Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi i uprawnienia w transporcie kolejowym

03.11.2014
Autor: oprac. Julita Kuźniewska

Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do korzystania z ulg i przywilejów w przejazdach pociągami.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidzi dawnej I grupy) mają prawo do:

 • 37 proc. ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC,
 • 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP – tylko w klasie 2. pociągów osobowych,
 • 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.

Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

 • 37 proc. ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
 • do 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

 • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi, ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
 • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.
 • 93 proc ulgi w autobusach PKS  w komunikacji zwykłej dla osób niewidomych niezdolne do samodzielnej egzystencji,
 • 51 proc  ulgi w autobusach PKS  w komunikacji przyspieszonej i pośpiesznej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem.

Renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:

 • dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

UWAGA! Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Emeryci i renciści nie mają zniżek w autobusach PKS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jaka m dokumentem musi się posługiwać osoba o znacznym stopniu niepelnosorawnosci
  Maria Cz
  22.09.2021, 10:37
  Chce jechać z mamą pociągiem. Mama ma stopień znaczny ja umiarkowany. Chce b c jej opiekunem odrozy czym mamy się leczyć gitymowac i jakie zniżki nas dotyczą. Mama na 98 lat i emeryturę kolejowa po tacie
  odpowiedz na komentarz
 • To jest chore
  anonim
  09.07.2021, 20:56
  To jest chore, że niewidomi mogą mieć zniżkę w pierwszej, jak i drugiej grupie inwalidzkiej, a inne niepełnosprawności tylko w pierwszej. To jest chore, że regulamin PKP robi z niewidomych grupę uprzywilejowaną względem innych niepełnosprawnych. W zeszłym roku próbowałem kupić bilet dla rencisty, to kasjerka mi powiedziała, że "taki bilet nie istnieje" i musiałem kupować bilet normalny (100% należności), mimo że jestem osobą niepełnosprawną, ze spektrum autyzmu (a nie dostałem zniżki bo jestem w drugiej grupie inwalidzkiej).
  odpowiedz na komentarz
 • brak odesłania do podstawy prawnej
  Przemysław Radwański
  23.06.2021, 08:28
  Nie podajecie Państwo odesłania do podstawy prawnej. Szkoda
  odpowiedz na komentarz
 • Zniżka ulga
  Ania M
  08.05.2021, 14:30
  Witam w zeszłym roku miałam taką sytuację że chciałam z dzieckiem które ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jechać do Zakopanego pociągiem kolei śląskie przy zakupie biletu Pani w kasie poinformowała mnie że pomimo że dziecko ma znaczny stopień o niepełnosprawności to nie przysługuje mi ani córce ulga ponieważ musiałabym mieć zaświadczenie że jadę z dzieckiem do lekarza a nie na wakacje zastanawiam się gdzie o tym piszę? W autokarach czy busach jak gdzie kolwjek z dzieckiem jadę czegoś takiego nie potrzebuję zniżki normalne mamy a na pociąg jedynie mogę korzystać ze zniżki na bilet rodzinny proszę o informację odnośnie tego co napisałam
  odpowiedz na komentarz
 • Krwiodastwo
  Przemek
  04.01.2021, 20:16
  Czy na krwiodastwo jest jakaś ulga na pkp
  odpowiedz na komentarz
 • Znizka dla opiekuna
  Pablo
  20.10.2020, 13:18
  Czy jako prawny opiekun osoby niepelnosprawnej (mama ma znaczny stopien) moge jechac pociagiem ze znizka jesli mama ze mną w tym czasie nie jedzie?
  odpowiedz na komentarz
 • Ktory rencista, dostaje ulgę na bilet?
  Iwona
  06.10.2020, 10:42
  Czy wszyscy rencisci otrzymują zniżkę czy tylko określone grupy? Mam rentę z tytułu niezdolności do pracy i umiarkowany stopień niepełnosprawności ale mam 38 lat czy to ma znaczenie?
  odpowiedz na komentarz
 • 1 grupa inwalidzka
  Ania
  20.09.2020, 23:04
  Witam Moja babcia ma 79 lat i 1 grupe. Czy przysluguja jej znizki na pociagi do Niemiec? I czy opiekun ma darmowy przejazd?
  odpowiedz na komentarz
 • II grupa
  Joanna
  18.07.2020, 10:55
  Dzień dobry, czyli jak ktoś ma umiarkowany stopień II grupa to zniżek na pkp nie ma? Pozdrawiam serdecznie Joanna
  odpowiedz na komentarz
 • dokumenty
  ola
  21.05.2020, 09:04
  a jakie dokumenty i gdzie trzeba złozyć, żeby korzystać z takich zniżek
  odpowiedz na komentarz
 • PKS
  Pomorzanin
  16.01.2020, 13:54
  Ciężko mieć zniżki w autobusach widmo
  odpowiedz na komentarz
 • nasze ograniczenia
  Basia
  29.12.2019, 09:52
  nie dość, że renty i emerytury to często 1/10 uposażenia posła to nic się dla nas nie zmienia. Rządzący bardzo sie starają żebyśmy dalej klepali biedę i czekali na cud, że któregoś posła może coś natchnie, że my też jesteśmy ludźmi a nie jakimś odpadem, bo tak nas traktują
  odpowiedz na komentarz
 • Czy przysługuje mi jakaś ulga?
  Aga
  27.12.2019, 23:34
  Mam 2 stopień niepełnosprawności, jestem epileptykiem od 7 roku życia. Czy należy mi się jakaś ulga
  odpowiedz na komentarz
 • Czy przysługuje dla niesłyszących ulga na PKP .
  Sylwia
  26.07.2019, 09:36
  Mam stopień II umiarkowany wydany na stałe przez Mops. Renta socjalna .
  odpowiedz na komentarz
 • Zniżka turnus
  Monika
  11.07.2019, 00:14
  Syn ma 16 lat i orzeczenie o niepełnosprawności. Jedziemy nad morze na turnus rehabilitacyjny 8 dniowy. Czy należy się zniżka dla nas 78 procent czy nie. Na informacji PKP mówią ze skierowanie na turnus. Mam tylko zaświadczenie wystawione przez ośrodek ze syn będzie na turnusie. Czy to wystarczy. Jedziemy prywatnie i to mały ośrodek i tylko mam taki dokument.
  odpowiedz na komentarz
 • Znizka
  Monika
  26.04.2019, 07:15
  Jestem studentką dzienna i posiadam II st niepełnosprawności na oczy, czy zatem należy mi się zniżka 78 proc?
  odpowiedz na komentarz
 • Problem ze mną
  Roman Całus
  26.03.2019, 13:45
  Jestem epiltykiem od 1 roku życia. Na św. zdrowia napisano II gr. inwalidzka a dopisano w innym miejscu "nie wskazana żadna praca". (To tak jakby wstawili "2" a słownie wpisali "pierwsza" - bo dla pracodawców jest to forma zakazu pracy). Dlatego pytam czy mam prawo do zniżki w SKM Trójmiasto - jako nie zdatny do pracy (bo tak są kilka razy określane z prawem do zniżki).
  odpowiedz na komentarz
 • Dojazd na turnus
  Joanna Dadasiewicz
  13.01.2019, 10:15
  Witam Mam pytanie czy opiekun osoby ze znacznym stopniem niepelnosprawnosci (dziecko 16lat)po odwiezieniu je na turnus a wracając do domu PKP lub PKS -przysługuje mu jakaś zniżka?
  odpowiedz na komentarz
 • Maria Szczechowicz
  SZCZECHOWICZ
  03.01.2019, 18:25
  jestem emerytka kolejowa chciałabym co to za skrót do znizki KW, KD, ŁKA
  odpowiedz na komentarz
 • Mariusz świątczak
  Mariusz
  21.12.2018, 01:54
  Proszę o legitymację na darmowe przejazdy dla rencistów inwalidzką niepełnosprawnością na pkp i PKS ulgowe
  odpowiedz na komentarz
 • Zniżki dla osoby niepełnosprawnej i opiekuna na w PKP
  Jolanta Schulzek
  01.09.2018, 21:52
  Mój syn jest osobą niepełnosprawna 100% ,chcemy jechać w Polsce EC dokładnie z Tychów do Sopotu. Moje pytanie brzmi czy należy się synowie i opiekunce zniżka pomimo tego że posiada Niemiecki dokument potwierdzający niepełnosprawnosc.Oboje posiadamy też Polski Dowód osobisty.Dziękuję za informację.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga dla opiekuns
  Niepelnosprawni uczniowie w PKP
  09.08.2018, 23:29
  Witam, Prosze mi odpowiedziec czy opiekun osoby ze stopniem znacznym moze skorzystac z prawa do ulgi 95% jadac pociagiem z ta wlasnie osoba niepelnosprawna? W ustawie nie widze zapisu aby byly ku temu jakies ograniczenia np. „Okreslone relacje w ustawie” Chodzi mi o sytuacje kiedy niepelnosprawny ze stopniem znaczum nadal uczacy sie lub podrozujacy do lekarza korzysta z pomocy opiekuna na czesc swojej podrozy. Nie korzystaja oboje z ulgi 78% lecz tylko os.niepelnosprawna, poniewaz podrozuje w „relacjach okreslonych w ustawie” natamiast opiekun os. niezdolnej do samodzielnej egzystencji(stopien znaczny) wykupuje bilet z wieksza znizka 95%. Wiem, ze nie wszyscy korzystaja z tego przywileju. Sadze, ze dobrze rozumiem ustawe i ulgi w tabeli. Wnioskuje, ze po nadaniu nadtolatkowi lub osobie doroslej stopnia niepelnosprawnosci i uczacej sie lub jezdzacej do lekarza przysluguje prawo do takiego polaczenia ulg. Bardzo prosze o rzetelna odpowiedz, poniewaz o roznice 0,80gr wezwano policje na dworzec koncowy do opiekuna os niepelnosprawnej o zakup zlego biletu. To wydaje sie smieszne, ale nie bylo. I chociaz z laczeniem tych ulg setki razy nikt nie mial problemu, tym razem konduktor w Nysie pokazal swoja moc. Jakie prawa do ulg i i prawnego polaczenia ma niepelnosprawny ze stopniem znacznym oraz jego opiekunowie. Dziekuje i pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Czy dziecku podczas wyjazdu na wakacje do dziadków należy się zniżka dziecko jest niepełnosprawne
  Martyna
  06.08.2018, 19:16
  Czy dziecku niepełnosprawnemu obowiązuje się zniżka podczas wyjazdu wakacyjnego
  odpowiedz na komentarz
 • Jaka zniszka przysługuje dziecku niepełnosprawnemu do dziadków oddalone 400 km pociągiem Intercity
  Martyna
  06.08.2018, 19:14
  Czy obowiązuje zniżka Jeżeli tak to jaka
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga na rencie rehabilitacyjnej
  Krytyn
  25.07.2018, 05:19
  Czy należy mi się ulga na przejazd pociągiem ijaka znuzka
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga na przejazd
  Iza
  06.07.2018, 14:58
  Mam pytanie mam dziecko z orzeczeniem byliśmy teraz w CZD na rezonansie wyniki za kilka dni czy jadąc po wyniki bez dziecka przysługuje mi jakaś zniżka dziecko posiada legitymację
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga dla dzieci z orzeczeniem
  Dorota
  23.04.2018, 14:19
  Wybieram się z dziećmi do innego miasta na konsultacje neurologiczną. Dwoje dzieci w wieku 7 lat maja orzeczenia o niepełnosprawności. Jaka przysługuje mi zniżka i na podstawie jakiego dokumentu?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci z symbolem 04o
  andrzej myslak
  28.03.2018, 20:03
  Jaka ulgie maja osoby niepełnosprawne o stopniu umiarkowanym z symbolen 04 0
  odpowiedz na komentarz
 • pkp
  nie osoba
  04.02.2018, 20:11
  dlaczego niemoga ulga 37 % legitymację osoba niepełnosprawna obowiązek miasto opolsk
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga na przejazd PKP.
  janusz
  19.12.2017, 19:16
  Jestem emerytem a zarazem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,czy należy mi się ulga a jeśli tak to na jakie pociągi i w jakiej wysokości.
  odpowiedz na komentarz
 • Ta uwaga sprawia, że renciści i emeryci mają jeden przejazd w roku, a nie dwa, bo jak się wyjeżdża z domu to zwykle się wraca, czasami nie !!!
  emeryt
  10.12.2017, 16:58
  jw.
  odpowiedz na komentarz
 • Zniżki dla niepełnosprawnych
  Inwalidką
  20.07.2017, 18:39
  A gdzie są zniżki dla niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnisci ? Art. 32 konstytucji mówi że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa więc nam też należą sie zniżki !!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Ulgi dla stopnia umiarkowanego?
  Student
  19.07.2017, 15:46
  Mam stopień umiarkowany - niepełnosprawność przed 16r.z. i mam 29 lat ale nadal studiuje. Czy ustawa nowelizowana przewiduje uprawnienia do ulg dla osób dorosłych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności????
  odpowiedz na komentarz
 • przejazd pkp
  natalia
  03.08.2015, 20:20
  Czy osoba niepelnosprawna ma prawo na przejazd pkp na uldze 78%? Mam epilepsje przed 16 rokiem zycia do tego sie ucze i nie zabardzo zebym sama podrozowala czy moga mi wlepic mandat za to ze bd jechala z opiekunem?mam legitymecje niepelnosprawnosci i legitymacje szkolna..
  odpowiedz na komentarz
 • zaświadczenie na przejazd kolejowy ulga 37 %
  Jadwiga Mataram
  20.07.2015, 16:07
  mąż pobiera emeryturę ja nigdy jej nie nabyłam mam 69 lat jestem przez niego ubezpieczona w NFZ czy jako współmałżonka mogę ubiegać się o37 % zniżkę na kolej ponieważ jedziemy do sanatorium z NFZ .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas