Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi i uprawnienia w transporcie kolejowym

03.11.2014
Autor: oprac. Julita Kuźniewska

Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do korzystania z ulg i przywilejów w przejazdach pociągami.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidzi dawnej I grupy) mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC,
  • 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP – tylko w klasie 2. pociągów osobowych,
  • 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.

Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
  • do 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi, ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.
  • 93 proc ulgi w autobusach PKS  w komunikacji zwykłej dla osób niewidomych niezdolne do samodzielnej egzystencji,
  • 51 proc  ulgi w autobusach PKS  w komunikacji przyspieszonej i pośpiesznej dla osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
    Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem.

Renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:

  • dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

UWAGA! Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Emeryci i renciści nie mają zniżek w autobusach PKS.

Komentarz

  • Ulga dla opiekuns
    Niepelnosprawni uczniowie w PKP
    09.08.2018, 23:29
    Witam, Prosze mi odpowiedziec czy opiekun osoby ze stopniem znacznym moze skorzystac z prawa do ulgi 95% jadac pociagiem z ta wlasnie osoba niepelnosprawna? W ustawie nie widze zapisu aby byly ku temu jakies ograniczenia np. „Okreslone relacje w ustawie” Chodzi mi o sytuacje kiedy niepelnosprawny ze stopniem znaczum nadal uczacy sie lub podrozujacy do lekarza korzysta z pomocy opiekuna na czesc swojej podrozy. Nie korzystaja oboje z ulgi 78% lecz tylko os.niepelnosprawna, poniewaz podrozuje w „relacjach okreslonych w ustawie” natamiast opiekun os. niezdolnej do samodzielnej egzystencji(stopien znaczny) wykupuje bilet z wieksza znizka 95%. Wiem, ze nie wszyscy korzystaja z tego przywileju. Sadze, ze dobrze rozumiem ustawe i ulgi w tabeli. Wnioskuje, ze po nadaniu nadtolatkowi lub osobie doroslej stopnia niepelnosprawnosci i uczacej sie lub jezdzacej do lekarza przysluguje prawo do takiego polaczenia ulg. Bardzo prosze o rzetelna odpowiedz, poniewaz o roznice 0,80gr wezwano policje na dworzec koncowy do opiekuna os niepelnosprawnej o zakup zlego biletu. To wydaje sie smieszne, ale nie bylo. I chociaz z laczeniem tych ulg setki razy nikt nie mial problemu, tym razem konduktor w Nysie pokazal swoja moc. Jakie prawa do ulg i i prawnego polaczenia ma niepelnosprawny ze stopniem znacznym oraz jego opiekunowie. Dziekuje i pozdrawiam

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas