Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi i uprawnienia w transporcie kolejowym

03.11.2014
Autor: oprac. Julita Kuźniewska

Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do korzystania z ulg i przywilejów w przejazdach pociągami.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidzi dawnej I grupy) mają prawo do:

 • 37 proc. ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC,
 • 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP – tylko w klasie 2. pociągów osobowych,
 • 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.

Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

 • 37 proc. ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
 • do 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

 • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi, ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
 • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.
 • 93 proc ulgi w autobusach PKS  w komunikacji zwykłej dla osób niewidomych niezdolne do samodzielnej egzystencji,
 • 51 proc  ulgi w autobusach PKS  w komunikacji przyspieszonej i pośpiesznej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem.

Renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:

 • dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

UWAGA! Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Emeryci i renciści nie mają zniżek w autobusach PKS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ulga na przejazd
  Iza
  06.07.2018, 14:58
  Mam pytanie mam dziecko z orzeczeniem byliśmy teraz w CZD na rezonansie wyniki za kilka dni czy jadąc po wyniki bez dziecka przysługuje mi jakaś zniżka dziecko posiada legitymację
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga dla dzieci z orzeczeniem
  Dorota
  23.04.2018, 14:19
  Wybieram się z dziećmi do innego miasta na konsultacje neurologiczną. Dwoje dzieci w wieku 7 lat maja orzeczenia o niepełnosprawności. Jaka przysługuje mi zniżka i na podstawie jakiego dokumentu?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci z symbolem 04o
  andrzej myslak
  28.03.2018, 20:03
  Jaka ulgie maja osoby niepełnosprawne o stopniu umiarkowanym z symbolen 04 0
  odpowiedz na komentarz
 • pkp
  nie osoba
  04.02.2018, 20:11
  dlaczego niemoga ulga 37 % legitymację osoba niepełnosprawna obowiązek miasto opolsk
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga na przejazd PKP.
  janusz
  19.12.2017, 19:16
  Jestem emerytem a zarazem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,czy należy mi się ulga a jeśli tak to na jakie pociągi i w jakiej wysokości.
  odpowiedz na komentarz
 • Ta uwaga sprawia, że renciści i emeryci mają jeden przejazd w roku, a nie dwa, bo jak się wyjeżdża z domu to zwykle się wraca, czasami nie !!!
  emeryt
  10.12.2017, 16:58
  jw.
  odpowiedz na komentarz
 • Zniżki dla niepełnosprawnych
  Inwalidką
  20.07.2017, 18:39
  A gdzie są zniżki dla niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnisci ? Art. 32 konstytucji mówi że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa więc nam też należą sie zniżki !!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Ulgi dla stopnia umiarkowanego?
  Student
  19.07.2017, 15:46
  Mam stopień umiarkowany - niepełnosprawność przed 16r.z. i mam 29 lat ale nadal studiuje. Czy ustawa nowelizowana przewiduje uprawnienia do ulg dla osób dorosłych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności????
  odpowiedz na komentarz
 • przejazd pkp
  natalia
  03.08.2015, 20:20
  Czy osoba niepelnosprawna ma prawo na przejazd pkp na uldze 78%? Mam epilepsje przed 16 rokiem zycia do tego sie ucze i nie zabardzo zebym sama podrozowala czy moga mi wlepic mandat za to ze bd jechala z opiekunem?mam legitymecje niepelnosprawnosci i legitymacje szkolna..
  odpowiedz na komentarz
 • zaświadczenie na przejazd kolejowy ulga 37 %
  Jadwiga Mataram
  20.07.2015, 16:07
  mąż pobiera emeryturę ja nigdy jej nie nabyłam mam 69 lat jestem przez niego ubezpieczona w NFZ czy jako współmałżonka mogę ubiegać się o37 % zniżkę na kolej ponieważ jedziemy do sanatorium z NFZ .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często wyjeżdżasz na urlop?

Biuletyn

Wspierają nas