Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie są uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością?

31.12.2014
Autor: Beata Rędziak, konsultacja: Edyta Sieradzka, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL
Zegar wskazujący godz. 15:43

Każdy pracownik z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy pozostali, podlega przepisom Kodeksu pracy. Jednak osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają dodatkowe uprawnienia pracownicze, wynikające z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).


Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom w zakładce „Zapytaj doradcę”!


Czas pracy (art. 15 ustawy o rehabilitacji)

Każda osoba ze znacznym, z umiarkowanym i z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Od 10 lipca 2014 r. osoby ze stopniem znacznym i z umiarkowanym mają dodatkowe uprawnienie – pracują 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Uwaga! Uprawnienie to jest zapisane w Ustawie o rehabilitacji, co oznacza w praktyce, że osoby te nie muszą dostarczać pracodawcy dodatkowych zaświadczeń. Jest to ich przywilej ustawowy, który otrzymują na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Przysługuje on im od dnia dostarczenia pracodawcy orzeczenia.


Komentarz Edyty Sieradzkiej, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL

Pamiętajmy, że dla tych osób 7-godzinny dzień pracy jest pełnym wymiarem czasu pracy, oznacza to więc, że jest pełnym etatem, a nie jego częścią. Traktowanie tego wymiaru czasu pracy przez pracodawcę jako część etatu jest niezgodna z prawem.


Dwa wyjątki (art. 16 ustawy)

Wyjątkami od czasu pracy opisanego powyżej są dwie sytuacje, wynikające z art. 16 Ustawy o rehabilitacji:

Pierwszy

Praca przy pilnowaniu, np. monitoringu, ochronie mienia.

Drugi

Dotyczy osób niepełnosprawnych, które same rezygnują ze swojego uprawnienia, czyli same występują z wnioskiem do pracodawcy o skierowanie je na badania do lekarza, który wystawi im zaświadczenie o niestosowaniu wobec nich art. 15 Ustawy o rehabilitacji.

Pamiętaj! Tylko pracownik z niepełnosprawnością może wystąpić z takim wnioskiem, nie może tego zrobić jego pracodawca. Od dnia dostarczenia pracodawcy stosownego zaświadczenia od lekarza, wobec takiego pracownika stosuje się Kodeks pracy, a nie przepisy Ustawy o rehabilitacji.

Przerwa w pracy (art. 17 ustawy)

Każda osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim ma prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy. Oznacza to w praktyce, że osoba taka, pracująca powyżej 6 godzin na dobę, ma w sumie prawo do 30-minutowej przerwy w pracy – 15 minut przysługuje każdemu pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, a osoby z orzeczeniem mają dodatkowe 15 minut przerwy w ciągu dnia. Przerwę tę mogą wykorzystać w dowolny sposób, a decyzja o tym uzależniona jest od samego pracownika.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy (art. 19 ustawy)

Każda osoba w stopniu znacznym i umiarkowanym ma prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Uwaga! Uprawnienia takiego nie mają osoby ze stopniem lekkim.

Ważne! Uprawnienie to dotyczy wszystkich osób ze stopniem znacznym i z umiarkowanym, niezależnie czy zatrudnieni są na otwartym czy też chronionym rynku pracy. Urlop dotyczy roku kalendarzowego.


Przykład

Jeśli ktoś pracuje od 1 stycznia, a w lipcu tego samego roku jego orzeczenie utraciłoby ważność, dalej ma prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu, które nabył 1 stycznia. Tak więc urlop ten nie może być przeliczany proporcjonalnie przez pracodawcę do czasu przepracowanego przez osobę z niepełnosprawnością. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik pracuje 7 godzin, należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy.


Komentarz Edyty Sieradzkiej

Pracownik nabywa dodatkowy urlop po przepracowaniu roku od zaliczenia go do danego stopnia niepełnosprawności, tj. umiarkowanego lub znacznego. Należy pamiętać, że jeśli pracownik pracował w firmie A pół roku i przeszedł do firmy B, to czas jego pracy sumuje się z obu firm i jeśli daje rok, to również przysługuje mu dodatkowy urlop. W tym celu należy przedstawić pracodawcy świadectwo pracy z poprzedniej firmy oraz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.


Pamiętaj! O nabyciu praw do dodatkowego urlopu decyduje data wydania orzeczenia o zaliczeniu do stopnia znacznego lub umiarkowanego niepełnosprawności.


Przykład

Jeśli pracownik otrzymał pierwsze orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym 1 września 2014 r., to musi przepracować cały rok i dopiero 1 września 2015 r. nabędzie prawo do dodatkowego urlopu.


Jeśli dodatkowy urlop nie jest wykorzystany w danym roku, przechodzi na rok następny. Roszczenia w stosunku do dodatkowego urlopu ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.


Przykład

Zatrudniony, pracujący w firmie 5 lat, przedstawił orzeczenie o niepełnosprawności dopiero w chwili zwolnienia go z pracy przez pracodawcę. Sąd orzekł, że pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent za dodatkowy urlop za trzy lata wstecz, a nie za pięć, gdyż prawo do niego z dwóch pierwszych lat uległo przedawnieniu.


Prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy (art. 20 ustawy)

Prawo to dotyczy osób tylko i wyłącznie ze stopniem znacznym i z umiarkowanym. Mogą one wykorzystać w wymiarze do 21 dni roboczych zwolnienie, ale nie częściej niż raz w roku, np. na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym bądź wykonywania badań specjalistycznych czy zabiegów usprawniających, jeżeli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.


Komentarz Edyty Sieradzkiej

Coraz częściej pracownicy wykorzystują ten przepis. Pracodawcy jednak często zastanawiają się, jak to uprawnienie ująć w wewnętrznym regulaminie, jakie dokumenty osoba korzystająca ze zwolnienia z pracy powinna przedstawić – czy np. wystarczy zwykłe powiadomienie, że z tego powodu pracownik będzie nieobecny. Według Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych każdy pracodawca powinien ustalić w swoim regulaminie zasady, na jakich te uprawnienia mogą być przez pracownika realizowane.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dotyczy czy niepelnosprawny umiarkowany po operacji glowy moze byc.kierowany na badania wydokosciowen
  Pawel Schreiber
  19.06.2021, 13:18
  Pracodawca wiedzial ze jestem po operacji glowy i mam niepelnosprawnosc umiarkowana pomimo to kieruje mnie na badania na wysokosci powyzej 3 metrow czy skierowanie wobec mnie pracownika gospodarczego utrzymujacy porzadek zakladu pracy bylo sluszne?czy stanowi to podstawe do rozwiazania umowy na czas nieokreslony pracy
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol przyczyny niepełnosprawności 07-s
  Tomasz
  05.03.2021, 19:18
  Mam grupę w stoluniu lekkim czy muszę pracować w nocy jako operator maszyn powiedziano mi że niema przeciw wskazań w moim przypadku
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol przyczyn niepełnosprawności 07-s
  Tomasz
  05.03.2021, 19:15
  Czy mając taka grupę muszę pracować w nocy jako operator maszyn czy jest zgodnie zprawem, w pracy powiedziano mi że niema przeciw wskazań w moim przypadku
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie o pracę a stopień niepełnosprawności
  Ania
  03.03.2021, 18:34
  Czy pracując już 5 lat staram się o stopień niepełnosprawności jeżeli dostanę przyznany czy pracodawca dostanie jakieś pieniądze na mnie?
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatkowe 10 dni urlopu
  Anna
  15.02.2021, 09:11
  Witam. Od dnia 23.12.2020 przyznano mi grupę o stopniu umiarkowanym. W pracy zgłoszono mnie 1 lutego 2021.Czy urlop dodatkowy liczy się od 23.12.2020 i te 7 dni mogę z niego skorzystać, czy liczy się dodatkowy urlop od dnia zgłoszenia mnie, czyli 1.02.2921?
  odpowiedz na komentarz
 • normy produkcyjne
  dada
  20.01.2021, 11:13
  Witam.Mam lekki st niepełnospr.pracuję fizycznie przy produkcji wyrobów spożywczych.Czy pracodawca może wymagać od pracownika wykonanie określonych norm dziennych?
  odpowiedz na komentarz
 • Urlop na żądanie z puli 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego
  szklanka
  05.10.2020, 10:57
  Witam, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Miesiąc temu wróciłam do pracy, po 182 dniach zasiłku chorobowego, 365 dniach zasiłku rehabilitacyjnego i dwóch urlopach (zaległym i bieżącym). Od 10 września br. należy mi się 10 dni dodatkowych urlopu. I tu mam pytanie, ponieważ wybrałam cały urlop wypoczynkowy (26 dni), czy mogę wziąść urlop na żądanie z puli urlopu tego dodatkowego?
  odpowiedz na komentarz
 • Klopoty po 1 dniu pracy w Firmie Piast
  Dubrawska Grazyna
  19.05.2020, 11:58
  Klopoty z Firma Piast po przepracowaniu 1 dnia pracy
  odpowiedz na komentarz
 • zaklad pracy chronionej a praca w normalnych warunkach
  Katarzyna Dziedzic
  05.05.2020, 15:37
  Uzyskałam właśnie umiarkowany stopień niepełnosprawności. Nie pracuje obecnie w zakładzie pracy chronionej, a na orzeczeniu mam napisane " praca w warunkach pracy chronionej". Czy na tej podstawie pracodawca może mnie zwolnic z obecnego stanowiska "nie chronionego" lub zwolnić w ogóle?
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatkowe godziny pracy.
  Monika Ziobro
  23.04.2020, 18:31
  Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, czy w obecnej sytuacji pandemii, po dłuższej przerwie w pracy, pracodawca wypłacił nam pensję za marzec i kwiecień, mówi się o "odpracowywaniu "godzin. Nie znam jeszcze szczegółów, ale jak to może wyglądać w mojej sytuacji?
  odpowiedz na komentarz
 • Prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy art.20 ustawy
  Krzysztof
  20.04.2020, 19:41
  Czy to zwolnienie jest w ramach L4 jeżeli nie to czy jest ono płatne i w jakiej wysokości. ?Czy dopuszczalna jest praca w pojedynkę na obiekcie przemysłowym gdzie pracownik jest absorbowany przez cały czas.?
  odpowiedz na komentarz
 • violetta,anna kunysz-kunert
  Wioletta Kunysz-Kunert.
  02.03.2020, 11:48
  Witam. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Symbol..O.R..N.ile godzin tygodniowo.,moge.pracowac.?.ile przysluguje.mj urlopu? Ile urlop wypoczynkowy?. Co jesZe takiej osobie z takim stopniem się należy? CZEGO NIE MOŻE ROBIC PRACODAWCA?. Z CZEGO JESZCZE MOGĘ SKORZYSTAĆ MAJĄC UMIARKOWANY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. BARDZO PROSZE O INFORMACJĘ.
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień lekki
  Sabina
  22.02.2020, 17:54
  Witam mam stopień lekki, czy przy można pracować w systemie 12 godzin dziennie?. Wg ustawy to tylko przy pilnowaniu lub po zgodzie lekarza na wniosek pracownika. Jestem pielęgniarka ,wolę pracować na 12 ale tylko dniówki. Jak to jest z nocami i 12 godzin . Jak wtedy wygląda rozliczenie tych godzin bo przy 40 godzinnym tygodniu pracy przy 12kach wychodzi 36 hodz tygodniowo.
  odpowiedz na komentarz
 • Co mam zrobić
  Karolina
  29.11.2019, 21:40
  Mam orzeczenie o Niepełnosprawności w stopniu lekkim a w mej prac nie mam dodatkowej przerwy Nawet mój pracodawca nie poimformował mnie o tym że moge mieć dodatkowe 15 min przerwy Co mam zrobić z tym fantem tym bardziej że dzwigam i zapierniczam tak jak wszyscy
  odpowiedz na komentarz
 • Praca na podwójnym etacie że stopniem umiarkowanym
  Paweł
  30.10.2019, 08:59
  Witam posiadam stopień umiarkowany pracuję jako portier ale posiadam również uprawnienia palacza.Chciałbym się dowiedzieć jak to jest ponieważ zakład pracy ustalając grafik wstawia 2 tyg portierni i dwa tyg kotłowni z tym że kotłownia na drugą zmianę, a pobory są takie same.Czy jest jakaś ustalona stawka co do stanowiska pracy i czy osoba niepełnosprawna może pracować na dwóch etatach a dostawać wynagrodzenie za jeden.Posiadam stopień umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja
  Poskorek
  17.10.2019, 16:03
  Czy dziesięcio dniowa rehabilitacja może odbyć się w ramach tego urlopu?
  odpowiedz na komentarz
 • Urlop w nowej pracy
  Konrad
  13.09.2019, 08:51
  Witam Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym od 2006r. Pracowałem u poprzedniego pracodawcy 30 miesięcy, zakończyłem współpracę 31 grudnia 2018r. U nowego pracodawcy zacząłem pracę od 10 lutego, czy w związku z tym, że jest pierwsza praca w danym roku kalendarzowym to urlop rehabilitacyjny liczy się proporcjonalnie jak wypoczynkowy (bez zaokrągleń) czy nabywam 10 dni urlopu? Zgóry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • zwrot poniesionych kosztów od dodatkowego szkolenia do licencji pracownika ochrony
  jurek
  30.07.2019, 11:06
  szkolenie obowiązkowe pracownika ochrony zrobiłem do konca 2018r mam problem z odzyskaniem koszyów szkolenia pracodawca bez mojej zgody wypłaca mi po 15 zł miesięcznie ja natomiast musiałem pokryć koszty od razu czy pracodawca zrbił to zgodnie z empraw
  odpowiedz na komentarz
 • Poszukuj odpowiedzi na pytania
  Piotr 50
  05.03.2019, 10:26
  Proszę o informację .. Osób niepełnosprawnych ruchowo 05 r stopnia Umiarkowanego / Stałe .. Moje pytanie W jakich zawodach może pracować osoba Posiadająca Orzeczenie w/w .. Z protezami w kręgosłupie , uszkodzone kolana , nadciśnienie , alergia , Nie może długo stać , nosić ciężarów , ani długo siedzieć , robić zakupy ., codziennie dojezdzać / 40 km / .. ma każdego dnia bóle klatki piersiowej , kręgosłupa , kolan , zawroty głowy ..Nie ma STAŁEJ renty ..i jest samotna .. Nie posiada oszczędności aby przenieść się do innego miasta .. / Lotto tez NIE POMOŻE .. taki mały żarcik ../ .. Jest po 50 … ma wykształcenie zawodowe .. Bardzo bym prosił o każdą informację .. Miłego Dnia
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień umiarkowany
  Kamil
  17.02.2019, 15:14
  Witam. Posiadam umiarkowany stopień niepelnosprawnosci. Chciałbym zakupić komputer i pomoce w jaki sposób wystosowac pismo gdzie i jak to ogólnie wyglada. Dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • dodatkowe 10 dni urlopu
  Matuć Antoni
  29.01.2019, 13:38
  Jestem pracującym emerytem z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Pracodawca twierdzi że dodatkowy urlop się nie należy. Jak bym był rencistą to takie uprawnienie byłoby zasadne, czy ma rację
  odpowiedz na komentarz
 • Naliczanie dodatkowego urlopu z racji umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
  Andrzej
  05.01.2019, 14:06
  Witam Mam umiarkowany stopień miepełnosprawności od lipca 2014 roku na stałe. Od 2010 roku cały cas pracuję w tej samej firmie. Dopiero teraz mam zamiar przedłozyc w pracy orzeczenie o niepełnosprawności. Jak będzie naliczony dodatkowy urlop, czy trzy lata wstecz, czy od momentu zgłoszenia niepełnosprawności? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Bardzo proszę o odpowiedź Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Matti
  Matti.
  01.01.2019, 22:29
  Chciałbym zauważyć że przepis w artykule 20 dotyczący 21 dniowego zwolnienia, dotyczy tylko uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Na pozostałe opisane czynności czyli zabiegi usprawniające czy badania specjalistyczne nie ma limitu czasowego. Ponadto tę drugą część uprawnienia można też wykorzystać na zakup sprzętu ortopedycznego. Wystarczy tylko udowodnić że powyższych spraw nie można załatwić poza godzinami pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dopłata do zwolnienia lekarskiego-L4,dla pracownika z niepełnosprawnością Znaczną.np. grypa L4 14 dni ? Kto dopłaca do 100% wynagrodzenia.
  Janusz z Zielonej Góry
  07.12.2018, 08:25
  Dopłata do L4 pracownikowi z niepełnosprawnością Znaczną.
  odpowiedz na komentarz
 • Norma w pracy
  Jagoda
  16.11.2018, 16:08
  Witam, pracuję w firmie odzieżowej na magazynie . Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu, czy pracodawca może narzucać mi dzienne normy do wykonania takie same jak pracownikowi zatrudnionemu bez orzeczenia . Czasami jestem przezucana również na kasę spędzam tam po 5-6h bez kszesla
  odpowiedz na komentarz
 • czas wolny od pracy na badania specjalistyczne
  Zbigniew Danielak
  22.09.2018, 19:52
  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Mój pracodawca, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, absolutnie nie chce (a może o tym nie wie) udzielać mi godzin lub dni wolnych na badania specjalistyczne. Mam orzeczenie z tytułu choroby narządów ruchu, wzroku i choroby nowotworowej. Moje prośby o realizację tego mojego uprawnienia u kierownika skończyły się pismem tegoż do Dyrektora, w którym oskarża mnie, że napastuję go za wyimaginowane doznane krzywdy za strony pracodawcy. Stosunek kierownictwa Muzeum zmienił się do mnie gdy odmówiłem wystąpienia z prośbą o zatrudnienie mnie na czas 8 godzin na dobę i pozostałem przy przysługującym mi skróconym do 7 godzin czasie pracy na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracodawca chętnie bierze dofinansowanie z PFRON, lecz uważa, że nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do niepełnosprawnego pracownika. Najchętniej chciałby takowego wykorzystywać jak każdego innego, pełnosprawnego zatrudnionego.
  odpowiedz na komentarz
 • Lekki stopień
  ABAB
  18.09.2018, 11:03
  przy lekkim stopniu niepełnosprawności - praca jest 8 godzin
  odpowiedz na komentarz
 • UMIARKOWANY STOPNIIEMNIEM NIPEŁNOSPRAWNOŚODZIĆ
  ,j
  13.07.2018, 22:22
  PRACOWNIK Z UMIARKOWANYM STOPNEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ POWINIENIEN PRZYCHODZIĆ DO PRACY CZY GODZINĘ PUZINIEJ CZY GODZINĘ WYHODZICI WCZEŚNIEJ JAK TO OKREŚLAJĄ PRZEPISY I USTAWY.
  odpowiedz na komentarz
 • art.19
  beata
  27.05.2018, 11:57
  czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, może dobrowolnie zrezygnować z dodatkowego urlopu
  odpowiedz na komentarz
 • Paweł
  Paweł
  17.05.2018, 15:16
  Pracuje w pracy chronionej i w jednym miesiacu mam nadgodziny w drugim nie dogodziny czy jest cos takiego jak nie dogodziny w takich firmach i czy mogli mi z urlopu zabrać aby wyrównać nie dogodziny ? Czuje sie wykorzystywany w firmie nie tylko ja ale i inni pracownicy czy to jest zgodna z prawem i co można z tym zrobić
  odpowiedz na komentarz
 • sanatorium
  Helena
  07.02.2018, 09:30
  Czekam na powiadomienie o przyznanie terminu wyjazdu do sanatorium. Pracuję od pażdziernika 2017 r,ale od lutego zmieniłam pracę. Czy mogę otrzymać zgodę pracodawcy na wyjazd?
  odpowiedz na komentarz
 • Rozwiązanie umowy o pracę na czas sezonowy
  ja
  25.09.2017, 09:51
  Witam mam lekki st niepełnosprawności pracuję od wielu(z przerwami) lat w ZPCH wszystko niby jest ok ale praca tam jest coraz cięższa,niby modernizują, jednak warunki pracy są uciążliwe dla osób takich jak takich jak ja .Czy rozwiązanie umowy o pracę z KP art 55 jest możliwe w moim przypadku?Ostatnia moja umowa z tym zakładem to Praca sezonowa na 6-mies .Poprzednie umowy były na cz. określ 2,3,6-cio mies
  odpowiedz na komentarz
 • Przerwa a godziny pracy
  Marta
  04.09.2017, 19:45
  Dzień dobry, posiadam umiarkowany stopień niepewności. Niedawno rozpoczęłam pracę, w której powiedziałam, że chcę pracować 7h, na co powiedziano mi że w związku z tym przysługuje mi przerwa 2x po pół godziny. Zwykłym pracownikom przysługuje pół godziny. Czy poinformowano mnie zgodnie z przepisami? Z góry dziękuję za odpowiedź
  odpowiedz na komentarz
 • Przerwa z orzeczeniem niepełnosprawności a urlop 10 dni
  Arkadish
  15.08.2017, 12:57
  Kończy się moje orzeczenie i miałem urlop dodatjowy a teraz przez jakiś czas (przez miesiąc) będę bez orzeczenia. Później jak dostane kolejne nowe orzeczenie z tym samym stopniem to prawo do dodatkowego urlopu 10 dni nabywam w całości dopiero po przepracowaniu 12 miesiecy ?
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinasowanie PFRON i dodatkowy urlop
  Elżbieta
  14.08.2017, 12:06
  Pracuję w firmie 30 lat. Od 11 sierpnia mam przyznany stopień niepełnosprawności umiarkowany. Od kiedy pracodawca będzie mógł na mnie dostać dofinansowanie i jakie ja w związku z tym nabędę dodatkowe uprawnienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Czas pracy (art. 15 ustawy o rehabilitacji)
  praca po 7 godzin nie aktualna mimo orzeczenia
  21.07.2017, 16:38
  Niestety jeśli chodzi o tę ustawę która gwarantuje Nam pracę po 7 godzin przy stopniu umiarkowanym i znacznym pracodawcy nie uwzględniają strasząc Nas tym że albo Nas zwolnią albo nie przedłużą umowy ani nie płacąc za tę godzinę ani nie dając dnia wolnego nie wiem niech ktoś się za to weźmie w końcu bo póki co wszystko jest tak nie fajnie na korzyśćpracodawcy wicznie
  odpowiedz na komentarz
 • Praca w sobotę
  Piotr
  14.07.2017, 19:03
  Czy mając znaczny stopień niepełnosprawności ale zgodę lekarza na 8 godzinną pracę mogę pracować w sobotę 8 godzin?
  odpowiedz na komentarz
 • błąd
  Małgorzata
  04.07.2017, 13:40
  Prawo do zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych dotyczy tylko i wyłącznie uczestnictwa w turnusie rehab. (art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy), kwestię zwolnienia na czas wykonania badań reguluje kolejny punkt. To co Państwo piszecie sugeruje jakoby pracownik mógł wykorzystać tylko 21 dni zarówno na turnus jak i badania a to nie jest prawda.
  odpowiedz na komentarz
 • Donia
  Donia Piekarska
  29.06.2017, 15:28
  A co z ochroniarzami -niepełnosprawnymi. Pracują po 12 godzin.
  odpowiedz na komentarz
 • lekceważenie w pracy osoby z umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  Halina Walerus
  13.06.2017, 13:15
  Córka ma problem z uzyskaniem urlopu czy to wypoczynkowy czy opieka nad dzieckiem ponieważ panie które z nią pracują nie chcą ją zastąpić bo jak orzekły nie będą przychodzić popołudniu. Prosząc kierownika o zastępstwo niestety kierownik stwierdził że nic na to nie poradzi jak córka nie może się dogadać z paniami chociaż dobrze zna sytuację. Panie biorą sobie wolne kiedy chcą a córka nie wiem co ma zrobić ciągle się prosi i nic to nie daje
  odpowiedz na komentarz
 • pracownik żerujący na
  Ewelina Smoleń
  15.05.2017, 13:15
  pracownik ma orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej. W poprzednich zakładach pracy nie pokazywał tego orzeczenia, u nas jednak po przyjęciu do pracy "przypomniał sobie" o orzeczeniu w momencie podpisywania informacji,że dał wszystkie dokumenty pozwalające ustalić wysokość urlopu wypoczynkowego . I niestety zaczęło się . Zatrudniony 3 miesiące a wybrał już cały urlop dodatkowy i 16 dni z 21 na leczenie i rehabilitację. Nigdy go nie ma jak potrzebny ponieważ idzie do lekarza (skąd oczywiście przynosi zaświadczenie). Niestety podejście takie pracownika do pracodawcy mówi samo za siebie o nim samym, ale co zrobić. Ponieważ mielismy w swojej wieloletniej działalnosci kilkanascie osób niepełnosprawnych (z czego tylko 2 osoby nie nadużywały swoich praw)uważamy i dlatego prosimy o oswiadczenie by np. ostatniego dnia pracy pracownik nie "przypomniał sobie" że jest niepełnosprawny i powinien pracować 7 godz zamiast 8 i przysługuje mu dodatkowy urlop a co za tym idzie odchodząc z zakładu należy mu sie ekwiwalenty.Niestety w poprzednich postach była mowa o nadużywaniu prawa przez pracodawcę ja mogę powiedzieć tylko o odwrotnych sytuacjach .
  odpowiedz na komentarz
 • Pracodawca sam wystąpił z wnioskiem.
  Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami : Karol Taube.
  21.04.2017, 21:33
  Pracodawca sam wystąpił z wnioskiem w moim imieniu do lek. med. pracy o wydłużenie godzin dziennie w pracy z 7 na 8, zastrzegając, że bez tego nie mam co liczyć na zatrudnienie. Pomimo, iż przedstawiłem orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Co mam uczynić? Mam 50 lat. W desperacji wyraziłem zgodę na pracę w 8 godzin dziennie tj 40 tygodniowo. Dodam też, że pracuję w firmie (która jest zleceniobiorca), a zajmuje się sprzątaniem w innej firmie (będącej zleceniodawcą). Będę ogromnie wdzięczny za udzielenie mi możliwie wyczerpujących informacji na poruszony tutaj temat. Proszę o odpowiedź na adres e-mail.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni w pracy .....
  niepełnosprawny samorządowiec
  09.04.2017, 14:28
  Posiadam stopień umiarkowany i 40-to letni staż pracy w administracji (obecnie w samorządzie) gdzie pracuje jeszcze kilku niepełnosprawnych. Jesteśmy zmorą dla przełożonego (szefa kierującego samorządem). W bezczelny sposób próbuje rozliczać każdego niepełnosprawnego z powodu wyjścia po 7-mio godzinnym dniu pracy, gdzie brakuje czasu na posiłek lub chwilę wytchnienia. W bezczelny sposób potrafi wprost powiedzieć, że nie pasuje jej, że jestem (jesteśmy) osobom niepełnosprawną. Prawie pomijani jesteśmy przy podwyżkach lub przyznawanych nagrodach itp. Każda osoba posiada niewykorzystany urlop z dwóch a nawet i więcej lat z którym ciągle jest problem aby z niego skorzystać. Dzień lub dwa dni urlopu w konsekwencji kończą się telefonami i koniecznością powrotu do pracy. To, że niektórzy odpowiadają za poważne sprawy jak fundusze unijne, pozyskiwanie dotacji zewnętrznych, zamówienia publiczne, gdzie ciągle przeżywamy stres, nikogo nie interesuje. W konsekwencji to pracujemy wydajniej niż pozostali samorządowcy. Każda, do chwili obecnej kontrola PIP kończy się pozytywnym protokołem. Zastanawiam się kiedy tak naprawdę zostaną uczciwie przeprowadzone kontrole w zakładach gdzie pracują niepełnosprawni a chlebodawca tylko żeruje na dotacjach jakie otrzymuje z budżetu państwa (PFRON). To tylko jeden z poruszonych wątków w "telegraficznym" skrócie, a mogę jak również inni niepełnosprawni przykłady mnożyć. Oczekuję z niecierpliwością, kiedy tak jak się mówi, nadejdzie to o czym ciągle się również pisze tu i ówdzie o przywilejach z których niepełnosprawny będzie mógł skorzystać. Kiedy wreszcie zostaną przeprowadzone rzetelne kontrole uwzględniające wykorzystanie przez niepełnosprawnego zapisów ustawowych. Przepraszam za chaotyczną pisownię, pozdrawiam wszystkich, którzy integrują się z niepełnosprawnymi.
  odpowiedz na komentarz
 • Chodzi mi o rentę socjalną
  Ania Michalik
  30.03.2017, 12:56
  Jak ma stopień lekki (04-0 03-L)czy mogę złożyć papiery do ZUS o rentę socjalną
  odpowiedz na komentarz
 • Umowa o pracę.
  Anna Nowak
  22.03.2017, 19:38
  Witam, Chciałabym się dowiedzieć jaką umowę musi wystawić mi pracodawca, aby otrzymać dofinansowanie z PFRON. Czy musi to być umowa o pracę na CZAS NIEOKREŚLONY? Posiadam stopień znaczny niepełnosprawności. Dziękuję z góry za odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • czy można znaść prace z drugą gróbą mając rete czasową na okres 3 lat i gdzie można się starać o taki wniozek
  jola wójcik
  18.03.2017, 13:42
  pytanie
  odpowiedz na komentarz
 • Ile lat niepełnosprawny musi pracować aby dostać emeryturę?
  Malwina Kwiatkowska
  01.03.2017, 22:28
  Osoba która posiada niepełnosprawność stopniu umiarkowanym na stałe ile lat musi przepracowac aby pójść na emeryturę?
  odpowiedz na komentarz
 • Praca w sobotę
  Michał Machnacki
  27.02.2017, 14:04
  Witam, jestem drugi rok z rzędu przymuszany do pracy w sobotę. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Jakie przepisy mam przedłożyć pracodawcy?
  odpowiedz na komentarz
 • odpowiedz
  Henryk Krakowiak
  17.02.2017, 15:21
  bzdura, pracownik ze stopniem lekkim jest bardziej wydajny od pracownika ze stopniem znacznym i umiarkowanym i ekonomicznie wychodzi taniej , bo pracuje , a nie choruje , to dlaczego pracodawca woli cherlaka ?
  odpowiedz na komentarz
 • Niepelnosprawna kasia
  Kasia wrocław
  11.02.2017, 22:03
  Witam.pracuje firmie prywatnej. Mam stopien umiarkowany. Niestety moja przerwa trwa krocej niz 30min . I pracuje wiecej godzin niz 7 bo boje sie ze strace prace. Stawke godzinowa mam jak normalny pracownik. Na urlop moge isc dopiero jak wyrazi zgode szefowa.czy moge ja pozwać ? Co robic w takiej sytuacji?wyplacaja mi za nadgodziny ale ja tych nadgodzin nie chce.prosze o kontakt.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas