Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Misja Integracja”: dostosowane miejsce pracy i harcerstwo dla wszystkich

30.10.2014
Autor: Monika Kamińska

W najbliższy weekend na antenie TVP Regionalna kolejne dwa premierowe odcinki programu „Misja Integracja”. W sobotę (1 listopada) zapraszamy na odcinek o dostosowaniu miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Natomiast w niedzielę (2 listopada) tematem programu będzie harcerstwo dla wszystkich.

Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia w wielu firmach i instytucjach dowodzą, że są pełnowartościowymi pracownikami, posiadającymi wiedzę, umiejętności i wielkie ambicje. Aby mogli się realizować zawodowo oraz samodzielnie i swobodnie funkcjonować, muszą mieć możliwość pracy na stanowiskach, które nie ograniczają ich aktywności. A to może zapewnić odpowiednio dostosowane miejsce pracy.

W sobotnim odcinku programu „Misja Integracja” gościem Piotra Pawłowskiego będzie dr Joanna Bugajska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). W programie porozmawiamy o wytycznych w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Dowiemy się też, jakie informacje, dotyczące zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, może uzyskać każdy pracodawca, aby czuć się pewnie i móc dobrze przygotować miejsce pracy.

- Powinniśmy wykorzystywać kompetencje i umiejętności osób niepełnosprawnych dlatego, że spotykamy w praktyce doskonałych informatyków, matematyków, a więc osoby, które jako umysły ścisłe doskonale sprawdzają się w zawodach inżynieryjnych, technicznych. Możemy też wykorzystywać zdolności manualne dlatego, że na przykład osoby niewidzące są bardzo uwrażliwione na dotyk i jest wiele zawodów, gdzie ta umiejętność jest szczególnie potrzebna i ważna – powiedziała w programie dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan.

Umiejętność dotyku w swojej pracy na co dzień wykorzystuje Maria Busłowicz, słabowidząca fizjoterapeutka. Jak sama mówi, jej stanowisko pracy jest szczególnie przygotowane do jej niepełnosprawności. Sprawdziliśmy to i przy okazji podejrzeliśmy ją podczas pracy w jednym z warszawskich salonów urody.

Niedowidząca fizjoterapeutka masuje plecy mężczyzny
Maria Busowicz, osoba słabowidząca doskonale radzi sobie w zawodzie fizjoterapeuty

W niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja” zapraszamy widzów do świata drużyn harcerskich, które skupiają dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. O Drużynie Nieprzetartego Szlaku, która od ponad pół wieku obejmuje swoimi działaniami m.in. dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, opowie harcmistrz Dorota Kołakowska, kierownik Wydziału Nieprzetartego Szlaku Związku Harcerstwa Polskiego.

Dorota Kołakowska w studiu programu Misja Integracja
Dorota Kołakowska, kierownik Wydziału Nieprzetartego Szlaku Związku Harcerstwa Polskiego

Dowiemy się, czy młodzi ludzie garną się do harcerstwa, jak wygląda nabór oraz czy warto zapisać dziecko do drużyny harcerskiej, a także czy metoda harcerska stosowana w rehabilitacji dzieci daje oczekiwane wyniki.

Z kamerą programu byliśmy też na zbiórce żeńskiej drużyny harcerskiej ze szczepu ZHP „Tęcza”, który działa przy Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Szczep jest jednostką Nieprzetartego Szlaku, ponieważ zrzesza dzieci niesłyszące. Dlaczego niesłyszące dziewczynki zapragnęły być harcerkami? O tym w niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja”.

*

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 9:04 na antenie TVP Regionalna. Powtórka sobotniego odcinka we wtorek o 8:37, a niedzielnego w czwartek – także o 8:37.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie www.integracja.org w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas