Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Punkt w orzeczeniu

28.12.2022
Autor: Andrzej

Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące poniższego punktu 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych :

- Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem ,.....

Pytanie brzmi: Jeżeli posiadam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w symbolu 07-S. Co miesiąc mam wyjazd do szpitala na jednodniowy pobyt celem podania leku oraz wykonanie badań (spirometria). Czy biorąc na ten dzień zwolnienie lekarskie pracodawca powinien traktować to jako 80% odpłatność za zwolnienie lekarskie czy można to podciągnąć pod w/w ustawę? Jeżeli można to podciągnąć pod ustawę to jak walczyć z pracodawcą który mówi mi, że mam swoje 10 dni dodatkowe a te 11 jest typowo tylko na sanatorium.

Szanowny Panie.

Co do zasady zgodnie z art. 20 ust 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (przepis regulujący płatne zwolnienie od pracy)  pracownik o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy (z zachowaniem pełnego prawa do wynagrodzenia) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.  Wymiar tych zwolnień (nie są to zwolnienia lekarskie) nie jest limitowany (inaczej niż to dotyczy turnusu rehabilitacyjnego gdzie jest wskazana liczba 21 dni), jednak pracownik może je uzyskać tylko, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających. Ustawodawca jedynie w odniesieniu do zwolnienia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym zawarł w art. 20 ust. 4 delegację ustawową do określenia szczegółowych zasad udzielania tego zwolnienia. Do pracodawcy należy więc określenie tych zasad lub porozumienie się z pracownikiem w tym zakresie. Przepis art. 20 ust 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji nie określa także zasad dokumentowania odbytej wizyty. Warto też odpowiednio wcześniej zawiadomić pracodawcę o wizycie u specjalisty (np. 7 dni przed planowaną wizytą)  aby mógł on zaplanować pracę/zastępstwo.

Urlop dodatkowy (art. 19 ustawy o rehabilitacji) nie jest urlopem rehabilitacyjnym, tylko wypoczynkowym. Tylko pracownik decyduje o tym jak go wykorzystać.  W celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy pracownik ma prawo korzystać z art. 20 ust 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej tj. płatnego zwolnienia od pracy z zachowaniem pełnego prawa do wynagrodzenia, przy spełnieniu przesłanek uprawniających do korzystania z tego zwolnienia zawartych w art. 20 ust 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji.

Nie odpowiem Panu jak „walczyć” z pracodawcą. Proszę mu może po prostu przedstawić niniejszą analizę przepisu.

Jeżeli będzie chciał Pan porozmawiać jeszcze ze mną o sprawie telefonicznie może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

   

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas