwalidzkim, wymaga niemalże stałej opieki. Czy wobec takiej sytuacji mogę ubiegać się o takie świadczenie. Dodam, że zrezygnowałem z pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • czy jest podwyszone tez te 215 co dostaje na syna niepelnosprawneg
  Ania
  23.01.2021, 17:41
  Czy 215zloty tez jest podwyszone na niepelnosprawnego
  odpowiedz na komentarz
 • zapytanie odnosnie dziecka ktore ma syopien niepelnospawnosci lekkiej
  kosturkiewicz
  22.12.2020, 14:54
  Mam pytanie czy ja jako opiekun dziecka ktory ma orzeczenie o niesprawnosci w stopniu lekkim chodzi o nauke czy moge starac o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • CZY ŻONA...
  Marcin
  07.12.2020, 12:18
  Witam, czy moja żona, która przestanie pracować może otrzymywać na mnie świadczenie pielęgnacyjne? Ja mam orzeczenie w st.znacznym.
  odpowiedz na komentarz
 • Kaja
  Kaja
  05.08.2020, 00:46
  Witam czy osoba posiadająca stała całkowita niezdolność do pracy może sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną ?
  odpowiedz na komentarz
 • pielenacyjne
  anika
  13.01.2020, 00:50
  dzien dobry, czy moj ojcec moze brac na mnie swiadczenie pielenacyjne gdy rozpoczelam prace na otwartym rynku pracy ale w wymiarze 7h ze znacznym st niepelnsprawnosci?
  odpowiedz na komentarz
 • Ubezpieczenie
  Piotr Śpiewak
  08.01.2020, 18:14
  Witam jeśli żona się zwolni z pracy by pobierać świadczenie na syna czy będzie się jej liczyło wszystko tak jak by była zatrudniona i czy będzie miała ubezpieczenie np gdyby musiała być w szpitalu.
  odpowiedz na komentarz
 • Przedszkole
  Natalia
  17.12.2019, 11:32
  Witam, jeśli jeden z rodziców dziecka pobiera świadczenie pielęgnacyjne to czy dziecko może uczęszczać do przedszkola regularnie czy tylko 5 razy w miesiącu?
  odpowiedz na komentarz
 • Kryterium dochodowe
  goplo8
  16.09.2019, 18:05
  Witam Serdecznie Jesteśmy małżeństwem osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. I mam pytanie??? Czy ja jako mąż osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym mógłbym pobierać świadczenie pielęgnacyjne na żonne która jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym???
  odpowiedz na komentarz
 • Kryterium dochodowe
  Lidia
  24.07.2019, 18:10
  Czy aby pobierać to świadczenie nie moźna przekroczyć jakiejś kwoty dochodu na członka rodziny? Czy weź nie ma kryterium dochodowego?
  odpowiedz na komentarz
 • Co roil pANIE SZYDLO i RAFALSKA KARMILA SAMY HASŁA ZADNEJ ZMIANY NA BOCZNICY WEPIETE BRAWO PiS KLAN OSZUSTOW?
  INWALIDA 1 GRUPY GLODNY
  16.11.2018, 14:37
  PONAD 3 lata rządu PiS DODATEK WROZL WIELKA SUME ĄZ O 7.00zl tylko kolesią PiS DIETY ZABALAGAN ODOPOWIADAJĄ KACZYŃSKI i PREMIERZY POLSKA ZAJMUJE OSTATNIE MIEJSCE CALEJ UNII KACZYŃSKI DOSTAŁ PACZKE SWIATECZNA LUDZIĄ EMERYA I RECISTA CO WALCZA CIEZKO CHOROBA STOPA CUKRZYCOWA KUPUJ INSULINE JAK ZDTORZAŁA I BADARZE I GAZE JAŁOWE TO UNII DOSTAJĄ ZADARMO UNAS DROZYZNA DLACZWGO POSŁOWIE I SENATOROWIE MAJ A DIETY NA ALKOHOL OBJAQDANIE DO SYTA NAROD GŁODUJE I KLEPIE NEDZE ZASTANAWI ACO WÓlYC DO GARKA KIEDYS GOTOWAL KURON SYNAMI ZNIKLO BYLA PARA KACZYNSKI CO STARALI POMOC GROBACH PRZEKRECAJA RELIGA i M, STRYJSKA WALCZYLI I LUDZIA DAWALI TERAZ 3 .6 RZA DÓW PiS ZADNEJ POMOCY STRONY RZ ADDU PiS SĄ SAME HASŁA ZADNEJ POMOCY?
  odpowiedz na komentarz
 • Stopien niepelnosprawnosci
  Rodzic
  20.10.2018, 21:42
  Witam mam pytanie .czym rozni sie puntkt 7od8w orzekaniu niemowlevia ktore mam wade wrodzona min.wodonercze ,stwierdzona od urodzenia
  odpowiedz na komentarz
 • opiekun osoby dorosłej
  Wesołowska Iwona
  13.06.2018, 18:41
  zabrano mi świadczenie pielegnacyjne na matke , twierdzą że się nie nalezy gdyż z nią nie mieszkam ,Mam pytanie czy służnie to zrobiono? Przeż 6 lat odbierałam to świadczenie
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne
  Marta
  09.04.2018, 11:58
  mam pytanie gdzie składać o świadczenie pielęgnacyjne??
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne
  Ania
  19.02.2018, 17:04
  Witam mam pytanie odnośnie orzeczenia o niepełnosprawności ... Dziecko dostało wskazania 5, 6 i 8 symbol przyczyny o niepełnosprawność O2-P . Teraz pytanie. Czy rodzicowi należy się świadczenie pielęgnacyjne?
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne dla dziecka z Zespołem Downa uczęszczającego do przedszkola
  Mama Hani lat 5
  25.07.2017, 23:12
  Witam, chciałam zapytać, czy wypadku gdy dziecko uczęszcza do prywatnego przedszkola, które dostaje na nie dotację ze względu na orzeczone upośledzenie umysłowe ( Zespół Downa) rodzic może po rezygnacji z pracy ze względu na konieczność wożenia dziecka na dodatkowe zajęcia w OWI typu logopedia, wizyty u psychologa , otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne? dziękuję za odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Masakra
  Joanna
  30.06.2017, 20:34
  A co z dziećmi które po skończeniu 16 roku dostały umiarkowany stopień i nadal ze względu na stan zdrowia muszą być pod stałą opieką . Widzę że do piachu bo ich rodzicom świadczenie się już nie należy. A przecież 16-to latka nie pójdzie sama do lekarza czy na badania a zdarza się to nawet kilka razy w miesiącu, ciekawe kto mnie przyjmie do pracy skoro więcej muszę siedzieć z dzieckiem niż w robocie
  odpowiedz na komentarz
 • Robie sieczki z mózgu
  Weronika
  21.07.2016, 10:30
  Wielkie kłamstwo, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko na niepełnosprawne dzieci !!! Czy niepełnosprawna 30 letnia osoba jest dzieckiem ? -zdecydowanie nie. A właśnie na takie pociechy już dawno dorosłe, mamusie i tatusiowie dostają po 1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego.
  odpowiedz na komentarz
 • Tylko, że...
  mama
  07.01.2016, 10:16
  ....nie jest napisane, że rodzic, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem do lat 16, to musi być w orzeczeniu dziecka zaznaczony punkt 7: wymaga. Inaczej nie ma o czym mówić.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielegnacyjne
  rene
  04.01.2016, 19:45
  Składki i niby praca przy chorym dziecku, a nie przysługuje mi nawet ulga prorodzinna. To jest dyskryminacja. Politycy nie grzeszą tylko ROZUMEM
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie niby praca
  rene
  04.01.2016, 19:25
  Nie rozumiem. Składki niby są pobierane, ale nie mogę przez to dostać ulgi prorodzinnej. Może ktoś mi odpowie na to pytanie..? Jest to paranoja
  odpowiedz na komentarz
 • Mam pytanie czy w przypadku gdy matka jest na rencie chorobowej nizszej niz swiadczenie pielegnacyjne moze np zawiesic rente czy np prosic o wyrownanie kwoty rent do kwoty wartosci swiadczenia by nie byla stywatna?
  Barbara Twardowska
  29.12.2015, 23:48
  Mam pytanie czy mozna pobierac rente i swiadczenie pilegnacyjne? Co jesli renta jest duzo nizsza niz swiadczenie czy mozna zadac wyrownania tej kwoty lub zawieszenia renty by nie byc stratnym?
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle pominięto w ustawie emerytów i rencistów wychowujących niepełnosprawne dzieci
  Tomasz Gruszczyński
  29.12.2015, 19:53
  Jestem rencistą i jednocześnie ojcem niepełnosprawnego dziecka. Uważam, że w związku z moją sytuacją, powinienem mieć prawo wyboru świadczenia, jeżeli wybór ten poprawiłby byt mojej rodziny i godniejsze życie jako obywatela Rzeczpospolitej. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych powodują, że czuję się dyskryminowany jako obywatel tego kraju. Reasumując, uważam, że należy wprowadzić poprawkę do ustawy o świadczeniach rodzinnych, która umożliwiałaby obywatelowi korzystniejszy wybór wariantu świadczenia. Jestem przekonany, że problem, który poruszyłem w petycji, dotyczy nie tylko mnie, ale szerszego grona społeczeństwa i warto byłoby się tym zagadnieniem zająć. Naniesienie poprawek w ustawie, pozwoliłoby wielu rodzinom na godniejsze życie, oraz ograniczyłoby być może oddawanie niepełnosprawnych dzieci do Domów Opieki Społecznej. Myślę, że również przysporzyłoby to oszczędności w kasie Państwa, w zakresie wypłacania zapomóg, rent socjalnych itp. np. w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej i kosztów utrzymania Domów Opieki Społecznej. Zwracam się z ogromną prośbą o rozważenie mojej Petycji i o pozytywne jej rozpatrzenie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas